Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Stalna ura

2968 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Premik ure na zimski in potem spet na letni čas je bil uveden prvenstveno zaradi varčevanja z električno energijo, in sicer da bi se zjutraj lahko v tovarnah, ki se je v njih začelo delati ob 6. uri, izkoristila za razsvetljavo sončna svetloba ter obenem tudi v stanovanjih pri tistih, ki so bili ob tisti uri še doma.

Zdaj imamo za ta namen zgrajenih več elektrarn za pridobivanje energije iz alternativnih virov, ki se jih v nasprotju s termoelektrarnami (ki za polni zagon potrebujejo od nekaj ur do nekaj dni) uvede v polno obratovanje v nekaj minutah (npr. hidroelektrarne) in ob konicah porabe električne energije krijejo presežke iz osnove, ki jo zagotavljajo stalno obratujoče termoelektrarne in toplarne.

Rešitev premikanja ure pride v manjši meri sicer tudi danes do učinka (pomislimo: najmanj ena luč, en električni brivnik, en električni štedilnik pomnožen s številom gospodinjstev vsak dan vsako jutro ni tako zanemarljiva poraba energije, tako da premik ure lahko razbremeni to vsoto vsaj za prižiganje luči).

Vendar pa varčevanje na tem malem deležu, za katerega lahko sončna svetloba v stanovanju nadomesti prižiganje luči, nikakor ne odtehta možnosti, ki jih bi ponujal dan, ki ima eno ali celo dve uri več. Tak ambient bi namreč omogočil, da se lahko ljudje, če je to v njihovem interesu, v popoldanskem času eno ali dve uri več lahko posvečajo drugim opravkom, jih preživijo na prostem ali celo porabijo za dodatno pridobitveno dejavnost, kar bi vsekakor lahko dobro vplivalo ne le na splošno finančno stanje Slovencev, temveč s tem tudi na izboljšanje finančne situacije vse Slovenije, pri tem upoštevajoč tudi blagodejne učinke na telesno zdravje slovenskih prebivalcev.

Predlagam torej, da se ukine premik ure in namesto tega uvede stalna ura, in sicer s pribitkom 1 uro od poletnega časa naprej, kar bi omogočilo še dodatno uro svetlobe oz. naravnega dneva več in boljše zdravstveno stanje Slovencev, kar je predpogoj za srečo in večjo storilnost.

19 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S studenecuros 37 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


27. 11. 2014

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Poudariti je treba, da je premik ure iz zimske na letni čas in nazaj urejeno z EU zakonodajo in sicer direktivo 2000/84/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. januarja 2001 o ureditvi poletnega časa. Evropska komisija je leta 2007 pripravila tudi poročilo o izvajanju te direktive, kjer ocenjuje, »da je sedanja ureditev poletnega časa, kot jo uvaja Direktiva, še vedno primerna. Nobena država članica ni izrazila želje po ukinitvi poletnega časa ali spremembi določb sedanje direktive. Pomembno pa je, da se ohrani usklajeni časovni razpored poletnega časa za zagotovitev dobrega delovanje notranjega trga, kar je glavni cilj Direktive.« Celotno poročilo je dostopno na spletni strani Evropske komisije.

Iz tega sledi, da nobena posamezna država članica EU, torej tudi ne Slovenija, ne more sama spreminjati te ureditve, saj je vezana na delovanje notranjega trga.

Priloge:

Komentarji




  • F Ferenc
  • k kim12jb

    Očitno se še vedno najde nekdo, ki predlaga nekaj kar je popolnoma nepomembno v današnjem času, mislim da smo se že vsi v tem dolgem obdobju tako imenovanega letnega in zimskega časa popolnoma navadili in to pač vzeli kot samoumevno, kakršnokoli spreminjanje, tudi v smislu predloga, bi bilo bolj stresno, kot pa da bi povzročilo glede na predlagateljevo prepričanje, da bi bili potem Slovenci bolj zdravi in srečni, pa povrhu še delovno bolj učinkoviti. Lepo vas prosim, nehajte s takimi utemeljitvami svojih predlogov, tisti, ki so brezposelni ne razmišljajo o poletnem ali zimskem času, ampak o času, ko bodo dobili delo, takrat pa verjemite, bodo srečni in zelo učinkoviti.

    • h hales

      Nekateri so se že navadili, da hodijo lačni spat. Dvomim, da imajo kaj proti, da se to spremeni.

      Ministrstva imajo dovolj zaposlenih tudi v resorjih, ki ne iščejo rešitve za izhod iz krize. Takle popravek zakona ne bi vplival na ostale pomembne projekte.

  • z znalček

    Če prav razumem predlog, bi torej poleti namesto za 1 uro bila ura zamaknjena za 2 uri, pozimi pa enako. Hm, se mi zdi čudno, da bi že na začetku šolskega leta šolarji vstajali ponoči in odhajali od doma pred sončnim vzhodom, bi bilo pa po drugi strani fino, da bi se zmračilo šele ob 10. uri zvečer, mogoče bi potem bilo manj naravno ob koncu dneva gledati televizijo ali v računalni. Ob koncu leta bi sonce vzšlo šele po malici, bi pa nehalo svetiti malo pred dnevnikom.

    • D DavidS

      Točno tako. Meni se recimo ideja, da bi poleti moral otroka spravljati spat, ko še zunaj lepo sije sonce (ker je pač ura že osem), pozimi pa ga zbujati sredi noči (ker gre v vrtec ob sedmih, zdani pa se šele ob devetih), ne dopade preveč.

  • Ikona uporabnika Peter G: Peter G:

    najbolje da ostanemo na poletnem času bo vsaj popoldan kaj od dneva

  • D DavidS

    Strinjam se, da bi bilo smiselno ukiniti poletni čas. Pa še to le v primeru, da se za to odloči celotna EU.

     

    Sicer pa dan s premikom ure ne bi bil nič daljši....le ob drugih urah bi bilo svetlo. Ne vidim pa prave potrebe po splošnem premiku za 1-2 uri.