Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlagam spremembo PRAVILNIKA o izobrazbi učiteljev in drugih strokovnih delavcev v izobraževalnem

3846 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Predlagam spremembo PRAVILNIKA o izobrazbi učiteljev in drugih strokovnih delavcev v izobraževalnem programu osnovne šole, ki je po mojem mnenju omejujoč in ne upošteva kompetenc, ki jih zaposelni pridobi v času zaposlitve.

Po mojem mnenju bi morali za zaposlitev nekega kandidata upoštevati tudi kompetence in izkušnje, ki jih je kandidat pridobil v času vseživljenskega izobraževanja. Po tem pravilniku lahko v osnovni šoli poučujejo samo univerzitetno izobraženi ekonomisti s poslovno informacijsko smerjo, medtem ko sem lahko poslovno informatiko na srednji šoli poučevala na podlagi diplome univerzitetnega diplomiranega ekonomista, nihče me ni nikoli vrašal za smer študija!!!

Tudi pravnike nikoli nihče ne vpraša, katero smer študija so si izbrali v času študija.

Važne so kompetence, ki jih zaposleni dejansko obvlada.

14 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Ana Godec 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 10. 2014

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 22. členu določa, da mora delavec, ki sklene pogodbo o zaposlitvi, izpolnjevati predpisane, s kolektivno pogodbo ali splošnim aktom delodajalca določene oziroma zahtevane pogoje za opravljanje dela. Tretji odstavek navedenega člena pa določa tudi, da lahko delodajalec v primeru, če noben od prijavljenih kandidatov ne izpolnjuje pogojev za opravljanje dela, z enim od prijavljenih kandidatov, ki izpolnjuje z zakonom ali s podzakonskim aktom določene pogoje, sklene pogodbo o zaposlitvi za določen čas do enega leta, če je taka zaposlitev nujna zaradi nemotenega opravljanja dela.

Pogoje za strokovne delavce na področju vzgoje in izobraževanja določa Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). V skladu z 92. členom ZOFVI morajo strokovni delavci obvladati slovenski knjižni jezik, imeti ustrezno izobrazbo, določeno s tem zakonom in drugimi predpisi, ter opravljen strokovni izpit v skladu s tem zakonom. Nadalje 93. člen določa, da če si na določenem področju ni mogoče pridobiti s tem zakonom določene stopnje izobrazbe, minister lahko določi, da vzgojno-izobraževalno delo opravljajo strokovni delavci, ki nimajo ustrezne strokovne izobrazbe, izkazujejo pa pomembne dosežke v svojem poklicu.

Delodajalci (vrtci, šole) so pri sklepanju pogodb o zaposlitvi dolžni preveriti, ali kandidat izpolnjuje predpisane pogoje za strokovnega delavca. Pri tem pa 109. člen ZOFVI določa, da se delovno razmerje lahko sklene tudi s kandidatom, ki ne izpolnjuje zahtevanih pogojev, za dobo največ enega leta, če nihče od prijavljenih kandidatov ne izpolnjuje zahtevanih pogojev in je taka zaposlitev potrebna zaradi nemotenega opravljanja dela.

Če so bile izkoriščene vse možnosti za sklenitev pogodbe o zaposlitvi in je treba zagotoviti nemoteno izvajanje vzgojno-izobraževalne dejavnosti, pa lahko delodajalec postopa tudi na podlagi 109. a člena ZOFVI, ki omogoča, da šola za izvajanje vzgojno-izobraževalne dejavnosti sklene civilnopravno pogodbo o delu (podjem). Pogodba o delu se lahko sklene le z delavcem, ki ima za opravljanje nalog, ki so predmet pogodbe, ustrezno stopnjo strokovne izobrazbe v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi, in največ v obsegu ene tretjine s tem zakonom določene tedenske učne obveznosti, največ za obdobje 10 mesecev v šolskem letu. Če ne gre za katerega od naštetih primerov (vključno z opravljanjem pripravništva), mora kandidat izpolnjevati vse predpisane pogoje iz 92. člena ZOFVI.

Namen zakonodajalca pri uvedbi izjem glede izpolnjevanja pogojev za strokovne delavce je bil zagotoviti nemoten delovni proces v primerih, kadar je to nujno in se na razpis ne prijavi kandidat, ki bi izpolnjeval vse predpisane oz. zahtevane pogoje. Zakonodajalec je navedene izjeme tudi časovno omejil.

Nadzor nad izvajanjem predpisov o zaposlovanju sicer opravlja pristojna (delovna) inšpekcija.

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 26. 8. 2014 | 10:53:21

Predlagam spremembo PRAVILNIKA o izobrazbi učiteljev in drugih strokovnih delavcev v izobraževalnem

Predlagam spremembo PRAVILNIKA o izobrazbi učiteljev in drugih strokovnih delavcev v izobraževalnem programu osnovne šole, ki je po mojem mnenju omejujoč in ne upošteva kompetenc, ki jih zaposelni pridobi v času zaposlitve.

Po mojem mnenju bi morali za zaposlitev nekega kandidata upoštevati tudi kometetnce in izkušnje, ki jih je kandidat pridobil v času vseživljenskega izobraževanja. Po tem pravilniku lahko v osnovni šoli poučujejo samo univerzitetno izobraženi ekonomisti s poslovno informacijsko smerjo, medtem ko sem lahko poslovno informatiko na srednji šoli poučevala na podlagi diplome univerzitetnega diplomiranega enkonomista, nihče me ni nikoli vrašal za smer študija!!!

Tudi pravnike nikoli nihče ne vpraša katero smer študija so si izbrali v času študija.

Važne so kompetence, ki jih zaposleni dejansko obvlada.

Komentarji