Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

JASNE OZNAČBE izvora hrane na tržnicah

2365 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Predlagam da se uzakoni, da

vsi, ki prodajajo hrano na tržnici na posebnih panojčkih na zemljevidu označijo lego kmetije in področja pridelave hrane, če želijo še sliko posestva ali kmetije.

Da je hrana, ki je iz tujine jasno označena s poreklom(tudi področja na primer v Italiji niso vsa enaka) in da je kršitev teh določil prepoved prodaje na vseh tržnicah po sloveniji za dobo najmanj treh let.

29 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 10352 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 7. 2014

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

Na tržnicah se sme prodajati hrana živalskega in rastlinskega izvora in tudi sestavljeni proizvodi. Glede kraja proizvodnje je na tržnici sadje in zelenjava proizvedena v Sloveniji, v drugih državah članicah in proizvedena v tretjih državah. Vsaka kategorija živil ima svoja pravila označevanja, večinoma enotno urejena za področje EU oziroma določena z nacionalno zakonodajo, ki pa ne sme predstavljati ovire na enotnem evropskem trgu.

Tako morata biti sadje in zelenjava na prodajnem mestu označena skladno z zahtevami predpisov, ki določajo splošno označevanje predpakiranih ali nepredpakiranih živil (odvisno od načina prodaje), dodatno pa še skladno z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) št. 543/2011, ki določa, da se lahko v fazi maloprodaje proizvodi namenijo za prodajo, če trgovec vidno, čitljivo in jasno navede podrobnosti o državi porekla in, če to zahteva posebni tržni standard, razred in sorto ali komercialni tip tako, da se ne zavaja potrošnika. Posebni tržni standardi so določeni za naslednje proizvode: jabolka, agrumi, kivi, solata, kodrolistna endivija in endivija eskariol, breskve in nektarine, hruške, jagode, paprika, namizno grozdje, paradižnik.

Vse zahteve, ki jih država članica dodatno predpiše v nacionalni zakonodaji, veljajo le za nosilce živilske dejavnosti zadevne države članice. Njihova določila ne smejo vplivati na prosto trgovino znotraj EU. Obstoječi predpisi omogočajo proizvajalcem pridobitev geografskih označb porekla, kar je tudi za potrošnike prijazen način označevanja (na primer kočevski med, nanoški sir ...). Dodatna regulacija na tem področju ni potrebna.

Priloge:

Komentarji