Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Izbirni postopek - vpis na fakulteto

5376 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Spoštovani, poskušal sem razumeti izbirni postopek in ob tem naletel na težave in presenetljivo nerazumevanje in tudi neodobravanje iz strani dijakov in strokovnih služb. Za večjo predvidljivost in pravičnost itd. izbirnega postopka predlagam sledeče spremembe: - Fakulteta sme omejiti vpis tudi v primeru, ko se s prvo željo vpiše manj kandidatov kot je razpisanih mest. - Fakulteta mora svojo zadevno namero o omejitvi vpisa objaviti hkrati z razpisom. S tem je dana možnost fakultetam, da prednostno izberejo kandidate glede na željo ali glede na uspeh/točke ne glede na slučajno večji/manjši vpis na prvi želji. S tem bodo dijaki vnaprej vedeli po kakšnem ključu bodo izbrani in se temu pri vpisu/učenju/maturi prilagodili. Obrazložitev: Sedanji izbirni postopek je zastavljen tako, da je pogosto prepuščeno golemu naključju in lahko en več ali manj vpisani kandidat popolnoma spremeni pravila izbirnega postopka in prepreči vpis drugim kandidatom in obratno. Anomalije ("čista loterija") so tako »v nebo vpijoče«, da bi bilo prve korekcije primerno opraviti že v letošnjem izbirnem postopku. Hvala za razumevanje z lepimi pozdravi, Novak Jože

13 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J jozekuch 15 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


29. 9. 2014

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Prijavno-izbirni postopek v visoko šolstvo ureja Pravilnik o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu (Uradni list RS, št. 7/10, 3/11, 6/12, 7/13 in 6/14; v nadaljevanju: pravilnik). Kdo lahko odda prijavo za vpis v prvem, drugem ali tretjem prijavnem roku določa 13. člena pravilnika, in sicer:

  • V prvem roku se lahko prijavijo vsi kandidati, ki se nameravajo vpisati v študijskem letu, za katerega se objavlja razpis.
  • V drugem prijavnem roku se na še prosta vpisna mesta lahko prijavijo kandidati, ki se niso prijavili v prvem prijavnem roku ali se niso uvrstili v nobenega od v prvi prijavi naštetih študijskih programov. Izjemoma se lahko prijavijo tudi kandidati, ki so bili v prvem roku sprejeti, če imajo za to upravičen razlog. Razlog je upravičen, ko so kumulativno izpolnjene predpostavke, da gre za zunanji dogodek (zunaj okvira kandidatove običajne dejavnosti), ki je nepredvidljiv, neizogiben in ga kandidat ni bil zmožen odvrniti. O upravičenih razlogih odloči pristojni organ univerze oziroma samostojnega visokošolskega zavoda na podlagi prošnje kandidata.
  • V tretjem roku se za redni študij lahko prijavijo kandidati, ki so oddali prvo ali drugo prijavo in se v izbirnem postopku tekočega leta niso uvrstili v nobenega od v prijavi naštetih študijskih programov, in kandidati, ki se prijavljajo za izredni študij. Ravno tako se v tretjem roku lahko prijavijo študenti, ki želijo zamenjati študijski program in te pravice oziroma pravice do ponavljanja še niso izkoristili. Ne morejo pa v tem roku pravice do zamenjave izkoristiti tisti kandidati, ki so se v študijski program vpisali na podlagi prijavno-sprejemnega postopka v prvem ali drugem roku istega leta. V tretjem roku se lahko prijavijo tudi kandidati, sprejeti v prvem ali drugem prijavnem roku v študijski program, ki se ne bo izvajal.

Pravilnik (in posledično razpis za vpis) je pripravljen ob predpostavki, da kandidat oddaja prijavo za študijski program, na katerega se želi vpisati. Tudi zato ima prijava za vpis v prvem in drugem prijavnem roku možnost treh želja – to pomeni, da kandidat lahko vpiše eno, dve ali tri želje. Izhajajoč iz tega je drugi prijavni rok možnost za kandidata, da se odloči glede drugega študija, če ni sprejet na želeni študijski program v prvem prijavnem roku. Tretji prijavni rok se ohranja predvsem za študente, ki želijo koristiti pravico do menjave študija v skladu s 66. členom Zakona o visokem šolstvu. Možnost menjave študijskega programa je treba razumeti kot še eno priložnost za posameznika (študenta), da se premisli glede izbranega študija in izbere novo študijsko pot.

Omejitev vpisa pomeni, da je za posamezni študijski program več kandidatov, kot je predvidenih mest – vpisna mesta so omejena. V tem primeru se med kandidati izbira na podlagi meril za omejitev vpisa, ki so del akreditiranega študijskega programa in objavljena z razpisom za vpis. Vsi kandidati so v enakem položaju in kandidirajo s svojim dosedanjim srednješolskim uspehom. Potrebno število točk se določi za sprejem se določi glede na uspeh kandidatov, ki se potegujejo za vpisno mesto.

Vaš predlog, da se v naprej postavi fiksno število točk (minimum), ki ga mora študent doseči, da je sprejet na študijski program predstavlja veliko spremembo v visokošolskem sistemu. Prijavno-izbirni postopek ni mogoče spremeniti fragmentalno saj se začne že z akreditacijo študijskega programa (določanje pogojev za vpis in omejitev vpisa), določanja števila vpisnih mest ob razpisu za vpis, kateremu daje soglasje Vlada RS, do izbirnega postopka s tremi željami.

Smo pa vaš predlog smo zabeležili med predloge državljanov in bo posredovan pripravljavcem novega Zakona o visokem šolstvu.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 13. 4. 2014 | 16:48:00

Izbirni postopek - vpis na fakulteto

Spoštovani, poskušal sem razumeti izbirni postopek in ob tem naletel na težave in presenetljivo nerazumevanje in tudi neodobravanje iz strani dijakov in strokovnih služb. Za večjo predvidljivost in pravičnost itd. izbirnega postopka predlagam sledeče spremembe: - Fakulteta sme omejiti vpis tudi v primeru, ko se s prvo željo vpiše manj kandidatov kot je razpisanih mest. - Fakulteta mora svojo zadevno namero o omejitvi vpisa objaviti hkrati z razpisom. S tem je dana možnost fakultetam, da prednostno izberejo kandidate glede na željo ali glede na uspeh/točke ne glede na slučajno večji/manjši vpis na prvi želji. S tem bodo dijaki vnaprej vedeli po kakšnem ključu bodo izbrani in se temu pri vpisu/učenju/maturi prilagodili. Obrazložitev: Sedanji izbirni postopek je zastavljen tako, da je pogosto prepuščeno golemu naključju in lahko en več ali manj vpisani kandidat popolnoma spremeni pravila izbirnega postopka in prepreči vpis drugim kandidatom in obratno. Anomalije ("čista loterija") so tako »v nebo vpijoče«, da bi bilo prve korekcije primerno opraviti že v letošnjem postopku. Hvala za razumevanje z lepimi pozdravi, Novak Jože

Komentarji