Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev spremembe namembnosti eno-stanovanjske nepremičnine za podjetje brez zaposlenih

3813 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Predlagam, da se ukine spremembo namembnosti eno-stanovanjske nepremičnine, oz. del le te, v poslovno, v kolikor gre za podjetje ali s.p. brez zaposlenih.

To velja že pri več-stanovanjskih nepremičninah (saj tam velja stanovanjski zakonik), pri eno-stanovanjskih (hiše) pa so lastniki na slabšem. Skratka, te dve kategoriji bi morali izenačiti.

12 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S seba 16 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 4. 2014

Odziv Ministrstva za infrastrukturo in prostor

Zakon o graditvi objektov (Uradni list RS, št. 102/04-UPB1 (14/05 popr.), 92/05-ZJC-B, 93/05-ZVMS, 111/05-odl.US, 120/06-odl.US, 126/07, 57/09-skl.US, 108/09, 61/10-ZRud-1 (62/10 popr.), 20/11-odl.US, 57/12; 110/13 v nadaljevanju ZGO-1) v tretjem odstavku 4. člena določa, da gradbenega dovoljenja za spremembo namembnosti ni treba pridobiti, če se namembnost spreminja v enostanovanjskih stavbah. ZGO-1 v deveti točki 2. člena določa, da je »sprememba namembnosti« izvedba del, ki niso gradnja in zaradi katerih tudi ni potrebna rekonstrukcija, predstavljajo pa takšno spremembo namena objekta ali njegovega dela, da se povečajo vplivi na okolico. »Rekonstrukcija« glede na določila 7.2 točke 2. člena ZGO-1 pomeni spreminjaje tehničnih značilnosti obstoječega objekta in prilagajanje objekta spremenjeni namembnosti ali spremenjenim potrebam oziroma izvedba del, s katerimi se bistveno ne spremeni velikost, spreminjajo pa se njegovi konstrukcijski elementi, zmogljivost ter izvedejo druge njegove izboljšave.

Iz navedenega izhaja, da za dela v zvezi s spremembo namembnosti, ki ne predstavljajo rekonstrukcije, ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja. Opozarjamo pa, da mora tudi po spremembi namembnosti takšen objekt izpolnjevati pogoje, da ga je mogoče šteti kot enostanovanjsko stavbo, v skladu z Navodili za razvrščanje objektov po vrstah (klasifikacija CC-SI). To pomeni, da mora biti po spremembi namembnosti pretežni del objekta (več kot 50%) še vedno opredeljen kot enostanovanjska stavba in ne kot poslovni prostor. V nasprotnem primeru mora investitor za spremembo namembnosti pridobiti gradbeno dovoljenje.

Skladno z določilom šestega odstavka 4. člena ZGO-1 še opozarjamo, da sprememba namembnosti objekta, za katero ni potrebno gradbeno dovoljenje, ne sme biti v nasprotju s prostorskim aktom in ne v nasprotju z gradbenimi predpisi, če dela v zvezi s spremembo namembnosti vplivajo na predpisane bistvene zahteve.

Glede na navedeno menimo, da je problematika, ki jo izpostavlja predlagatelj, že ustrezno obdelana v veljavnem zakonu in da spremembe Zakona o graditvi objektov v tem delu niso potrebne.

Priloge:

Komentarji