Olajšava pri davku na nepremičnine
11. člen Zakona o davku na nepremičnine pravi. (znižanje davka za posebne kategorije zavezancev) (1) Zavezancem, ki so bili v skladu s predpisi, ki urejajo socialno varstvene prejemke, na dan 1. januarja leta, za katero se davek odmerja upravičeni do prejemanja denarno socialne pomoči ali do varstvenega dodatka, se davek za stanovanjsko nepremičnino, v kateri imajo prijavljeno stalno prebivališče, zniža za 50 %. Pravico do znižanja davka ugotovi davčni organ po uradni dolžnosti, na podlagi evidence upravičencev do denarne socialne pomoči oziroma do varstvenega dodatka pri ministrstvu, pristojnemu za socialne zadeve.
Nejasnost je glede dveh kategorij zavezancev za plačilo davka na nepremičnine; 1. Zavezanci, ki v lasti nimajo nepremičnine, imajo majhne deleže nepremičnin ali pa imajo nepremičnino zelo majhne vrednosti. Tej kategorijizavezancev, kateri odmera davka na nepremičnine (DN) je znesek DN zmanjšan za 50%. Ker ta kategorija zavezancev itak nima omembe vredne odmere DN, prejemajo pa razne socialne transferje, jim plačilo ne bo predstavljalo kake omembe vredne olajšave. 2. Zavezanci, ki zaradi lastništva nepremičnine ne dobivajo nobenih socialnih transferjev, imajo pa nepremičnine povprečnih vrednosti in posledično večjo odmero DN, bodo pa plačevali polno odmero DN, brez kakršnih koli olajšav.Če je temu res tako, ali ni ta olajšava le zavajanje ljudi in "kaznovanje" tistih, ki smo v življenju z lastnim trudom nekaj dosegli?
Zato predlagam, da se zgoraj omenjena olajšava prizna glede na prihodke posameznika, s katerimi razpolaga DURS in so tudi osnova za izračun dohodnine.
Zakon o socialnem varstvu v nasprotju z Ustavo RS odreka pravico do denarne socialne pomoči posameznikom, ki imajo v lasti nepremičnine vrednosti nad 30.000€.