Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Slovenščina na maturi

3177 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Predlagam, da se slovenščina kot obvezni predmet na maturi deli na osnovno in na višjo raven.

  • Na osnovni ravni bi bila snov iz jezika (slovnica, pravopis, pravorečje, kratka zgodovina jezika ipd.), književnosti (samo slovenska književnost) ter pisalo bi se spis na temo iz jezika in/ali književnosti.
  • Na višji ravni bi bila snov iz jezika (slovnica, pravopis, pravorečje, skladnja, poglobljena zgodovina jezika, etimologija ipd.), književnosti (slovenska in svetovna književnost) ter pisal bi se esej na temo iz jezika in/ali književnosti.

Menim namreč, da bi morali razlikovati med tema ravnema, kajti slovenščina – sicer na mojo veliko žalost – ne zanima prav vseh srednješolcev in potrebno jim je omogočiti, da si sami izbirajo, katere predmete hočejo imeti na maturi. Poleg tega so lahko slaba stran trenutne ureditve (slovenščina samo na VR) težave za vpis na nadaljnji študij zaradi premalo točk, če ti npr. literatura oz. pisanje esejev ne gre ravno dobro, imaš pa talente na ostalih področjih.

Evanescence

26 glasov

17 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Anonimni uporabnik 19 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 3. 2017

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Pri maturi se preverjajo cilji izobraževanja in tisto znanje, ki ga je treba obvladati za nadaljnji študij na univerzi. S petimi obveznimi predmeti in z možnostjo opravljanja nekaterih izpitov na dveh ravneh zahtevnosti se lahko doseže primerno razmerje med širino in poglobljenostjo znanja v skladu s sposobnostmi, interesi in študijskimi namerami kandidata. Slovenščina je predmet skupnega dela splošne in poklicne mature. Je državni, uradni in materni jezik, ki predstavlja državo Slovenijo. Za celotno populacijo je slovenščina vitalnega pomena, saj gre za ohranjanje zgodovinske dediščine in tradicije naroda. Že pred časom je bila po mnogih strokovnih razpravah izražena zahteva po akademski ravni pismenosti v maternem jeziku ter poznavanju književnosti in izročila svojega naroda, zato slovenščine ni mogoče opravljati na dveh ravneh zahtevnosti

Priloge:

Komentarji