Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Bitcoin naj postane uradno tuja valuta

3878 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Predlagam, da ustrezni organ uradno razglasi kriptovaluto Bitcoin kot tujo valuto, ekvivalentno dolarju ali jenu.

Sedaj je status nedefiniran in vsak organ (DURS, BSI, ...) si razlaga po svoje. V izogib nevšečnostim, bi bilo to dobrodošlo. Eden od največjih Bitcoin "menjalnic" (Bitstamp) je pravzaprav de-facto v Slovenski, čeprav na papirju Britanski.

Gremo bit za spremembo napredni in ne čakat vedno druge.

15 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S seba 16 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 1. 2014

Odziv Ministrstva za finance

Uradna valuta RS je definirana v Zakonu o uvedbi eura (Uradni list RS, št. 114/06), ki določa, da se v Republiki Sloveniji kot zakonito plačilno sredstvo uporabljajo bankovci in kovanci, ki se glasijo na evro. Zakon o deviznem poslovanju (Uradni list RS, št. 16/08, 85/09 in 109/12) kot tujo gotovino za opravljanje nakupov in prodaj, ki se štejejo kot opravljanje menjalniških poslov, opredeljuje bankovce in kovance v tuji valuti, ki jih je izdala centralna banka ali država. Za razliko od njih Bitcoine ne izdajajo centralne banke ali države, temveč se pridobivajo decentralizirano na podlagi t. im. rudarjenja.

Virtualne valute so nastale z namenom plačevanja v virtualnem okolju, vendar so se postopno začele pojavljati tudi virtualne valute, ki se v omejenem obsegu uporabljajo tudi za nakupe izven virtualnega okolja, med katere sodi tudi Bitcoin. To ne pomeni, da so Bitcoini nadomestek za bankovce in kovance posamezne obstoječe valute, ampak so to enote virtualne valute, s katerimi je mogoče kupovati posamezne dobrine in storitve, pod pogojem, da ponudnik blaga in storitev sprejema Bitcoine kot plačilno sredstvo. Prodajna mesta se tako lahko odločijo, da za plačilo poleg bankovcev in kovancev evra sprejmejo tudi druga plačilna sredstva, bodisi regulirana (plačilni element, elektronski denar,…), bodisi neregulirana (naturalna menjava, virtualne valute,…).

Virtualna valuta Bitcoin je podvržena številnim tveganjem, in sicer so njeni uporabniki izpostavljeni kreditnim, likvidnostnim, operativnim in pravnim tveganjem. Shema virtualne valute Bitcoin je nestabilna, saj ji primanjkuje zaupanja, pravne gotovosti in odpornosti na kibernetične napade, zato se morajo uporabniki, preden začnejo uporabljati virtualno valuto Bitcoin, seznaniti z vsemi tveganji, ki jih njena uporaba prinaša.

V zvezi s tveganji pri poslovanju z virtualno valuto Bitcoin je Evropski bančni organ izdal opozorilo, ki je povzeto tudi na spletni strani Banke Slovenije.

Glede na navedeno Ministrstvo za finance ocenjuje, da predlog, da postane Bitcoin uradno tuja valuta, ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji