Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

študentsko delo

1858 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Predlagam ukinitev vseh študentskih del, ker delodajalci študente in dijake le izkoriščajo in na račun njih služijo in bogatijo. Verjamem, da je brezposelnost vedno večja, le zakaj bi kdo koga zaposlil, če lahko izkoristi študenta, dijaka, ki se bori za ta študentski status še potem, ko je študij že zdavnaj zaključil.

Moj predlog, dva meseca na leto, v času počitnic, naj se tovrtstni način dela dovoli, ostalo pa ne. Verjamem, da bi se več zaposlovalo, ko na trgu ne bi bilo več študentov, dijakov. Njihovo delo je študirati, pa ne biti večni študent zato, da si lahko prisluži miloščino preko študentskih servisov.

20 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M mojpredlog 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 1. 2014

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

V pobudi predlagatelj predlaga ukinitev študentskega dela oziroma njegovo omejitev. V zvezi z navedenim pojasnjujemo, da predstavlja ureditev področja študentskega dela in odprava negativnih učinkov, ki jih ima na trgu dela, eno izmed prioritet Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v letošnjem letu. Negativne učinke študentskega dela se je v preteklosti že poskusilo odpraviti z Zakonom o malem delu, a je bil, zaradi nasprotovanja študentov in dijakov ter sindikatov, zavrnjen na naknadnem zakonodajnem referendumu.

Kljub nekaterim negativnim učinkom študentskega dela pa menimo, da še vedno predstavlja pomembno neposredno stično točko mladih s trgom dela in priložnost za pridobivanje delovnih izkušenj. Ob navedenem prav tako ne gre zapostaviti funkcije socialnega korektiva, v primeru dijakov in študentov z nizkim socialno-ekonomskim statusom, oziroma možnosti dijakov in študentov, da svoj socialno-ekonomski status po lastnih zmožnostih izboljšajo sami. Ministrstvo je v minulem letu aktivno pristopilo k pripravi novega predloga zakona o študentskem delu, ki ga bo predvidoma predstavilo v prihodnjih tednih.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti si bo prizadevalo za ureditev študentskega dela po načelu »vsako delo šteje«, kar pomeni, da se bodo od študentskega dela plačevali prispevki za socialna zavarovanja primerljivi z rednimi zaposlitvami (npr. za pokojninsko zavarovanje) hkrati pa bodo tisti, ki bodo takšno delo opravljali, imeli zagotovljeno tudi minimalno socialno in ekonomsko varnost ter priznane ustrezne delovne izkušnje, kar je še posebej pomembno z vidika zaposlovanja mladih. Zaradi višje obremenitve s prispevki in davki bo študentsko delo prav tako predvidoma manj zanimivo za delodajalce v primerjavi z rednimi zaposlitvami, še posebej ob upoštevanju olajšav in subvencij, ki so jih delodajalci ob rednem zaposlovanju deležni skladno z novo pokojninsko in delovnopravno zakonodajo. Negativne pojave izkoriščanja študentskega dela, fiktivnih vpisov, nadomeščanja rednih zaposlitev, ipd., pa se bo dodatno skušalo preprečevati z omejitvami pri delodajalcih, centralno evidenco študentskega dela, ostrejšim nadzorom in drugimi ukrepi.

Priloge:

Komentarji