Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Štipendiranje

1872 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

<style type="text/css"> </style>

Spoštovani Gospod predsednik!

Malo pozno pa upam, da ne prepozno, vam podajam moje razmišljanje o načinu - poenotenju finančnih pogojev študija študentov v Sloveniji za čas rednega študija.

Osnova predloga je misel, da mora biti vsem državljanom, ne gleden socialni status omogočeno izobraževanje pod enakimi pogoji. Popolne enakosti sicer ni mogoče doseči, pa tudi smisla ni, podani pa morajo biti osnovni materialni pogoji za neobremenjen študij, kar je eden izmed pogojev uspeha ob pravilni izbiri študijske smeri, itd….. .

Vsak redni in izredni – samoplačniški študent naj bi za potrebe pokrivanja osnovnih življenskih stroškov dobil

ŠTUDENTSKO POSOJILO V VIŠINI 300 €. ( O višini je možno razpravljati...)

CILJI: - Enake možnosti za študij

- Resnost in objektivnost presoje pri izbiri študijskega programa

- Doslednost in zavzetost pri študiju

- Večji % diplomantov v odnosu na vpis

- Hitrejše vključevanje diplomantov v zaposlitev

- itd

FINANČNI VIRI: - 50% provizije študentskih servisov

- Sredstva vrnjena od študentov po končanem ali nekončanem študiju.

- DELODAJALCI z namenskim štipendiranjem konkretnega študenta

- PRORAČUN

- DRUGI VIRI

ČAS KORIŠČENJA ŠTUDENTSKEGA POSOJILA

- 10 MESECEV NA LETO ZA ČAS TRAJANJA REDNEGA ŠTUDIJA Z DODATKOM PREDVIDENEGA OBDOBJA ABSOLVENTSKEGA STAŽA ZA PRIPRAVO DIPLOMSKEGA DELA.

- PODALJŠANJE KREDITNEGA ODNOSA JE MOŽNO V PRIMERU NEIZPOLNITVE POGAJEV ZA PREHOD V VIŠJI LETNIK, VENDAR LE ČE MANJKA EN SAM POGOJNI IZPIT.

NAČIN ODPLAČILA: - Vezano na povprečje oz. uspešnost zaključka študija . Čas odplačevanja enak času koriščenja študentskega posojila.

ODPLAČNI POGOJI V ODVISNOSTI OD DOSEŽENEGA REZULTATA:

- POVPREČNA OCENA Z ZAKLJUČENO DIPLOMO 9 IN 10 VRAČILO………0 %

- POVPREČNA OCENA Z ZAKLJUČENO DIPLOMO 8 VRAČILO…………. 20 %

- POVPREČNA OCENA Z ZAKLJUČENO DIPLOMO 7…VRAČILO…………... 35 %

- POVPREČNA OCENA Z ZAKLJUČENO DIPLOMO 6 VRAČILO………….50 %

VSI ŠTUDENTI, KI USPEŠNO ZAKLJUČIJO ŠTUDIJ V REDNEM ROKU ALI V PODALJŠANEM ROKU VRAČAJO POSOJILO v ustreznem odstotku brezobrestno.

ŠTUDENJE, KI NE ZAKLJUČIJO ŠTUDIJA VRAČAJO POSOJILO 100% brez obresti..

Kredit pade v odplačilo eno leto po končanju ali prenehanju študija.

GARANCIJE: Kot glavni garant lahko nastopijo z overitvijo pogodbe:

- Starši ali skrbniki

- Delodajalci

Drugi garanti

- Kot drugi garant z overjenim podpisom nastopi tudi vsak posamezen posojilojemalec, ki je na dan najema posojila dopolnil 18 let.

To so le osnovni obrisi zamisli, razmišljanja, ki bi, po moje, prispevala k delni izenačitvi materialnih pogojev študentov.

Najem posojila ni obvezen.

Delodajalci ne morejo štipendirati mimo sklada.? .?

Ustanovi se fondacija… sklad…. Urad pri posamezni univerzi……

Prosim za termin.

Lepo vas pozdravljam!

Marjan Berložnik

19 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B berlomar 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 7. 2010

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

MDDSZ bo pri pripravi novega štipendijskega zakona uredil posebno poglavje, kjer bo urejena možnost ugodnih posojil za izobraževanje, tako za dijake kot tudi za študente. Posojila za izobraževanje bodo predvidena kot ena izmed možnosti oz. opcij, ki jih bodo imeli na voljo dijaki oz. študenti. MDDSZ-ju se zdi predlog g. Marjana Berložnika dober oz. zanimiv v delu, ki določa da se način vračila posojila oz. odstotek vračila posojila veže na dosežen uspeh oz. doseženo povprečno oceno. Kar zadeva predloga, da naj se za vse študente (redne in izredne) uvede posojilo v višini 300 EUR, pa MDDSZ ocenjuje, da je to neizvedljivo. Študentov je v RS cca. 110.000, kar pomeni, da bi za državo letno to pomenilo slabih 400 mio EUR.

Ob tem naj dodamo, da je MDDSZ naročil pri Inštitutu za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani Primerjalno-pravno in sociološko študijo sistemov štipendiranja v RS in posameznih državah članicah EU, iz katere so razvidni zanimivi in dobri sistemi posojil za izobraževanje, kot tudi štipendij. Nekatere države EU vežejo vračilo študentskega posojila na čas trajanja študija, kar se nam zdi tudi zelo zanimiv sistem, glede na to, da po podatkih OECD slovenski študentje v povprečju študirajo 6,8 leta, kar je najdlje od vseh članic EU. Poleg tega nizka učinkovitost izobraževanja na terciarni ravni se kaže tudi v visokem deležu ponovno vpisanih na redni dodiplomski študij. Tudi stopnja dokončanja študija je bila v Sloveniji s 65 odstotki nižja od povprečja OECD (69 odstotkov). Obstajajo pa tudi sistemi, ki vežejo vračilo študentskega posojila na doseženo stopnjo dohodnine. Dokler namreč diplomant s svojimi dohodki ne doseže določene stopnje, se vračanje posojila ne aktivira.

Skratka, MDDSZ je v svojih izhodiščih za pripravo štipendijskega zakona predvidelo ureditev ugodnih posojil za izobraževanje, kljub temu da Študentska organizacija Slovenije ni naklonjena posojilom z razlogom, da to pomeni prvi korak k onemogočanju dostopnosti do visokošolskega izobraževanja oz. da bodo do visoke izobrazbe deležni le kandidati iz premožnejših družin.

MDDSZ-ju meni, da posojila za študij ne predstavljajo oviro k dostopnosti do študija, temveč ravno nasprotno in enako kot g. Marjan Berložnik meni, da se s posojili dosega cilje, kot so: vzpostavljanje enakih možnosti za študij, resnost in objektivnost presoje pri izbiri študijskega programa, doslednost in zavzetost pri študiju, večji odstotek diplomantov v odnosu na vpis, hitrejše vključevanje diplomantov v zaposlitev.

Priloge:

Komentarji