Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Lov na lažne invalide

2050 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Spoštovani,

tudi sam poznam kar nekaj ljudi, ki so invalidsko upokojeni, pa še vedno delajo doma. Tistemu, ki pa res ne more nič delati, ga pa ne dajo v invalidski pokoj. govori se, da se je dalo včasih plačati zdravniku in ti je napisal, da si za v invalidski pokoj. V sosednji Hrvaški so tudi zaznali problem z lažnimi invalidi in so se odločili, da bodo reševali ta problem.

Prilagam spletno povezavo do tega članka: http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/drzava-staje-na-kraj-laznim-invalid...

21 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Janez Mrgole 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 12. 2013

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Prijave domnevno neupravičenih oseb so mogoče, in sicer neposredno na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (v nadaljnjem besedilu: zavod), ki je obenem tudi edino pristojno odločati o konkretnih zadevah in v ta namen tudi razpolaga z vsemi potrebnimi podatki svojih upravičencev in zavezancev. Skladno z določbo 172. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2 (Ur. list RS, št. 96/2012 in 39/2013) o pravicah iz zavarovanja na prvi stopnji odloča območna enota zavoda, na drugi stopnji pa drugostopenjski organ zavoda. Zoper odločbo izdano na drugi stopnji je skladno z določbo 176. člena ZPIZ-2 zagotovljeno sodno varstvo pred Delovnim in socialnim sodiščem. V kolikor torej obstaja utemeljen sum, da oseba ne bi smela biti uživalka katere izmed pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, je torej mogoče omenjeno osebo prijaviti neposredno na zavod, ki bo na podlagi vseh podatkov zbranih o tej osebi, lahko podal ustrezno pojasnilo in po potrebi tudi ukrepal.

Priloge:

Komentarji




  • d darko22

    NA tem področju je popolna anarhija. Namreč nelogično je, da človek z omejitvijo dela v pisarni ima omejitev 4 ure. Po tem času pa ko je doma pa recimo vodi društvo še vsak dan po 7 ur.

     

    Tukaj vidim en drug problem in to je, da določena podjetje preko medicine dela goljufajo z prispevki in nekega delavca porinejo v invalidsko in ga spet zaposlijo na istem mestu. Potem pa dobijo od države subvencije in so še nagrajena.

     

    Takšna praksa je očitno kar dobro razvita. Zato jaz nebi kar obtoževal teh delavcev. ČE gremo naprej je neverjetno to, da imajo izredno malo poklicnih bolezni in izredno veliko invalidov.

    NE vemo koliko imamo delovnih invalidov in še manj vzrokov zakaj so postali delovni invalidi.

     

    Če gremo naprej je drugi problem v tem, ker naj bi bile ocene tveganja vezane tudi na obolevnost na nekem delovnem mestu. Tako je tudi na tem področju anarhija, saj če ni urejeno invalidsko kako naj potem bo verodostojna ocena tveganja.

     

    Očitno vsi ribarijo v kalnem.

    Zato dajem dobronamerni predlog, da se posveti večja pozornost kako so postali in invalidi.

     

    Se pa strinjam z predlagateljem, da je izredno neurejeno to področje in celo povzroča škodo na prihodkovni strani, saj se lahko prikrivajo delovna mesta, kjer je potrebno plačevati višje prispevke zaradi obolevnosti

  • h hales

    To pomeni, da bi vsak, ki ima kategorijo invalida, znova šel na preiskave, pred zdravniško komisijo ...

    Res je enostavneje, da bi sem ter tja nekdo prijavil koga, za katerega "ve", da izkorišča državo (davkoplačevalce = nas).

    Nekateri bi res pisali zakone in ustanavljali inšpekcijske službe za vsako figo, sami pa ne bi storili ničesar.

    In kako bi te invalide lovili? Po mestu bi jih preganjali na konjih z vrvjo?

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Pozdravljeni

     

    Strinjam z Barbaro.

     

    lp

  • P PISMO

    Bojim se, da nimamo koga, kateremu bi takšne ali podobner anomalije lahko prijavljali. Po moji izkušnji, če od pristojnih inšpekcijskih služb želiš kakršno koli informacijo, ali podati prijavo te preprosto ne poslušajo ampak ,ti dajo naslov kam moraš poslati pisno prijavo oz. pripombo, čeprav bi vse take lumpe že zdavnaj morali sami poloviti.

    V pravni državi ni potrebno prijavljati nikogar, pravna država funkcionira tako, da do takšnih anomalij- upokojevanj ipd...ne prihaja. Upam, da bodo pristojni začeli spoznavati, da smo pravno državo že v veliki meri izgubili.

  • J Janez Korošec

    Pozdravljeni,

    nemorem iz kože, kjer vidim kako so nekateri uspešni, ko je potrebno uredit invalidsko penzijo. Če si politični veljak ti uredijo invalidsko penzijo pri 40 letih. V Občini Vojnik je takih cela plejada, pomagala jim je politika in dobre veze z zdravniki, ti pa so skurompirani na njih pa vpliva politika, denar in parcele iz privatnega fonda in iz republiškega sklada.

  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Točno tako - ste jih prijavili inšpekcijam? V pravni državi se stori tako.

    Glede teh invalidov - vsaka invalidnost ni vidna - odvisno kaj delajo, morda so v to zaradi zelo nizkih dohodkov tudi prisiljeni.

    Takšen odnos me spominja na našo državo - ne spravi se na tiste, ki imajo in ki resnično delajo škodo državi, spravi se na tiste, ki jih je najmanj in imajo najmanj.

    Ti invalidi niso krivi, če je odločanje zdravniških komisij nepravično - potem se raje spravite na slednje.

  • D DavidS

    Ali ste te ljudi, ki jih poznate, prijavili ustreznim inšpekcijskim službam?