Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

cene dimnikarskih storitev

3442 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da zniža cene dimnikarskih storitev. Dimnikarska storitev npr. za pregled ter meritev parametrov dimnih emisij za kurilne naprave na plinasta goriva do 50 kW znaša 28,06 EUR. Dimnikar ima pri tem nekaj minut dela - več s pisanjem papirjev. Cena je glede na porabljen čas enormno visoka.

24 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K ksantipa 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 10. 2013

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

V prilogi B Sklepa o ceniku dimnikarskih storitev (Ul. št. 57/2010) so določene maksimalne cene dimnikarskih storitev po tarifnem sistemu, kar pomeni, da so določene enotne cene za vse uporabnike storitev, ne glede na to, kako oddaljeni so od sedeža izvajalca, kateri koncesionar pri njih opravlja dimnikarsko službo, ipd. Ker gre za tarifni sistem, so časovni normativi vsebovani v cenah storitve. Pri tem je upoštevano, da je časovni normativ sestavljen iz časa potrebnega za pripravo na izvedbo storitve, časa za prihod do uporabnika in odhod, časa izvedbe storitve in časa za izdelavo poročila o izvedeni storitvi.

Cenik temelji na predpostavki, da se čim več storitev pri malih kurilnih napravah (t.j. kurilnih napravah do 50 kW, ki so najpogostejši pri fizičnih osebah) opravlja v t.i. kompletu (t.j. letni pregled s čiščenjem in merjenjem emisij). Te cene imajo ustrezen cenovni korektiv (so nekoliko cenejše kot seštevek cene posameznih storitev).

Ob spremembah cenika je potrebno upoštevati, da je namen izvajanja dimnikarske službe varovanje človekovega zdravja in življenja, zagotavljanje požarne varnosti, varstvo okolja (ohranjanje kakovosti zraka) in učinkovita raba goriv.

Za doseganje teh ciljev morata biti minimalni podlagi za spremembo cenika finančna analiza (upoštevanje stroškov dela (davek, pokojninsko in zdravstveno zavarovanje, plača), amortizacije opreme (avtomobili, merilniki, sesalniki, …) administrativnih stroškov (pošta, pisarniška oprema, računalniki, …), cene izobraževanja, stroškov materiala in storitev, potnih stroškov, stroškov zavarovanja…) in oskrbovalni standardi, ki določajo minimalne storitve za varno obratovanje posameznih vrst kurilnih naprav. S povezavo obojega bomo lahko bolj objektivno določili cene posameznih dimnikarskih storitev, ki omogočajo varno delovanje kurilnih naprav in doseganje navedenih ciljev. Ministrstvo načrtuje v prihodnjem letu, v okviru ostalih sprememb predpisov s področja dimnikarske javne službe, pristopiti tudi k preverbi kalkulativnih elementov in glede na ugotovitve tudi morebitni spremembi cenika za to javno službo na podlagi zgoraj navedenih dveh kriterijev.

Priloge:

Komentarji




  • N Nejc Z

    Predlog se loteva problema pri simptomu, ne pri vzroku. Vzrok za trenutno stanje je koncesijski sistem z monopolom v vecini obcin ali oligopolom v nekaj vecjih mestnih obcinah. Posledica oz. simptom te ureditve pa so visoke cene za vprasljivo opravljeno storitev.

     

    Obvezni pregled peci in dimnika, ki izgleda tako, da dimnikar odpre vrata kaminske peci in vprasa, kdaj je bil dimnik zgrajen, je v popolnem nasprotju s tem, kar je isti dimnikar govoril po telefonu, ko je razlagal nujnost pregleda z utemeljitvijo, da je treba dimnik pregledati izredno natancno in izmeriti, ali ima dovolj vleka pri razlicnih nastavitvah pretoka zraka v peci.

     

    Dosti bolje bi bilo kaco zagrabiti pri glavi in odpraviti koncesijski sistem, odpreti trg konkurenci in prepustiti ljudem, da gledajo pod prste izvajalcem (kaj pregleda, kako pregleda in koliko zaracuna). Konec koncev nas vse zanima ista stvar: da smo varni pred pozarom in za strokovni pregled placamo zmerno ceno.

  • s ssavski

    Podpiram predlog, ker dejansko je izredno malo opravljenega dela za to ceno. Imel sem veliko težav in tudi pod izvržbo sem bil, ko sem delal 1 leto v tujini in me pač ni bilo doma takrat, ko so se mi naročili, čeprav je bila na upravni enoti prijavljena odsotnost. Tudi strokovna usposobljenost za vsako napravo je zelo vprašljiva. Meni so razstavili peč (odstranili gorilec) in je niso znali nazaj sestavit - sem moral sam in jih pri tem še učiti.

     

    Nekaj dodatnih predlogov:

     

    - država naj sorazmerno določi najvišjo možno ceno - nižjo od sedanje. Cene bi se znižale, če bi bila omogočena konkurenca v vsakem kraju, kar pomeni odpraviti regionalno porazdeljenost - pokličeš pač tistega dimnikarja, ki je bolj ugoden - s tem prevzameš sam odgovornost, krajevno pristojnemu nosilcu javnega pooblastila pa posreduješ obvestilo, da si pregled že opravil.

    - zmanjšanje števila obveznih pregledov glede na starost naprave. Popolnoma nepotreben je vsakoletni pregled nove naprave. Zadoščalo bi na 5 let, nato pa na vsake 3 leta. Odgovornost naj bo prenesena na uporabnika, kazni v primeru neizvajanja pa visoke.

    - koncesije je potrebno odpraviti - meritve naj izvede vsak, ki je strokovno usposobljen in se registrira pri upravnem organu. S tem se poveča število oseb, ki lahko izvajajo meritve, odpravlja monopol, v primeru strokovnih napak pa ohrani sledljivost. Upravni organi pa naj vodijo evidenco opravljenih obveznih meritev in opravljajo svoje delo, ne pa da s prenosom javnega pooblastila prenašajo odgovornost na lokalne zaslužkarje - monopoliste.

  • I Ivan Peter Benko

    Razen cene storitev je še marsikaj nedorešenega, od kvalitet vstopnega zraka naprej.

    V ceni je všteta tudi koncesijska dajatev, ki jo posredno pokasira občina, zato bo znižanje cene trd oreh.

  • m matija kramar

    Ne samo znižati cene dimnikarskih storitev ukiniti je potrebno meritve emisij s strani dimnikarjev.Dimnikarske meritve emisij nikomur ne koristijo in so nepotrebne. Edino serviserji, ki so usposobljeni kurilne naprave servisirati, istočasno opravijo meritve emisij in kurilno napravo pravilno nastavijo.Meritve emisij so dimnikarjem podarjene s strani politike. Politika pa vse od leta 2004 noče spremeniti te zakonodaje, ker od tega tudi nekaj dobi. Vse od leta 2004 odkar je dimnikarska dejavnost prenešena na državno raven pa to področje vodi največkrat SLS in SD. Kogar zanima naj pogleda spletno stran DCI Malečnik, kjer je opisane kar nekaj problematike s tega področja.

  • m matija kramar
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • A Anže Pajek

    Se strinjam.

     

    K nam pride dimnikar, da bi očistil dimnik ampak pride brez lestve. Ko mu postavimo našo lestev on ugotovi, da ima premajhno ščetko zato mu posodimo našo. Malo pobeza po dimniku cca. 5min izda račun in gre. Nato moram sam očistiti dimnik do konca. Za 30 eur se mi zdi, da bi moral dimnikar sam kvalitetno očistiti dimnik s svojim orodjem in seveda pospraviti za sabo. Da o čiščenju kurišča ne govorim.

     

  • J Jurij Bavdaz

    Prej je seveda treba ukiniti dimnikarski monopol. Dimnikarsko podjetje brz težav računa tudi 10 EUR, vendar zakaj, če ni boljšega poudnika? Na tak način, kot dimnikarska podjetja, bi bili vsi bogati - res pa je, da oni prinašajo srečo, kar je neprecenljivo ;)