15. 10. 2013
Odziv Ministrstva za obrambo
Področje proizvodnje in prometa z orožjem določa Uredba o soglasjih za proizvodnjo in dovoljenjih za promet z vojaškim orožjem in opremo ter predhodnih dovoljenjih za uvoz, izvoz, tranzit in prenos obrambnih proizvodov. Dejavnost proizvodnje in prometa z vojaško opremo v Sloveniji izvajajo podjetja, ki so v zasebni lasti. Država Slovenija v nobenem segmentu ne razpolaga z lastnimi proizvodnimi zmogljivostmi.
V preteklosti je sistem protidobav spodbujal licenčno proizvodnjo in prenos tehnologij na področju proizvodnje vojaške opreme. Trenutna ureditev v EU, pa razen v izjemnih primerih, ko gre za bistven varnostni interes države, ne dovoljuje več protidobav in določa prost pretok tudi vojaškega blaga med državami. V praksi to pomeni, da kakršnokoli favoriziranje domače obrambne industrije ni več dovoljeno.
Obvezna ravnanja naročnikov in ponudnikov pri javnem naročanju obrambnih proizvodov določa Zakon o javnem naročanju na področju obrambe in varnosti (ZJNPOV). S tem zakonom so v pravni red Republike Slovenije prenesene določbe Direktive št. 2009/81/ES Evropskega parlamenta in Sveta. Torej, vse države Evropske unije izvajajo postopke javnih naročil po enotnih pravilih, ki so opredeljena v zgoraj navedeni zakonodaji. Javna naročila temeljijo na načelu prostega pretoka blaga, načelu svobode ustanavljanja, načelu prostega pretoka storitev, ki izhajajo iz Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) in na načelih gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti, zagotavljanja konkurence med ponudniki, transparentnosti javnega naročanja, enakopravne obravnave ponudnikov in sorazmernosti.
Iz zgoraj navedenega izhaja, da zakonodaja dovoljuje nakup več različnih konkurenčnih obrambnih proizvodov, ne dopušča pa omejenega povpraševanja le z nakupom licence za določene obrambne proizvode. ZJNPOV v 38. členu sicer dopušča naročniku, da v obvestilu o naročilu ali razpisni dokumentaciji navede svoje zahteve glede zagotavljanja zanesljivosti oskrbe. Naročnik lahko v ta namen zahteva, da mora ponudba vsebovati tudi naslednje elemente:
- navedbo vseh omejitev glede razkritja, prenosa ali uporabe obrambnega proizvoda in rezultatov uporabe tega proizvoda, ki jih mora upoštevati naročnik zaradi nadzora izvoza ali varnostne ureditve;
- potrdilo ali dokumentacijo, iz katere izhaja, da organizacija in lokacija ponudnikove oskrbovalne verige omogočata izpolnitev naročnikovih zahtev glede zanesljivosti oskrbe, ki so določene v obvestilu o naročilu ali razpisni dokumentaciji;
- ponudnikovo zagotovilo, da bo ob morebitnih naročnikovih dodatnih potrebah zaradi krize v skladu s pogoji, ki bodo dogovorjeni, vzpostavil oziroma vzdrževal ustrezne zmogljivosti;
- kakršne koli dodatne dokumente organov države, v kateri ima ponudnik sedež, glede izpolnjevanja dodatnih naročnikovih potreb, ki bi nastale zaradi krize;
- ponudnikovo zagotovilo, da bo naročniku v skladu s pogoji, ki bodo dogovorjeni, zagotovil vsa posebna sredstva za proizvodnjo nadomestnih delov, komponent, sestavov in posebne preizkusne opreme, vključno s tehničnimi risbami, licencami in navodili za uporabo, če ne bo več mogel zagotavljati obrambnih proizvodov, ki so predmet naročila.
V primeru odločitve ponudnika po oddaji ponudbe, ki vsebuje elemente licenčne proizvodnje nadomestnih delov, komponent, sestavov in posebne preizkusne opreme ali obrambnega proizvoda je izrednega pomena tehnološka razvitost slovenskih podjetij – partnerjev v poslu in obojestranska ekonomska korist, in sicer lastnika licence in slovenskih proizvajalcev. Hkrati pa je odločilen dejavnik obseg naročila in pripravljenost ponudnika (proizvajalca oziroma lastnika licence) po vključitvi slovenskih podjetij v svojo oskrbovalno verigo. Glede na obsege naročil pa so se v preteklosti ponudniki le izjemoma odločali za vzpostavitev licenčne proizvodnje vojaške opreme v Sloveniji, kar je za pričakovati tudi v bodoče.
Veliko držav oz skoraj vse naše sosede proizvajajo orožje, in če to zmorejo oni lahko tudi mi.
Ukinitev vojske je edina prava pot, vse ostalo je je le metanje denarja v zrak!!!
Vsaka normalna država ima vojsko, ti se najverjetneje spolih ne zavedaš kaj je vojska storila za nas in zakaj jo sploh imamo (kar je dovolj dobro pojasnjeno v mojem prejšnjem predlogu o ponovni uvedbi vojaškega roka), Preveč si zasleplejen z Ultra-liberalno ideologijo.
Če se ne motim so imeli podoben predlog že leta 91 za "deklaracijo za mir" , razorožili bi nas tik pred vojno da bi JLA na slovenskem počela enako kot v Bosni in na Hrvaškem, to je bila VELEIZDAJA.
Še en levajzar ki se dela bolj pametnega in razvitega kot celoten svet, razvite države kot so:švica,danska,finska,švedska,norveška,singapur imajo zelo vzgledno vojsko in takšno bi morali imeti tudi mi.
Res sramota da so ljudje tako ne-patriotski in anti-slovenski, prav očitno so mamini sinkoti ki niso nikoli služili roka v SV.
Patriotizem in nacionalizem nimata nobene zveze s tem, ali človek želi vsaj 3 mesece (ali koliko je že prostovoljno služenje za rezerviste) pustiti, da mu nekdo, ki nima niti praktičnih izkušenj v realnem vojnem stanju niti neke hude teoretične izobrazbe o tem pere možgane, samo zato, ker se je temu kultu pridružil par let prej.
No, to je zelo pretirano in emocionalno stališče.
Sem bil v vojski, kot vojaški obveznik, pa nisem zasledil nobenega pranja možganov, še posebej ne s strani primitivinih imbecilov, kot marsikdo rad povdarja.
Tudi drugi del je rahlo nerealen....poleg tega, da v SV ni malo ljudi, ki imajo dejanske vojne izkušnje (vojna za Slovenijo še ni tako daleč nazaj, tudi sodelovanje v mirovnih misijah poteka marsikje v vojnih razmerah), bi potemtakem večina držav na svetu bila nesposobna usposabljati svoje vojake.
Kdaj pa je bila nazadnje v vojni Nemčija? Poljska? Brazilija? Ali pa celo Švica?
Ali torej tudi tam vojaško usposabljanje nima smisla, ker itak nobeden od inštruktorjev ni sodeloval v vojni?
Ali lahko torej tudi načrte za evakuacijo stavb sestavljajo le ljudje, ki so že kdaj pobegnili iz goreče stavbe?
Se mi zdi, da je vsekaj drugega, sploh v današnji situaciji, veliko pomembneje, kakor izdelava OROŽJA!! Za začetek lastna hrana..
Saj ne, da bi lastna proizvodnja in morebitna prodaja orožja lahko prihranila/prinesla potencialno znatne zneske, ki bi se nato lahko investirali v marsikaj drugega ...
Izdelava orožja je zelo donosna industrija ki ustvarja delovna mesta (npr.samo v Srbiji od nje živi 10.000 ljudi).
Trditi, da orožarska industrija za lastne potrebe ustvarja delovna mesta je enako, kot trditi, da javni sektor ustvarja delovna mesta.
Pozitiven vpliv na gospodarstvo ima vojaška industrija samo, če proizvaja orožje za izvoz, ali pa če proizvaja za lastne potrebe namesto uvoza.
Alternativa "nič orožja" je z gospodarskega vidika vsekakor ugodnejša.
"Pozitiven vpliv na gospodarstvo ima vojaška industrija samo, če proizvaja orožje za izvoz, ali pa če proizvaja za lastne potrebe namesto uvoza."
Sej prav to je tudi namen mojega predloga.
"Alternativa "nič orožja" je z gospodarskega vidika vsekakor ugodnejša." Iz gospodarskega vidika je tudi: nič socialen,nič brezplačnega šolstva ugodnejše kot če oboje imaš.
DavidS, tokrat pa se ne strinjam. Če država kupi orožje, ne glede na proizvajalca, potem je lokalna proizvodnja orožja vsekakor legitimen način zagotavljanja delovnih mest. To gre enačiti z javnim sektorjem le, če bi država kupovala lokalno proizvedeno orožje zato, da bi s tem vzdrževala delovna mesta.
benF86
Saj to sem napisal. Izvoz, ali proizvodnja namesto uvoza.
Ups, kako sem pa to spregledal, mi pa res ni jasno. My bad!
Takoj za. Še bolj idealno bi bilo sicer, če bi začeli razvijati tudi svoje orožje, ampak za začetek je tudi franšiza OK.
Žal je v Sloveniji najbrž preveč hipijev, ki bodo proti temu ... Ampak upamo lahko ...
Skrajni čas je že da se v sloveniji začne razvijati ta veja industrije, vse naše sosede proizvajajo lastno orožje in opremo le mi ga uvažamo.
Sploh ni slaba ideja koristilo bi tako vojski kot tudi gospodarstvu.