Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Decentralizacija Slovenije

2947 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Predlagam, da vlada nekatere javne agencije, za katere ni ključnega pomena, da se nahajajo v Ljubljani, preseli v druge dele Slovenije.

Zakaj ne bi mogel GURS imeti sedeža v Mariboru?

Zakaj ne bi mogel biti NPU v Celju?

Zakaj ne more biti ARSO v Kranju?

Zakaj ne more biti SPIRIT na Jesenicah ali v Kočevju?

Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja v Murski Soboti?

Našteval bi lahko ves dan....

Prednosti decentralizacije:

- skladnejši razvoj Slovenije

- javne službe bi imele dostop do cenejše delovne sile, ki je na voljo izven prestolnice. Povprečna plača v Ljubljani je recimo 30% višja, kot v Murski Soboti. Posledično se lahko zmanjšajo stroški javne uprave.

- zmanjšanje obsega dnevnih migracij v Ljubljano. Trenutno se lepo število ljudi vsakodnevno vozi na delo v Ljubljano. Če bi se delovna mesta javne uprave bolj enakomerno porazdelila po Sloveniji, bi bile povprečne prevožene razdalje krajše. S tem se manj obremenjuje ceste in okolje, znižajo se izplačila potnih stroškov zaposlenim, zaposleni pa za pot na delo in domov porabijo manj časa

- v Ljubljani se znižajo najemnine in cene nepremičnin, kar bi moralo biti v interesu večine prebivalstva. V Ljubljani je denimo najvećja slovenska univerza....visoke najemnine so občutna ovira za študij. Mladi Ljubljančani si morajo iskati stanovanja ali hiše vse dlje od svojega rodnega mesta, ker si stanovanje v LJ lahko privoščijo le redki.

- zmanjša se prometna preobremenjenost Ljubljane, predvsem v času konic.

Kot pomanjkljivost je potrebno omeniti to, da bi bila takšna selitev v začetku težava za vse prebivalce Ljubljane, ki so zaposleni v takšnih javnih zavodih. To težavo bi se dalo delno zmanjšati s premestitvami zaposlenih med posameznimi zavodi po geografskem načelu. Seveda se vseh zaposlenih ne da kar tako premeščati, delna rešitev bi pa to bila.

Kljub tej težavi pa menim, da bi pozitivni učinki vsekakor več kot odtehtali to pomanjkljivost.

9 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D DavidS 14 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • P Park

    Se strinjam s predlogom!

  • p puntar

    Trenutna situacija na periferiji v Sloveniji je precej slabša kot je bila za časa bivše Jugoslavije. Zato predlagam vladi da čimprej spremeni strategijo na tem področju.

    Strategija vse za blaginjo Ljubljančanov se mora takoj končati drugače se bo periferija uprla.

    To pa pomeni konec za Slovenijo.

    Jaz predlagam odpravo vinjet ki so ali pa odpravo plačila cestne takse za periferijo.

    Povišanje davkov za podjetja ki poslujejo v Ljubljani.

    Sprejetje ukrepov ki bi izenačili stroške študija študentov.

     

  • h herbi6183

    Vse večja centralizacija Slovenije je na pohodu, zato je tak predlog zelo na mestu.

    Zaradi centralizacije se nam nekateri deli države povsem praznijo, saj so vse službe, ki dajejo višje plače in zaposlujejo bolj izobražen kader, skoncentrirane v Ljubljani. Bela krajina ali Kozjansko ... pa imajo vsako leto manj prebivalcev, zlasti mladih.

     

    To usihanje perifernih regij je težko gledati. Trend je pa kar neustavljiv...

  • p pubec

    Nekaj se je že delalo na tem. In kakšni so rezultati?

    DARS so tudi zaradi decentralizacije postavili v Celje. Tam so poslovni prostori, večino zaposlenih pa se s službenimi avtomobili dnevno vozi v Ljubljano, tako v Celju ostaja le fikus in čistilka.

     

    Po moje bi imela zadeva potencial, če bi se k njej pristopilo brez fige v žepu. Že res, da bi se nekaj vodilnih redno vozilo med ministrstvi, večina javnih uslužbencev pa bi večino časa lahko mirno shajala brez tega in menim, da bi se skupni stroški prevoza zmanjšali.

    Drugi pozitivni učinki bi potrebovali več časa, ko pa bi se delavci ustrezno razporedili (s prezaposlitvijo ali selitvijo), bi se utegnili pokazati bolj konkretni prihranki.

     

    Pri tem niti ne gre samo za prihranke. Tudi javni prevozi bi se lažje organizirali, ker večina migracij ne bio več potekala zvezdasto proti ljubljani in iz nje, tamveč bi bila enakomerneje razporejena po Sloveniji. Linij ne bi opuščali ampak bi lahko začivele še z bolj frekventnimi povezavami...

    Posledično bi prispevali k čistejšemu okolju v mestih, manjšemu izpustu CO2...

     

    Kupna moč bi bila bolj enakomerno porazdeljena, poseljenost bi bila bolj enakomerna, cene nepremičnin bolj izenačene...

     

    Verjetno bi se našlo še precej potencialnih koristi, če bi se malo bolj poglobil...

     

    Menim, da bi bila s pravim pristopom to lahko dobra ideja z mnogimi pozitivnimi učinki.

  • p pravica_ljudem

    Če se razseli vsa ministrstva okrog bodo narasli stroški prevoza v službo in službenih prevozov med posameznimi ministrstvi, državnim zborom, državnim svetom ipd. Imamo eno prestolnico. Lahko bi pa naredil da bi bilo Celje prestolnica glede na to da je približno na pol Slovenije. Men je sicer bližje Ljubljana ampak ne morm gledat sam nase.

    • D DavidS

      Ministrstev ne bi selil. Vlada naj bo na enem mestu. Ideja, ko so eno ministrstvo postavili v Maribor, se mi nikoli ni zdela preveč posrečena. Pri predlogu gre za agencije in zavode, ki ne potrebujejo nenehnega operativnega stika s svojim ministrstvom ali z vlado.

       

      Za primere, ki sem jih navedel, recimo ne vidim nobenega razloga, zakaj bi se morali zaposleni redno voziti na pripadajoče ministrstvo....sedež DARSa je recimo v Celju. Dvomim, da trpijo neke visoke prevozne stroške zato, ker niso v neposredni bližini ministrstva za infrastrukturo in prostor. Preprosto bi ta koncept razširili na bistveno večje število javnih služb.

       

      Je že v redu, da je prestolnica Ljubljana (čeprav to kot Štajerc težko rečem na glas :). Ima zelo centralno lokacijo, je naše največje mesto in ima dolgo zgodovino kot najpomembnejše mesto Slovenije. Ni pa potrebno, da je tam nabasano vse, kar ima veze z državno upravo.

  • I Izbrisan uporabnik 465

    Kam bi ti zdaj kaj selil?

    Nič konkrtetnega ne vidim v tvojem predlogu!

    • D DavidS

      Glede na to, da ne poznam dovolj dobro specifike dela vsakega zavoda, ki ga imamo, in sestave zaposlenih, sem prepričan, da bi ustrezna služba, recimo na ministrstvu za javno upravo, znala veliko bolje pripraviti točno kaj preseliti kam.

       

  • D DavidS

    Kot vir prihranka sem pozabil omeniti še bistveno nižje cene prostorov, ki jih ti zavodi potrebujejo za svoje delo. Cene nepremičnin in najemnine so v prestolnici tudi dvakrat višje (ali celo več) kot v preostalih delih države.

  • b benF86

    Glede Ljubljančanov, ki bi jih selitev prizadela - če se vsa Slovenija lahko seli zaradi dela v Ljubljano, se bo pa tudi tistih nekaj Ljubljančanov lahko preselilo iz Ljubljane.

     

    Sicer pa odličen predlog.

  • b benF86
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.