Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlagam vladi, da ob objavah statistične brezposelnosti po novem poskrbi še za objavo dejanske bre

1832 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da ob objavah statistične brezposelnosti poskrbi tudi za objavo dejanske brezposelnosti. Mnenja sem, da je trenutno nujno potrebna nekakšna razčlenitev kratkoročno in dolgoročno brezposelnih, ter skrb za čimprejšnjo zaposlitev obeh skupin z minimalno prednostjo ljudi, ki so brezposelni dlje časa. Problema se namreč nikakor ne more začeti reševati oz. vsaj omiliti, če številke ne ustrezajo dejanskemu stanju. Vse to navajam zaradi nujnih ukrepov potrebnih za izkorenitev termina »dolgotrajno brezposelna oseba«.

16 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Simon1 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 9. 2013

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

V zvezi s predlogom vam sporočamo, da sta v Sloveniji že v uporabi dva načina merjenja števila brezposelnih in sicer Anketa o delovni sili in evidenca registrirano brezposelnih oseb pri Zavodu RS za zaposlovanje.

Anketo o delovni sili izvaja Statistični urad RS. Anketa poteka nepretrgoma od leta 1997, podatke pa se objavlja četrtletno. Izvaja se skladno s priporočili in navodili mednarodne organizacije za delo ILO in evropskega statističnega urada Eurostat. Po mednarodno dogovorjeni definiciji je brezposelna oseba tista, ki v preteklem tednu od ponedeljka do nedelje ni opravila niti ure dela za plačilo, dobiček ali družinsko dobrobit, ki je v zadnjih štirih tednih aktivno iskala delo, in je to delo pripravljena sprejeti v dveh tednih. Med brezposelne osebe sodijo tudi tiste, ki so že našle delo, in ki ga bodo začele opravljati v naslednjih dveh tednih. Največja prednost ankete je mednarodna primerljivost podatkov, slabost pa vzorec, na katerem temelji anketa, in ki včasih ne dovoljuje podrobne razčlenitve podatkov.

Evidenco brezposelnih oseb vodi in vzdržuje Zavod RS za zaposlovanje. Registrirano brezposelna oseba je oseba, ki je prijavljena na zavodu za zaposlovanje, in ki ustreza vsem merilom brezposelnosti, določenimi z zakonom, ki ureja trg dela. Največja prednost evidence je dostopnost in točnost podatkov, ter možnost razčlenitve podatkov po različnih strukturnih elementih, največja pomanjkljivost pa je, da podatki ne omogočajo mednarodne primerjave z drugimi državami, saj se nacionalne definicije registrirane brezposelnosti razlikujejo.

Zavod RS za zaposlovanje redno, mesečno, na svojih spletnih straneh (http://www.ess.gov.si/trg_dela/trg_dela_v_stevilkah/registrirana_brezposelnost) objavlja podatke o registrirano brezposelnih osebah in o strukturi le-teh glede na spol, starostne skupine, stopnjo pridobljene izobrazbe in po trajanju brezposelnosti. Dostopni so mesečni ali letni podatki, na nivoju celotne Slovenije, posamezne Območne službe ZRSZ ali na nivoju občine.

Registrirano brezposelnim so na voljo različni ukrepi aktivne politike zaposlovanja, ki so ciljno usmerjeni k potrebam posamezne ciljne skupine. Brezposelnim, brez poklicne izobrazbe, se lahko omogoči vključitev v formalno izobraževanje ali v usposabljanje za pridobitev Nacionalne poklicne kvalifikacije. Brezposelnim, ki imajo izobrazbo ali poklic, po katerim ni povpraševanja na trgu dela, se omogoči prekvalifikacija ali dokvalifikacija. Mladim, ki iščejo svojo prvo zaposlitev, se ponudi možnost vključitve v ukrep usposabljanja na delovnem mestu, kjer si pridobijo prve delovne izkušnje. Brezposelnim, ki imajo podjetniško idejo in si želijo samostojne zaposlitve, zavod nudi podporo pri uresničitvi samozaposlitve. Posebni ukrepi so oblikovani tudi za dolgotrajno brezposelne (ki so na zavodu prijavljeni več kot 12 mesecev), predvsem v obliki subvencij delodajalcem ob zaposlitvi ali z vključevanjem v javna dela.

Žal pa samo s statističnimi podatki in z ukrepi aktivne politike zaposlovanja ne moremo reševati problema brezposelnosti. Ključni so predvsem ukrepi za oživitev gospodarstva in ugodnega podjetniškega okolja, na podlagi katerih bodo podjetja odpirala nova delovna mesta. Spodbujanje pogojev za gospodarsko aktivnost, še posebej tisto z visoko dodano vrednostjo, je torej temelj za nadaljnji razvoj in za nova delovna mesta, posledično pa tudi za zmanjšanje brezposelnosti.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 1. 6. 2013 | 10:33:35

Predlagam vladi, da ob objavah statistične brezposelnosti po novem poskrbi še za objavo dejanske bre

Komentarji