novi zastaralni roki Kazenski zakonik
Predlgam, da se določijo novi zastaralni roki po Kazenskem zakonu. Za osebo, ki je bila pravnomočno obsojena in se je z begom izognila kazni, se kazen zaustavi in zoper njo ne tečejo zastaralni roki, dokler se obtoženec ne vrne in odsluži kazen.
Bistvo je, da če je kazen izrečena, da se jo odsluži. Tako bo imela oseba manjši interes zbežati ali pa bo primorana ostati v tujini.
Jaz bi tole malo preformuliral.
Če se obdolženec iz kakršnegakoli razloga obravnave ne more udeležiti oziroma zaprosi za drugi datum sojenja, se čas med to obravnavo in naslednjo ne vračuna v zastaralni rok.
recimo, da se obravnave ne more udeležiti, ker je službeno odsoten, bolan, na dopustu ... in obravnava zaradi tega odpade, potem se do naslednje obravnave čas ne šteje v zastaralno dobo.
Enako je, če se obravnava preloži še pred začetkom, recimo, ker ima obramba novega zagovornika, ker ta še ni pregledal vso gradivo.
Skratka, če do obravnave ne pride zaradi obdolženčeve krivde, se čas do naslednje obravnave ne šteje med zastaralno dobo.
proti...zastaralni roki morajo biti, sodišča ima pa vse možnosti delati hitreje, uporabiti pripor namesto da se storilci mirno sprehajajo po državi.
Definitivno podpiram ta predlog. Premnogi se na ta način izognejo kazenskemu pregonu in kazni.
UR.L.RS.št. 50/2012 Kazenski zakonik (KZ-1-UPB2)
Tek in pretrganje zastaranja kazenskega pregona
91. člen
(1) Zastaranje kazenskega pregona se začne tistega dne, ko je bilo kaznivo dejanje storjeno.
(2) Če je pravnomočna sodba v postopku za izredno pravno sredstvo razveljavljena, je v novem sojenju zastaralni rok dve leti od razveljavitve pravnomočne sodbe.
(3) Zastaranje ne teče v času, ko se po zakonu pregon ne sme začeti ali nadaljevati ali ko je storilec nedosegljiv za državne organe.
(4) Zastaranje se pretrga, če storilec v času, ko teče zastaralni rok, stori enako hudo ali hujše kaznivo dejanje, po pretrganju pa začne zastaranje znova teči.
Če prav razumem predlog potem v bistvu že velja. .