Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Vnos pravice do čiste pitne vode v ustavo

3155 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Vladi Republike Slovenije predlagam vnos pravice do čiste pitne vode v ustavo.

V ustavi je že zapisana pravica do zdravega življenjskega okolja. Dodali bi še člen, s katerim bi bila zagotovljena pravica do čiste pitne vode.

-------------------------------

72. člen

(zdravo življenjsko okolje)

Vsakdo ima v skladu z zakonom pravico do zdravega življenjskega okolja.

Država skrbi za zdravo življenjsko okolje. V ta namen zakon določa pogoje in načine za opravljanje gospodarskih in drugih dejavnosti.

Zakon določa, ob katerih pogojih in v kakšnem obsegu je povzročitelj škode v življenjskem okolju dolžan poravnati škodo. Varstvo živali pred mučenjem ureja zakon.

------------------------------- Čista pitna voda je za človeka strateškega pomena, zato jo je potrebno zaščititi in pravico do nje zapisati v ustavo.

47 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marjan Bizilj 85 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 8. 2013

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

Veljavna ustava že določa pravni režim javnega dobra, ki ga nadalje izpeljujejo različno področni zakoni. Zakon o vodah (Uradni list RS, št. 67/02, 110/02-ZGO-1, 2/04-ZZdrl-A, 41/04-ZVO-1, 57/08 in 57/12) izpeljuje ustavno določbo za področje voda tako, da opredeljuje vodo ter vodno zemljišče kot naravno vodno javno dobro, ki ga lahko uporablja vsak pod enakimi pogoji za pitje, kopanje in drugo osebne potrebe, če takšna raba ne zahteva uporabe posebnih naprav. Upravljanje z vodo in vodnimi zemljišči je v pristojnosti države. Res pa je, da ustava ne določa kaj je javno dobro, ureja le režim javnega dobra. Kaj se šteje za javno dobro, pa je določeno s področnimi zakoni. Če je namen pobude zagotovitev univerzalnega dostopa do pitne vode na ravni ustave, potem je ustrezneje, da bi se v ustavo zapisalo, da je voda naravno vodno javno dobro. V tem primeru bi seveda morali v ustavo zapisati tudi druge dele okolja, ki so naravno javno dobro, poleg tega pa tudi vse oblike grajenega javnega dobra.

Voda za oskrbo s pitno vodo se lahko uporablja samo na podlagi pridobljenega vodnega dovoljenja, ki ga izda Agencija Republike Slovenije za okolje. Zakon o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/06 – ZMetD, 66/06 – odločba US, 33/07 – ZPNačrt, 57/08 – ZFO-1A, 70/08, 108/09 in 57/12) opredeljuje oskrbo s pitno vodo kot eno izmed lokalnih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Oskrba s pitno vodo je v izvirni pristojnosti občin, ki so zadolžene tudi za gradnjo javne infrastrukture v ta namen. Zakon o varstvu okolja določa tudi pravno podlago za predpis vlade s katerim se opredeli naloge te javne službe in metodologija za oblikovanje cen. Uredba o oskrbi s pitno vodo določa (Uradni list RS, št. 88/12), da mora vodno pravico za oskrbo s pitno vodo pridobiti občina. Občine so tiste, ki morajo za upravljanje z zajetjem za pitno vodo organizirati obvezno občinsko javno službo za oskrbo s pitno vodo. Občine same odločajo tudi o obliki organiziranja te javne službe in sicer v eni od oblik, ki so predvidene z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe in z zakonom, ki ureja javno zasebno partnerstvo. Občine se, v sodelovanju z različnimi strokovnjaki, odločajo tudi o virih vode, iz katerih bi se oskrbovale s pitno vodo.

Priloge:

Komentarji




  • M Marjan Bizilj

    Samo še danes poteka glasovanje pri tem predlogu. Prosim vse, da v zadostni meri z "Glasuj ZA" podprete tale predlog. Hvala.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Pozdravljeni

     

    Predlog je dobronameren, toda pri tem je nujno, da bi se predlog točno in premišljeno ter strokovno definiral!

     

    Ni stvar pitne vode samo privatizacija ipd, temveč je zelo pomemben tudi zdravstveno-okoljski vidik!

    Skoraj vse kar človek kupi in odvrže, vpliva na okolje. Tako bi moral vsak državljan začeti tudi pri samem sebi. Lahko je govorit kako bi imeli čisto pitno vodo, med tem pa dopuščati prašičje farme, okolju škodljivo kmetijstvo in druge dejavnike, ki močno onesnažujejo okolje. Prav tako bi se zmanjšala divja odlagališča, če na odlagališčih ne bi zaračunavali mastne vsote denarja za prejem odpadkov. Koliko gospodinjstva onesnažujejo okolje, pitno vodo s tem, ko neprimerno ločujejo, ko se posameznik v trgovini odloča za nakup izdelka, ki je okolju precej škodljiv, zavedno ali ne in celo kot nekaj samoumevnega.

     

    Kadar govorimo o varstvu okolju, govorimo tudi o regulativah, predpisih znotraj potrošništva, ekonomije in trgovine, katere kot državljani, evropejci in svetovljani soustvarjamo in smo jih deležni prek skupno sprejetih mednarodnih konsenzov, pravil ipd.

    Torej če hočemo zdravo pitno vodo, je potrebno bolje regulirati in v praksi udejanjati ne rabo pesticidov, mnogih kemikalij ter vodi in okolju drugih škodljivih snovi. Pospešeno vpeljevati ekološko in trajnostno naravnano kmetijstvo, so-bivanje. A to je zgolj en dejavnik ob mnogih drugih, ki vplivajo na kvaliteto vode.

     

    Strinjam pa se v tem, da ne more biti slabo zaščiti naravne vire bolj kot so in v tem, da se zavedamo povodov in načinov kako to storiti.

     

    Strinjam z mnenjem Matjaža Predikaka.

     

    lp

  • M Matjaž Predikaka

    Pozdravljen!

     

    Če smem bi predlagal da spremenite terminologijo, saj kot ste sami napisali bi vi želeli pravico do čiste pitne vode. To vam država lahko omogoči tudi če je privatizirala pravico dostopa do vode v trgovinah in ostalih institucijah kjer vodo dobavljajo.

     

    Vaš predlog bi spremenil v zavarovanje vseh vodnih virov ter tako postaviti vodne vire kot neodtuljivo javno dobrino.

    Pravtako mora država omogočiti neomejen dostop do virov pitne vode.

     

    S spoštovanjem

     

    Predikaka Matjaž

    • M Marjan Bizilj

      Hvala za vaš predlog.

       

      Pomagajte mi spremeniti predlog v smeri, kot jo navajate v svojem predlogu.

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      postopek za spremembo ustave

      www.us&

      zakomplicirano itaq.

       

      lp