Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba Zakona o nalezljivih boleznih glede sankcioniranja staršev, ki ne želijo cepiti svojih otr

10465 OGLEDOV 71 KOMENTARJEV

Predlagam takojšnjo spremembo zakona v delu, kjer so predvidene sankcije za starše, ki ne želijo cepiti svojih otrok bodisi iz osebnih, zdravstvenih, verskih ali kakšnih drugih razlogov. Cepljenje je medicinski poseg (ki ima preventivni namen), zato mora imeti vsak človek pravico o njem sam odločati (tudi in predvsem otroci oziroma njihovi starši ali skrbniki). Sankcioniranje in kakršno koli drugačno omejevanje pri odločitvi 'za' ali 'proti' je absolutno nedopustno.

190 glasov

12 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Ollie Bleščeča 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 4. 2017

Odziv Ministrstva za zdravje

Nalezljive bolezni še vedno predstavljajo pomemben javnozdravstveni problem, zato je potrebno njihovemu spremljanju in obvladovanju nameniti posebno pozornost. Eden izmed posebnih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni je cepljenje.

To področje ureja Zakon o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št 33/06; v nadaljevanju: zakon), natančneje ga opredeljujeta letni Program cepljenja in zaščite z zdravili in Navodilo za izvajanje programa cepljenja in zaščite z zdravili. Letni program cepljenja se letno dopolnjuje in načrtuje na osnovi spremljanja nalezljivih boleznih, precepljenosti ciljnih skupin prebivalstva in neželenih učinkov po cepljenju.

Cepljenje je varen in učinkovit preventivni zdravstveni ukrep s katerim preprečujemo obolevanje in posledice trajnih posledic in celo smrtnih izidov pri tistih boleznih proti katerim obstajajo cepiva. Ob zniževanju precepljenosti bi se povečala verjetnost za ponovno pojavljanje in razširjanje takih bolezni, zato ukrepi, ki bi lahko vodili k zniževanju precepljenosti so nesprejemljivi.

Leta 2004 je prišlo tudi do pobude za presojo ustavnosti omenjenega zakona. Ustavno sodišče Republike Slovenije je takrat presodilo, da bi opustitev obveznega cepljenja pomenila veliko tveganje, da bi v primeru, če bi zaradi tega stopnja precepljenosti padla pod kritično mejo, prišlo do ponovnega pojava nalezljivih bolezni in epidemij.

Podatki o precepljenosti kažejo, da se precepljenost proti otroškim nalezljivim boleznim v Sloveniji znižuje.

Podrobnejše podatke o precepljenosti proti posameznim boleznim od leta 2006 do 2015 najdete v poročilu: Analiza izvajanja cepljenja v Sloveniji v letu 2015.

Zavedamo se, da bo v bodoče potrebno zagotoviti še večjo informiranost staršev o pojavu in bremenu nalezljivih bolezni, predvsem tistih, ki jih lahko uspešno preprečimo s cepljenjem in izboljšati ter okrepiti komunikacijo s strokovno in laično javnostjo.

Pri pripravi izhodišč za spremembe zakonodaje na tem področju Ministrstvo za zdravje sledi priporočilu stroke, ki opozarja, da bi ukinitev obveznega cepljenja pomembno znižala precepljenost v populaciji, zato je sprejemanje ukrepov, ki bi vodili v nadaljnje zniževanje precepljenosti s stališča varovanja zdravja ljudi pred nalezljivimi boleznimi nesprejemljivo.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 15. 5. 2013 | 09:14:57

Sprememba Zakona o nalezljivih boleznih v delu, kjer se starše sankcionira

Predlagam takojšnjo spremembo zakona v delu, kjer so predvidene sankcije za starše, ki ne želijo cepiti svojih otrok bodisi iz osebnih, zdravstvenih, verskih ali kakšnih drugih razlogov. Cepljenje je medicinski poseg (ki ima preventivni namen), zato mora imeti vsak človek pravico o njem sam odločati (tudi in predvsem otroci). Sankcioniranje in kakršno koli drugačno omejevanje pri odločitvi 'za' ali 'proti' je absolutno nedopustno.

Komentarji