Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odstranitev nacionalističnih in protislovenskih napisov

1163 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

V naših večjih industrijskih mestih, kot so Ljubljana, Maribor, Jesenice, Koper, se zaradi raznovrstne demografske sestave, ki je posledica priseljevanja v socializmu in 90. letih zaradi balkanske vojne, na zidovih podhodov, igrišč v stanovanjskih naseljih, ograjah gradbišč, ponekod celo v mestnih središčih, pojavljajo različni nacionalistični napisi in grafiti, ki diskriminirajo Slovence, kot so križ s tremi S-ji, belo-rdeče šahovnice, celo kljukasti križi in razni napisi v različnih jezikih tipa 'Tukaj je Srbija/BiH ...' ipd., nekateri v cirilični pisavi. Ljudjem, ki vsakodnevno hodijo mimo grafitov in jih videvajo, to povzroča nelagodje in neprijetne občutke nacionalističnega sovraštva in izzivanja. To je po 165. členu KZ RS sramotitev slovenskega naroda in kaznivo dejanje, zato predlagam, da komunalna podjetja odstranijo in prepleskajo te diskriminatorne grafite, ki razžaljujejo dostojanstvo slovenskega naroda in kulture.

20 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S studenecuros 37 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 6. 2013

Odziv Ministrstva za notranje zadeve (Policije)

Analiza obstoječega stanja

Prejeli smo vašo zahtevo za posredovanje odgovora na predlog državljana, posredovan preko spletnega orodja predlagam vladi.si. V nadaljevanju vam posredujemo kratko analizo obstoječega ureditve, analizo predloga in stališče glede nadaljnje obravnave.

Problematiko pisanja po objektih v Republiki Sloveniji ureja Zakon o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/06, v nadaljevanju ZJRM-1), ki pisanje ali risanje po zidovih, ograjah ali drugih javno dostopnih krajih, razen na krajih, kjer je to dovoljeno prepoveduje . V konkretnih primerih je lahko podana kvalificirana oblika tovrstnega prekrška, ki je lahko storjen z namenom vzbujanja narodnostne, rasne, spolne, etnične, verske, politične ali nestrpnosti glede spolne usmerjenosti . Na področju kazenskega prava ima pisanje po objektih lahko tudi znake kaznivega dejanja nap. Poškodovanje tuje stvari po 220. členu, Poškodovanje ali uničenje stvari, ki so posebnega kulturnega pomena ali naravne vrednote po 212. členu, Javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297. členu Kazenskega zakonika (KZ-1) in drugih. Za obstoj prekrška ni potrebno, da je pisanje nespodobno ali neprimerno, kot je določal prejšnji zakon. Formalni imperativ na zakonski ravni glede odstranitve ni določen. Nekatere občine imajo to področje (čiščenje-brisanje grafitov) urejeno v občinskih odlokih.

V primeru, da je storilec kaznivega ravnanja znan, lahko oškodovanec za uveljavitev svojih pravic v postopku uveljavi tudi premoženskopravni zahtevek ali vloži odškodninsko tožbo.

Analiza predloga in stališče glede nadaljnje obravnave Občan predlaga, da naj komunalna podjetja odstranijo in prepleskajo diskriminatorne grafite, ki žalijo dostojanstvo slovenskega naroda in kulture. Kot je že omenjeno, ne obstaja zakonska zapoved, ki bi nalagala posameznim subjektom odstranitev tovrstnih, niti drugih napisov na zgradbah. Da bodo različni napisi na zgradbah odstranjeni se pričakuje od lastnikov, oziroma se pričakuje, da se to izvede v okviru vzdrževanja posameznih objektov.

Priloge:

Komentarji