Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Reševanje problema črnih gradenj

2774 OGLEDOV 12 KOMENTARJEV

Črne gradnje naj se obdavčijo. Vendar z visoko stopnjo, ki naj bo vsaj 10 kratnik normalne obdavčitve. Država potrebuje denar. Naj se že končno postavi obdavčitev večjih nepremičnin. Popis je bil dokončan in če se ne bo začelo obračunavati, bo zastarel. Če pa bo v produkciji, se bo sproti obnavljal in dopoljeval. Torej, naj se obdavčijo vse stanovanjske površine, ki presegajo določeno kvadraturo na stanovalca. Naj se obdavčijo vse nestanovanjske površine. In končno, naj se obdavčijo črne gradnje z 10 kratnikom normalnega davka. Tako bo v interesu posameznika, črnograditelja, da čimprej legalizira svojo gradnjo, oziroma jo poruši. Zakaj bi vendar država in s tem mi, davkoplačevalci, plačevali rušenje. Prepričan sem, da bi se s takšnim postopkom nabralo dosti sredstev, ki bi se lahko porabila za racionalizacijo postopkov in dokumentacije za pridobitev gradbenih dovoljenj. Kar bi posledično skrajšalo in poenostavilo postopke, ki sedaj trajajo absolutno predolgo. Dejstvo je, da pri nas hitreje postaviš nepremičnino, kot ugodiš vsem zahtevam birokracije.

15 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S sajbca 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


3. 6. 2013

Odziv Ministrstva za infrastrukturo in prostor

V zvezi s tem odgovarjamo, da se vlada zaveda problematike črnih gradenj in bo pripravila program reševanja nelegalnih gradenj. Predlagatelj v svoji pobudi problem črnih gradenj rešuje skozi dodatno obdavčitev. Na ta del pobude bo odgovorilo Ministrstvo za finance pristojno za področje davkov in je predlog tudi prejelo. Ministrstvi že sodelujeta pri pripravi ukrepov reševanja problema črnih gradenj. Ob pripravi normativnega okvira dela vlade za leto 2013 bo proučen tudi vaš predlog.

Odziv Ministrstva za finance

V zvezi s predlogom najprej pojasnjujemo, da se register nepremičnin, ki je nastal na podlagi popisa oz. evidentiranja vseh stavb v Sloveniji, danes, poleg drugih uporab, že uporablja tudi za davčne namene. Register je vir podatka o posplošeni tržni vrednosti za namene določitve davčne osnove nepremičnega premoženja pri odmeri davka na dediščine in darila ter preverjanja davčne osnove pri odmeri davka na promet nepremičnin, ki se plačuje ob prodaji nepremičnin, ki niso predmet davka na dodano vrednost. posplošena tržna vrednost je pomembna tudi pri odmeri davka na dobiček zaradi spremembe namembnosti zemljišča, ki se odmerja ob prodaji zemljišča, ki se šteje za zemljišče za gradnjo stavb. Register pa je tudi vir podatkov za določitev zavezancev in davčne osnove (vrednosti nepremičnin) za odmero davka na nepremično premoženje večje vrednosti. Ta začasni davek (velja le za leta 2012 do 2014) se odmeri posameznemu lastniku, kadar skupna vrednost njegovega nepremičnega premoženja (v katerega se ne vštevajo poslovne nepremičnine) presega 500.000 evrov.

Obdavčitev posedovanja nepremičnin pa se bo generalno začela vezati na register nepremični z uveljavitvijo novega sistema davka na nepremičnine. Uveljavitev davka je sicer že dalj časa v pripravi, prav dokončna vzpostavitev registra nepremičnin in množičnega vrednotenja nepremičnin pa sta dali zadnje potrebne podlage za njegovo dejansko uveljavitev. Davek na nepremičnine bo nadomestil sedanja nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, ki se odmerja na podlagi občinskih evidenc nepremičnin in davek od premoženja, ki se odmerja na podlagi ločenih lokalnih evidenc davčne uprave. Načrtuje se, da se nov davek uvede z letom 2014.

Glede pobude za visoko, desetkratno obdavčitev črnih gradenj pa pojasnjujemo, da je eno osnovnih izhodišč davčnega sistema enakopravna obravnava zavezancev oziroma predmetov obdavčitve glede na enotne kriterije določanja davčne osnove (višino dohodka, vrednost itd.). Davek naj bi bil čim bolj nevtralen, enakopraven in primerljiv ter sorazmeren z namenom obdavčitve, kar bi vse lahko strnili v načelo pravičnosti. Davek torej načeloma ne sme igrati vloge kaznovalnega instrumenta, ampak je to vloga glob za prekrškovne in kazenske odločbe. V davčni sistem se sicer pogosto vključujejo tudi različni ukrepi višje ali nižje obdavčitve (ali celo oprostitev) s ciljem spodbujanja ravnanja v širšem družbenem interesu, vendar se to praviloma šteje za dopolnilni ukrep osnovnih pravilom ravnanja, določenim z področnimi zakonodajami.

Davek na nepremičnine (tako kot danes nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč) naj bi se zato na enak način odmerjal tako za legalne kot za črne gradnje. Z vidika tega davka je predvsem pomembno, da so te gradnje evidentirane. Jasno pa je, da plačevanje davka ne pomeni legalizacije črnih gradenj. Te bodo še vedno podvržene sankcijam, kot jih določajo predpisi o graditvi objektov. V okviru teh pa se razmišlja o primernem povišanju višine sankcij, tako v smeri povišanja nadomestila za degradacijo in uzurpacijo prostora, kot v smeri povišanja glob. Rešitve o tem se pripravljajo na Ministrstvu za infrastrukturo in prostor.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 2. 4. 2013 | 08:09:06

Reševanje problema črnih gradenj

Država potrebuje denar. Naj se že končno postavi obdavčitev večjih nepremičnin. Popis je bil dokončan in če se ne bo začelo obračunavati, bo zastarel. Če pa bo v produkciji, se bo sproti obnavljal in dopoljeval. Torej, naj se obdavčijo vse stanovanjske površine, ki presegajo določeno kvadraturo na stanovalca. Naj se obdavčijo vse nestanovanjske površine. In končno, naj se obdavčijo črne gradnje z 10 kratnikom normalnega davka. Tako bo v interesu posameznika, črnograditelja, da čimprej legalizira svojo gradnjo, oziroma jo poruši. Zakaj bi vendar država in s tem mi, davkoplačevalci, plačevali rušenje. Prepričan sem, da bi se s takšnim postopkom nabralo dosti sredstev, ki bi se lahko porabila za racionalizacijo postopkov in dokumentacije za pridobitev gradbenih dovoljenj. Kar bi posledično skrajšalo in poenostavilo postopke, ki sedaj trajajo absolutno predolgo. Dejstvo je, da pri nas hitreje postaviš nepremičnino, kot ugodiš vsem zahtevam birokracije.

Komentarji