Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

vračilo socialni prejemkov

4518 OGLEDOV 23 KOMENTARJEV

Predlagam vladi,naj uredijo zakonsocialnovarstveni prejemki!Nimam nič proti,da se socialne pomoči vračajo,če ima nekdo 500 kvadratov hišo in samo ena oseba živi v tej hiši,ko prejema varstveni dodatek ali socialno denarno pomoč.Ni pravično do ljudi,ki se borijo celo življenje,da neki ustvarijo in to je zgolj varno bivanje za svojo družino.Sem namreč samohranilka z dvema otrokoma,sem lastnica 45 kvadratov polkletnega stanovanja.stara sem 46 let,delam od svojega 15 leta,ob delu se šolala,praktično sama živim svoja otroka,ostala sem brez službe,ne iz krivdnega razloga,sem v največji recesiji sama si dvakrat zrihtala službo,torej res aktivna iskalka dela in mi vendarle hočejo že po dveh prejetih socialni pomoči,če jo želim še prejemati,podpisati ,da soglašamz vpisom prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine katere lastnik sem v korist Republike Slovenije.To je izsiljevanje,to je apsurd....Menim,da nisem še tako stara,moja hči ima komaj 9 let in če bi želela se preseliti,kupiti večje stanovanje ali manjše če ne bomo mogli stem se preživljati,dobim namreč 220 evr socialne pomoči,preživnina,otroški.nemorem nič svojo nepremičnino,verjetno bi morala ,ko bi prodala,prej vrniti prejete socialne prejemke,nam pa kar ostane.torej vrčamo živi.ljudje so stisnjeni v kot,obupani,iščejo način kako preživeti.če zavrnem socialno pomoč,prodam stanovanje,živimo par let od tega,spet bomo čez nekaj let padli v breme države,pa še tko,da bomo prosili za neprofitna stanovanja,suvencionirana najemnina,socialne pomoči nam ne bo potrebno vračati ....in kje smo vsi skupa????To se mi ne zdi logično.lp

27 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M MINAMINA 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 4. 2017

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 88/2016), ki je bil sprejet 30.12.2016 in se je začel uporabljati 1.2.2017, v 8. členu določa postopke v zvezi z zaznambo prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnin. Vrhovno sodišče Republike Slovenije bo po uradni dolžnosti izbrisalo vse zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnin, ki so bile vpisane v informatizirano glavno knjigo po 1. januarju 2012. Izbris zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnin se bo opravil ne glede na določbe o vrstnem redu odločanja o vpisih v zemljiškoknjižnem postopku in brez izdaje sklepa o izbrisu. Zoper tak izbris ni ugovora, pritožbe ali drugih pravnih sredstev v zemljiškoknjižnem postopku. Vrhovno sodišče Republike Slovenije bo po uradni dolžnosti ustavil vse začete postopke za vpis zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine za zadeve, ki do začetka uporabe tega zakona še niso bila dodeljena v reševanje odgovorni osebi

Glede na zgoraj navedeno, stranki ni potrebno nič vračati, da bi se napravil izbris zaznambe na premoženju. Izbris zaznambe bo narejen po uradni dolžnosti s strani Vrhovnega sodišča Republike Slovenije.

Nadalje zakon v 9. členu določa omejitev dedovanja za varstveni dodatek in denarno socialno pomoč. Dedovanje zapustnikovega premoženja, ki je užival pomoč v skladu s predpisi o socialnem varstvu, ki so se uporabljali do začetka uporabe tega zakona, se omeji do višine 2/3 prejetih sredstev, ki jih je zapustnik prejel iz naslova varstvenega dodatka. Za denarno socialno pomoč, prejeto v skladu s predpisi o socialnem varstvu, ki so se uporabljali do začetka uporabe tega zakona, se dedovanje zapustnikovega premoženja ne omeji, če je zapustnik to pomoč prejel za 12 ali manj mesecev. Če je zapustnik pomoč iz prejšnjega odstavka prejel za več kot 12 mesecev, se dedovanje zapustnikovega premoženja omeji do višine prejete pomoči, zmanjšane za 12 najvišjih mesečnih zneskov, nato pa zmanjšanje še za 1/3 od preostalih mesečnih zneskov prejetih pomoči.

Na podlagi 54. a člena se dedovanje zapustnikovega premoženja, ki je užival pomoč v skladu s predpisi o socialnem varstvu omeji v vrednosti pomoči, ki jo je zapustnik prejel iz naslova denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka, če mu je bila ta pomoč dodeljena, ker je imel v lasti stanovanje, v katerem je dejansko prebival ter imel prijavljeno stalno prebivališče, katerega vrednost je presegala 120.000 EUR in si s tem stanovanjem preživetja začasno ni mogel zagotoviti zaradi okoliščin, na katere ni mogel vplivati.

Glede na navedeno pojasnjujemo, da se je zakon spremenil glede vračila prejetih socialno varstvenih pomoči in varstvenega dodatka in sicer tako, da se pri omejitvi dedovanja upošteva prejeta denarna socialna pomoč in varstveni dodatek samo v primerih, če je upravičenec lastnik stanovanja ali hiše v vrednosti, ki je višja od 120.000,00 EUR. V teh primerih morajo dediči če želijo podedovati nepremičnino, vrniti prejeto denarno socialno pomoč in varstveni dodatek v celotni vrednosti dane pomoči.

Priloge:

Komentarji