22. 2. 2013
Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport
V prvem odstavku 39. člena Ustave RS je zagotovljena pravica do svobode izražanja vsakomur – fizičnim in pravnim osebam. Pravica do svobode izražanja zagotavlja fizičnim in pravnim osebam, ki se ukvarjajo z javnim obveščanjem, da svobodno zbirajo, sprejemajo in širijo informacije, misli, ideje in mnenja. Mediji, kamor sodi tudi javna radiotelevizija, opravljajo dejavnost, s katero zagotavljajo uresničevanje ustavne pravice vseh državljanov do javnega obveščanja in obveščenosti. Svoboda izražanja pa za medije pomeni tudi, da so neodvisni od vsakršnega državnega ali drugega nadzora in da ni dovoljena nikakršna cenzura od zunaj.
RTV Slovenija je javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena, katerega ustanovitelj je Republika Slovenija. RTV Slovenija med drugim opravlja javno službo na področju radijske in televizijske dejavnosti, z namenom zagotavljanja demokratičnih, socialnih in kulturnih potreb državljanov Republike Slovenije in Slovencev po svetu, pripadnikov slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in na Madžarskem, italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji ter druge dejavnosti v skladu z Zakonom o Radioteleviziji Slovenija (ZRTVS-1) in Zakonom o medijih (ZMed). RTV Slovenija pripravlja dva nacionalna televizijska programa, tri nacionalne radijske programe, radijske in televizijske programe regionalnih RTV-centrov v Kopru in Mariboru, po en radijski in televizijski program za avtohtono italijansko in madžarsko narodno skupnost ter radijske in televizijske oddaje za romsko etnično skupnost, radijske in televizijske programe za slovenske narodne manjšine v sosednjih državah ter za slovenske izseljence in zdomce, radijske in televizijske programe za tujo javnost ter teletekst, internetni in mobilni portal. Poleg tega RTV Slovenija pripravlja tudi poseben nacionalni televizijski program, namenjen neposrednim prenosom in predvajanju posnetkov sej Državnega zbora Republike in njegovih delovnih teles.
Pravica do svobode izražanja iz prvega odstavka 39. člena Ustave RS pa od države ne zahteva le tega, da se vzdrži nedopustnih posegov v medije, ampak tudi sprejem ustreznih predpisov, ki naj zagotovijo, da bodo lahko mediji samostojno izvrševali svoje funkcije pri svobodnem oblikovanju javnega mnenja. To še posebej velja za javne medije (npr. RTV Slovenija), ki jih je ustanovila država, kjer mora biti z ustrezno zakonodajo (v konkretnem primeru ZRTVS-1) zagotovljena njihova programska, organizacijska in finančna samostojnost. Skladno s prvim odstavkom 2. člena ZRTVS-1 je tako dolžnost Republike Slovenije kot ustanoviteljice RTV Slovenije, da ji, med drugim, zagotovi primerno financiranje za izvajanje javne službe. Zagotovitev finančne samostojnosti pomeni zagotovitev ustreznega financiranja, ki zagotavlja zadostna finančna sredstva za izpolnjevanje funkcij in nalog RTV Slovenija ter takšnih virov sredstev oziroma takšne kombinacije virov, ki onemogoča odločujoči vpliv države in drugih družbenih skupin na programsko in organizacijsko samostojnost RTV Slovenije. Skladno z ZRTVS-1 se RTV Slovenija v dobršni meri financira iz RTV prispevka, manjši del njenih prihodkov pa predstavljajo sredstva iz naslova proračuna in oglaševanja. S financiranjem prek RTV prispevka (RTV naročnina se ne pobira več od konca leta 1999), ki so ga kot posebno javno dajatev dolžni plačevati vsi imetniki radijskih in televizijskih sprejemnikov, je RTV Sloveniji zagotovljena določena stopnja samostojnosti, ki je nujno potrebna zaradi preprečitve političnih in gospodarskih vplivov na njene programske vsebine.
V primeru, da bi se obveznost plačevanja RTV prispevka ukinila, ali bi bila prepuščena volji posameznika, bi s tem prišlo do nedopustnega posega v ustavno zagotovljeni položaj RTV Slovenije, ki je kot posledica neustreznega financiranja mogoč tako v primeru, če država ne zagotovi zadostnih finančnih sredstev za izpolnjevanje njene javne službe, kot tudi če ne zagotovi ustrezne strukture virov financiranja. RTV Slovenija brez sredstev iz naslova plačevanja RTV prispevka vsekakor ne bi imela zadostnih finančnih sredstev za izvajanje javne službe, posledično pa bi bil močno prizadet javni interes v medijih ter bistveno okrnjena pravica vseh državljanov do javnega obveščanja in obveščenosti. V primeru ukinitve obveznosti plačevanja RTV prispevka bi tako morala RTV Slovenija pridobiti sredstva iz drugih virov, bodisi iz državnega proračuna bodisi od oglaševalcev. Nesorazmerno velik delež financiranja iz državnega proračuna pa bi lahko vodil do odvisnosti od političnih strank, zlasti vladajočih, nesorazmerno velik delež iz oglaševanja pa po drugi strani do odvisnosti od oglaševalcev. Takšna odvisnost bi se odrazila predvsem kot okrnitev programske neodvisnosti in/ali organizacijske avtonomije RTV Slovenije, kar pa bi prav tako lahko privedlo do neizvrševanja funkcij, ki izhajajo iz prvega odstavka 39. člena Ustave RS.
Glede na vse navedeno menimo, da je vaš predlog neutemeljen in s tem neprimeren za nadaljnjo obravnavo. V podkrepitev našega mnenja poudarjamo, da je tudi Ustavno sodišče v več odločbah opozorilo na nujnost in ustreznost financiranja RTV Slovenije z RTV prispevkom. Takšen način financiranja javne radiotelevizije pa poznajo tudi v večini držav, članic EU (Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Francija, Grčija, Irska, Italija, Nemčija, Poljska, Romunija, Slovaška, Švedska, Združeno Kraljestvo), in v vseh državah nekdanje republike Jugoslavije.
Tale naročnina je rdeča nit že celo večnost.
Če je obstoj Rtv Slovenije v nacionalnem interesu potem se mora obvezno financirati iz proračuna. Nacionalni interes nima nobene zveze z gledanostjo. Sam jo gledam tako kot slep človek ali nekdo, ki nima televizorja. Od teh treh jo moram plačevati le jaz. Verjetno bi bil g. Rotovnik zelo vesel, če bi morali vstopnice za Cd kupovati vsi, tudi tisti, ki tja ne zahajamo zgolj zato, da podpiramo nacionalni interes. Vse skupaj je nepošteno, navadna farsa, ki je v sramoto vsem vladam do sedaj. Ker je takšnih zadev še veliko naj mi prosim nihče ne pridiga o nacionalni zavesti in ponosnem dviganju slovenske zastave.
Primeren predlog!
Ne vem kako to, da se mora nacionalna RTV financirati kar iz treh virov (iz reklam, ki jih je res manj kot pri komercialnih TV, z naročnino in menda še proračun nekaj primakne). Pri tem pa imajo izgubo, ki je komercialne TV nimajo. Kako to? Potrebni bi bili reorganizacija in racionalizacija; to pa sta skrajno kočljiva ukrepa, ki ju bo nekega dne treba izvesti.
Mene pa niti ne moti toliko naročnina, kot to, da je odjava od plačevanja naročnine tako komplicirana. Primer: živim v podnajemu, lastnica stanovanja ima na tem naslovu prijavljeno stalno prebivališče, v stanovanju je televizija, ki pa se uporablja izključno za povezavo z računalnikom prek HDMI kabla. Odjava od plačevanja rtv naročnine bi bila možna samo v primeru, da bi se odjavila lastnica stanovanja in, da bi se iz stanovanja odstranil televizor. Kar je še večji absurd, tudi če se vse to naredi, še vedno obstaja avtoradio v avtu in če že ne zaradi drugega, plačuješ rtv naročnino zaradi tega. Huh
Pa sploh ne potrebuješ avtoradia. Po zakonu je dovolj katerakoli naprava, ki je zmožna sprejemati radijski ali TV signal. Torej, karkoli, ki se lahko poveže na internet, in vsi mobilni telefoni, ki vsebujejo radijski sprejemnik.
Z obstoječim sistemom me država sili v:
1. Da plačujem naročnino in RTV mi predvaja za to tudi reklame,
2. Da plačujem za drugi, tretji pa še ne vem kakšni program, ki praktično nima gledanosti,
3. Da plačujem za ne vem koliko radijskih programov, ki niso konkurenčni ...
4. Da plačujem za oddaje in iste face od takrat ko se spomnim (Šopar, Miša Molk, in podobni) medtem ko oddajke kot je Izza odra, pa da ne govorim da je bila potrebna peticija za risanke .... Kakšna neumnost - RTV ukinja risanke, med tem pa POPTV trži POP OTO - plujejo proti vetru.
Plačujem cestno takso, pa vseeno gledam reklame na panojih ob cestah.
Plačam vstopnico za kino, vseeno gledam reklame pred začetkom.
Plačam blago v trgovini a vseeno je na hrbtni strani računa polno reklam.
Plačam pizzo, a imam na pogrinjku polno reklam.
Med gledanjem TV programa so reklame dobrodošle. Grem odtočit, lahko se stuširam, opravim telefonski pogovor, preberem pošto. Včasih vse to v enem bloku reklam.
Cestne takse ne rabis placati, ce nimas registriranega avta. Uporabi malo mozgane no. Cestna taksa ni obvezna za vse drzavljane. Avto imas lahko tudi v garazi neregistriranega.
Predlagam, da se uvede tudi prostovoljno darovanje zneska 15€ mesečno na moj račun.
Dvomim, da jih bo kdo prostovoljno nakazal.
Pogrešam izobraževalne oddaje-potopisne itd. Sedaj je praktično v vsaki oddaji neka kuharija!
TV Slovenija ima vsekakor najboljši program. Če je za koga dober program predvajanje alamahor limonad, potem je tako moten v glavi. RTV Slovenija pa ustvarja svoje oddaje, od oddaj za otroke in mladino, do razvedrilnih oddaj. S tem ima precej ljudi tudi zaposlitev.
Glede na situacijo in čas, v katerem živimo, bi že zdavnaj lahko ukinili RTV naročnino. Upam, da se ne bo komu utrnila ideja, da nam za vsak program izstavi naročnino.... Zelo dober predlog, ki upam, da bo ugledal ''luč sveta'', saj verjamem, da je v trenutnih razmerah marsikomu težko plačati račun za elektriko in vodo (nuja), kaj šele za RTV NAROČNINO.
Morda bi se bilo pametno vprašati, kaj nam RTV da več od ostalih slovenskih programov??????
Se povsem strinjam. Mislim, da se količina reklam na RTV ne razlikuje bistveno od količine reklam na drugih komercialnih TV, torej se lahko financirajo iz istih sredstev, kot ostale. Kar se tiče pa poročanja in kvalitete programa, pa ne bi rekla, da je ravno neodvisno. Da je pa naročnina obvezna, je pa vse prej kot demokratično in pravično. Verjamem pa, da za marsikoga v teh časih predstavlja prevelik strošek, še posebej če v celem mesecu ne posluša ali gleda niti ene oddaje te zloglasne RTV. Človek se vpraša, zakaj bi plačeval, če pa ne želi uporabljati?
Jaz tudi vojske ne želim uporabljati, pa jo moram plačevati. Tudi ceste v Sežani ne rabim, pa jo moram plačati. Tudi v opero ne hodim, pa jo moram plačati.
Ne potrebujem 90% stvari, ki jih urejajo referenti na upravni enoti, pa jih ravno tako plačujem. Ne potrebujem subvencije za pšenico, pa jo vseeno plačam.
Lahko vam naštejem stotine stvari, ki jih ne potrebujem, pa se financirajo iz davkov in prispevkov. RTV je ena od njih. In tako kot vse druge stvari, ki se financirajo iz davkov in prispevkov, ima tudi RTV svoj smisel in svoj pomen.
RTV je potreben kot država samo obe stvari sta se preveč poredile. Namesto da ustvarjajo nekaj in potem tole predvajajo na treh kanalih, naj bi raje imeli 1 program in kvalitetno vsebino.
Glede na količino reklam, absolutno podpiram predlog. Tehnične omejitve za predlog NI (če plačaš naročnino, dobiš dekodirno kartico)!
Za ceno naročnine si delavec v gradbeništvu pokrije enotedenski strošek za malico.
Prisilno plačevanje je nedemokratično, naj postane tudi protiustavno!
Če zaupajo v kvaliteto svojega programa, bodo ta predlog takoj podrli....
Kartice ne dobiš, ampak jo kupiš, ker ni zastonj.
Kam pa naj vtaknem kartico, če moj TV nima čitalca za to kartico?
Moram kupiti še ustrezno opremo, kar sigurno ni zanemarljivo poceni.
Vsi, ki imamo TV preko nekega drugega ponudnika in ne preko navadne antene, pa bomo s tem predlogom nehali plačevati RTV prispevek, vendar bodo ti naši TV ponudniki podražili naročnino za vsaj toliko kot je zdaj RTV prispevek, ker boš seveda spet imel TV SLO v vseh paketih vključeno (ni pa to nujno in je odvisno od politike operaterjev).
V vsakem primeru pa RTV dobi fiksno količino denarja iz proračuna in če kdo ne bo plačal prispevka bo moral pa potem nekdo drug ali pa ta ista oseba na drug način vplačati v to isto blagajno. Če bo manj ljudi vplačevalo, bo pa ta naročnina sorazmerno višja in to bi dolgoročno pomenilo propad nacionalne TV. Propad nacionalne TV pa ne bi smel biti nacionalni interes.
"Za ceno naročnine si delavec v gradbeništvu pokrije enotedenski strošek za malico."
Jaz ne delam v gradbeništvu. Pomeni, da imam malico cenejšo ali dražjo?
Podpiram, sicer pa sem mnenja, da bi morali RTV NAROCNINO UKINITI, ker predstavlja prevelik strosek za ljudi, saj ze tako placujemo prevec davkov!!
Proračunski primanjkljaj pomeni, da plačujemo premalo davkov in ne preveč.
Ampak meni se zdi da pri nas tisti s podpovprečno ali pa celo minimalno plačo ne plačajo veliko davkov (manj kot v drugih državah) - govorim o davkih in ne prispevkih.
Tisti najrevnejši, ki jim teh 12 EUR resnično pomeni breme, so pa tako oproščeni plačevanja tega prispevka.
Proračunski primankljaj pomeni, da se brez sleherne morale krade in zapravlja...
In kdo so teji najrevnejsi?
"In kdo so teji najrevnejsi?"
To so socialno ogroženi.
In citat iz pogojev za oprostitev plačila RTV prispevka, ki določa kdo so ti socialno ogroženi:
"Za socialno ogrožene štejejo prejemniki denarne socialne pomoči na podlagi odločbe Centra za socialno delo in prejemniki varstvenega dodatka na podlagi odločbe Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Oproščeni so za enako obdobje, za katero so upravičeni do prejemanja socialne pomoči oz. varstvenega dodatka."
RTV ni noben relikt preteklosti, ampak javna TV, s svojo vlogo in poslanstvom.
Kot na primer BBC.
super...
a vseeno imam raje, da s svojim denarjem SAM odločam o poslanstvu kakšne medijske hiše. komu drugemu pa ravno RTV daje občutek osrednje vloge v njegovem življenju... vsak po svoje s svojim denarjem.
In tako kot ostala JU, bi MORALA BITI ZASTONJ!!!! SAJ PLACUJEMO DAVKE!!!