Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

domovinski simboli

2709 OGLEDOV 16 KOMENTARJEV

V javnosti se zelo velikokrat govori o premajhnem ponosu ljudi na Slovenijo in njene simbole.Temu se ni čuditi,saj naših simbolov ni skoraj nikjer za vidit.Predlagam vladi ,da sprejme ukrep ,s katerim bi

vsaj nacionalni tv predpisala,da so državni simboli -zastava ob poročilih vidna na tv .Zveni nekoliko staromodno,vendar bi nacionalna tv s svojim vplivom lahko odigrala pomembo vlogo pri domovinski vzgoji.

19 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J jankomat 15 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 2. 2013

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Ukrep, s katerim bi Vlada RS predpisala, da mora Radiotelevizija Slovenija v svojih poročilih izobesiti zastavo Republike Slovenije, bi pomenil poseg v institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost Radiotelevizije Slovenija, ki ji jo zagotavlja 2. člen Zakona o radioteleviziji Slovenija (Uradni list RS, št. 96/05, 109/05-ZDavP-1B, 105/06-odl. US in 26/09-ZIPRS0809-B; v nadaljevanju: ZRTVS-1). Prav tako pa bi bil takšen ukrep po našem mnenju v neskladju z Zakonom o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94; v nadaljevanju: ZGZH). Iz 2. člena ZGZH namreč izhaja, da se sme zastava Republike Slovenije uporabljati le na način, ki je določen s tem zakonom, pri čemer pa v III. poglavju ZGZH, ki vsebuje določbe o zastavi (členi 12. do 19.), uporabe zastave za predlagan namen (to je v poročilih javne radiotelevizije) ni določena. Glede na navedeno ocenjujemo, da je predlagani ukrep neprimeren.

Radiotelevizija Slovenija sicer že sedaj opravlja vlogo na področju (domovinske) vzgoje in izobraževanja ter promocije slovenske identitete, saj je dolžna v svojih radijskih in televizijskih programih, ki jih izdaja v okviru javne službe, med drugim zagotavljati kakovostne izobraževalne oddaje vseh vrst (2. alineja prvega odstavka 4. člena ZRTVS-1) ter širiti razumevanje slovenske identitete (18. alineja prvega odstavka 4. člena ZRTVS-1). Republika Slovenija pa prek Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport namenja medijem v Republiki Sloveniji tudi posebna denarna sredstva za sofinanciranje njihovih programskih vsebin, ki so v javnem interesu na področju medijev. Pod javni interes na področju medijev pa se skladno s 4. členom Zakona o medijih (Uradni list RS, št. 110/06 – uradno prečiščeno besedilo, 69/06 – ZOIPub, 36/08-ZPOmK-1, 77/10-ZSFCJA, 87/11-ZAvMS in 47/12) med drugim šteje tudi ohranjanje slovenske nacionalne identitete.

Priloge:

Komentarji