5. 2. 2013
Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport
Pojem evakuacije in zahteve, ki so povezane z njo, so opredeljene v Zakonu o varstvu pred požarom (Ur.l. RS št. 3/2007- UPB1, z dne 12.1.2007) in Pravilniku o požarnem redu (Ur.l. RS št.52/2007, z dne 12.6.2007). Na osnovi pravilnika so zavodi s področja vzgoje in izobraževanje dolžni izdelati požarne rede in določiti odgovorne osebe (običajno predstojniki zavodov). Požarni red je specifičen za posamezen objekt, v njem so med ostalim določene evakuacijske poti, načini evakuacije, osebe za pomoč pri evakuaciji,... Evakuacije naj bi se izvajale vsaj enkrat letno, o sami evakuaciji je potrebno izdelati poročilo.
Usmeritve s področja varovanja pred požarom sodijo v področje Uprave RS za zaščito in reševanje, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnami in drugimi nesrečami pa izvaja nadzore nad upoštevanjem predpisane zakonodaje. Uprava RS za zaščito in reševanje še posebej pozorno spremlja področje zaščite pred požari in izvaja vsakoletne akcije, posvete, srečanja in vaje. Med ostalim se otroci pri izobraževanju srečujejo in se vključujejo v izbirne vsebine varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Predlog po dvakratnih evakuacijah v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja bomo posredovali Upravi RS za zaščito in reševanje in zavode seznanili z usmeritvami.
Odziv Uprave RS za zaščito in reševanje
Zakon o varstvu pred požarom (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 9/11 in 83/12) v 35. členu določa, da morajo lastniki ali uporabniki za požarno bolj ogrožene objekte in objekte, v katerih se zbira več ljudi, izdelati požarne načrte in načrte evakuacije ter da morajo najmanj enkrat letno izvesti praktično usposabljanje za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru. V kolikor lastnik ali uporabnik poslovnih, stanovanjskih ali industrijskih objektov ne izvede najmanj enkrat letno praktičnega usposabljanja za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru, se z globo od 1.300 eur do 10.000 eur kaznuje za prekršek lastnik ali uporabnik, ki je pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost.
Podrobneje praktično usposabljanje za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru na podzakonskem nivoju določa Pravilnik o požarnem redu (Uradni list RS; št. 52/2007, 34/2011 in 101/2011). Pravilnik določa, da morajo lastniki ali uporabniki zgoraj navedenih objektov, za katere je treba izdelati požarni načrt in načrt evakuacije, najmanj enkrat letno izvesti praktično usposabljanje za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru. Pravilnik tudi določa, da je treba o praktičnem usposabljanju za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru voditi evidenco o času, sodelujočih in načinu izvedbe usposabljanja.
Skladno s predpisi, ki določajo varstvo pred požarom, se ureja tudi usposabljanje zaposlenih za varstvo pred požarom, usposabljanje oseb, odgovornih za gašenje začetnih požarov in izvajanje evakuacije, obveznosti delodajalca pri usposabljanju zaposlenih, odgovorne osebe za izvajanje ukrepov varstva pred požarom, ki se jih lahko pooblasti za izvajanje ukrepov varstva pred požarom, ki morajo imeti določena znanja iz varstva pred požarom, ki ga dokažejo s preverjanjem na strokovnem izpitu iz varstva pred požarom. Nadzor nad navedenimi normativnimi zahtevami izvaja Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi inšpekcijami, ki vsako leto, skladno z letnim programom dela, izvaja v stavbah za izobraževanje (CCSi 12630) nadzore nad predpisanimi zahtevami v zvezi s praktičnimi usposabljanji za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru.
Dodati velja, da je v preteklih letih Uprava RS za zaščito in reševanje izvedla različne posvete in aktivnosti, vezane na izvajanje evakuacije. Predstavitve posvetov so dostopne na spletni strani Uprave RS za zaščito in reševanje na http://www.sos112.si/slo/page.php?src=sv1124.htm. Posebej velja izpostaviti posvete, ki so se odvijali v letih 2007-2009 na temo Požarni red, požarni načrt in načrt evakuacije in še posebej posveta v 2010/11 na temo Požarna varnost v vrtcih in šolah.
Navedenih je le nekaj ukrepov, ki so normativno povezane na periodično izvajanje evakuacije oziroma usposobljenostjo različnih subjektov za izvajanje evakuacije tudi iz stavb za izobraževanje, na katere se nanaša predlog. Ocenjujemo, da je normativna ureditev usposabljanja za izvajanje evakuacije iz objektov ustrezna in v ta namen ne planiramo normativnih sprememb.