Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

trajni odvzem vozniškega dovoljenja za vozike, ki vozijo v nasprotno smer

7658 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Predlagam, da se trajno odvzame vozniško dovoljenje za voznike. Ki na cestah vozijo v napačno smer ter za povratnike, ki so že v preteklosti povzročili več prometnih nesreč pod vplivom alkohola.

Ker nakatere osebe pod vplivom alkohola, ki so že večkrat povzročile prometno nesrečo. Je jasno, da se te osebe ne bojo nikoli spremenile. Zato bi bilo dobro, da se jih sankcionira tako, da se jim poleg ostalih kazni trajno odvzame vozniško dovoljenje. Za osebe, ki pa vozijo v napačno smer, je jasno, da nimajo osnovnega pojma o najbolj osnovnih cestno prometnih pravilih. Vprašanje je tudi, če se take osebe mentalno zdrave. Torej takim prepoved vožnje do smrti.

Ter uvedbo ponovnega opravljanja izpita za osebe nad 60 let.

16 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vrtnica 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 4. 2010

Odziv Ministrstva za promet

Glede vašega predloga vam sporočamo, da nameravamo v letošnjem letu pripraviti in uveljaviti nov Zakon o prometnih pravilih, s katerim uvajamo: 1. Preventivni pregled s svetovanjem pri svojem izbranem zdravniku, ki vsebuje:

  • oceno pitja alkohola s pogovorom in standardiziranim vprašalnikom Svetovne zdravstvene organizacije AUDIT s katero opredelimo ali gre za tvegano pitje, škodljivo pitje ali zasvojenost z alkoholom,
  • oceno zavedanja tveganega oziroma škodljivega pitja,
  • svetovanje za spremembo pitja,
  • v primeru suma zasvojenosti z alkoholom se vozniku potrdila ne izda, ampak se voznika napoti v alkohološko ambulanto.

2. Izguba dovoljenja do pravnomočne sodbe sodišča – začasna zaplemba vozniškega dovoljenja. Voznik, ki je vozil pod vplivom alkohola vrednosti 0,8 promila, in/ali je povratnik ali povzročitelj nesreče s smrtnim izidom, se kaznuje z 18 kazenskimi točkami, kar pomeni odvzem vozniškega dovoljenja. Pri taksativno navedenih kategorijah pri katerih se zahteva 0,0 promila pa kadar prekoračijo 0,5 promila. 3. Rehabilitacijski programi: A. Osebe, pri katerih je bilo v kontrolnem pregledu ugotovljeno, da ne sodijo med tiste, ki tvegano in škodljivo pijejo, in je šlo v primeru vožnje in alkohola za enkratni dogodek, povezan z izjemno situacijo, se napoti v psihosocialno delavnico, ki jo vodijo za izvajanje takšne delavnice usposobljeni psihologi. Delavnica traja do 4 šolske ure in je samoplačniška. B. Osebe, za katere se v kontrolnem pregledu ugotovi, da sodijo med tiste, ki tvegano in škodljivo pijejo, se napoti na rehabilitacijski program, ki ga izvajajo usposobljeni psihologi. Program vsebuje več enodnevnih delavnic. C. Osebe, za katere se v kontrolnem pregledu ugotovi, da so odvisne od alkohola, se napoti na zdravljenje odvisnosti (odvisnost od alkohola sodi med zdravstvena stanja, pri katerih se lahko pridobi ali ohrani vozniško dovoljenje samo na podlagi rezultatov zdravljenja – zdravniško potrdilo). Zdravljenje odvisnosti od alkohola je organizirano znotraj sistema zdravstvenega varstva in se krije iz sredstev ZZZS. Glede na predvideno dodatno število ugotovljenih odvisnih od alkohola. 4. Ukrep uporaba interlock-a za preizkušanje alkoholiziranosti voznika, ki pri vinjenosti onemogoči zagon motorja vozila. Glede veljavnosti vozniškega dovoljenja vam citiramo določbe 6., 7. in 8. odstavka146. člen ZVCP, katerih zaradi evropske primerljivosti in enakosti državljanov EU ne nameravamo spreminjati. (6) Vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E se izda z veljavnostjo petih let. Po dopolnjeni starosti 65 let se vozniško dovoljenje upravičencu izda z veljavnostjo treh let. (7) Ne glede na tretji, četrti in peti odstavek tega člena se veljavnost vozniškega dovoljenja omeji na rok, določen v zdravniškem spričevalu pooblaščene zdravstvene organizacije, pooblaščenega zasebnega zdravnika oziroma osebnega zdravnika o telesni in duševni zmožnosti upravičenca za vožnjo motornega vozila. (8) Imetniku vozniškega dovoljenja kategorij AM, A1, A2, A, B, B1 in BE, ki dopolni starost 70 let, se podaljša veljavnost vozniškega dovoljenja, če predloži zdravniško spričevalo, da je telesno in duševno zmožen za vožnjo motornega vozila določene kategorije.

Za kakršne koli dodatne pobude, vaša nova mnenja in stališča lahko direktno kontaktirate na Ministrstvu za promet z Brigito Miklavc – vodjo delovne skupine za pripravo novega Zakona o prometnih pravilih.

Priloge:

Komentarji