Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Pravično in odgovorno ravnanje z odpadki

5225 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Ravnanje z odpadki, njihovo ločeno zbiranje in odlaganje je kočljiva tema, ki se tiče nas vseh. V enem od predlogov za nepovratno embalažo smo že dobili izčrpen odgovor Ministrstva za okolje in prostor. Odpadu in predelavi se še vedno posveča premalo pozornosti in se podcenjuje.

Pravično zaračunavanje odpada in njegovo sortiranje ne bo rešeno tako dolgo, dokler ne bo vsak posameznik (družina) plačal proizveden odpad po teži. Šele takrat se bomo potrošniki začeli obnašati bolj zavedno (ekonomsko) in ob nakupih razmišljali tudi o stroških, ki nastane kasneje z oddajanjem preostanka odpada (embalaže, netrajnih izdelkov,...).

Moj predlog ministrstvu (vladi) je, da to poskuša rešiti z novimi naprednimi tehnološkimi rešitvami, ki bi smetarnice (kante) in zbirne centre postavili tehnološko gledano ob bok trgovinam in proizvodnji. Vsak posameznik (družina) bi se ob oddaji odpada moral identificirati (osebna), ali takoj plačati (s kartico TRR,...) stroške predelave.

Oddan odpad bi bil glede na vrsto/ločevanje seveda različno zaračunan, vsakdo pa bi imel takojšen pregled nad stroški, ki nastajajo s produciranjem odpada in mesečni (letni) pregled nad tem.

Sama izvedba (tehnični del) kot tudi realizacija in uvedba v prakso z nadzorom in sankcioniranjem in je nedvomno zahteven projekt, a dolgoročno vidim sam to kot edino sprejemljivo in menim, da drugačne rešitve z deljenjem stroškov, kot je to danes, ne bodo prinašale pravih rezultatov in ozaveščenih potrošnikov / družbe.

14 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T tiliga 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


20. 4. 2010

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Menimo, da je predlog, ki ste ga poslali Vladi, dober. Podoben sistem je že vpeljan v Ljubljani. Občan v centru Ljubljane ima kartico, s katero odpre zabojnik, v katerega prepušča odpadke. Uvajanje takih sistemov je organizacijsko in finančno zahteven projekt, ki ga je možno že po sedaj veljavni zakonodaji vpeljati, tako za normativne kot tudi materialne pogoje izvajanja pa je pristojna občina. V zvezi s pristojnostmi uvajanja novih tehnologij na področju zbiranja komunalnih odpadkov vam želimo pojasniti, da je skladno z Zakonom o varstvu okolja, zbiranje komunalnih odpadkov obvezna občinska gospodarska javna služba. Način izvajanja obvezne lokalne javne službe določi Občina v svojih Odlokih. Tako Občinski svet sprejme Odlok, s katerim uredi način zbiranja komunalnih odpadkov ter tudi nadzor nad izvajanjem Odloka in kazni, ki so predvidene za kršitev določil v Odlokih. Za nadzor nad Odlokom je pristojna občinska inšpekcija. Pri pripravi Odloka pa mora Občina upoštevati nacionalno zakonodajo, ki velja na področju ravnanja s komunalnimi odpadki. Kako pa bo služba zbiranja komunalnih odpadkov organizirana glede na zahteve v nacionalni zakonodaji, pa je v pristojnosti občin. Zato vam predlagamo, da se s predlogom obrnete tudi na župana občine, v kateri prebivate. Na nacionalnem nivoju Vlada oziroma resorno ministrstvo nima pristojnosti, da predpiše tehnološke rešitve zbiranja komunalnih odpadkov. Cene storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja je potrebno oblikovati skladno z določbami Pravilnika o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 63/09). Izvajalec mora pred začetkom uporabe nove ali spremenjene cene storitev javne službe, oblikovane v skladu s pravilnikom, pridobiti pozitivno strokovno mnenje ministrstva, pristojnega za okolje. Ministrstvo v skladu s pravilnikom pri izdaji strokovnega mnenja preverja izpolnjevanje oskrbovalnih standardov ter tehničnih, vzdrževalnih, organizacijskih in drugih ukrepov ter normativov izvajanja javnih služb. Pozitivno strokovno mnenje se izda, če izvajalec javne službe le-to izvaja v skladu s predpisanimi standardi, normativi in ukrepi, ministrstvo pa ne preverja upravičenosti stroškov niti višine cene, saj za to nima pristojnosti (za navedeno so odgovorni izvajalci javnih služb ter občine).

Priloge:

Komentarji