Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ZZZS

2009 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Nujno je treba prepreciti direktno prodajo farmacevtom zdravnikom. Na nacin kot je sedaj, ko pride prodajalec zdravil v ambulanto in se o porabi zdravil pogovarja z zdravnikom, ta pa potem dobi provizijo po prodani skatlici, ni ne nadzora nad cenami, ne nad porabo. Tudi kvaliteta zdravljenja samega je vprasljiva, saj smo pacienti v dolocenih primerih poskusni zajci za zdravila, ki se na novo pojavijo na trgu. Centralno skladisce in centralna nabava zdravil bi marsikaj resila, ampak potem se doloceni tudi v ZZZS ne bi mastili s provizijami.

13 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Drago Felle 49 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 12. 2015

Odziv Ministrstva za zdravje

Neposrednega obveščanja zdravnikov o zdravilih, s strani proizvajalcev zdravil, ni možno prepovedati s predpisi, ker tak način obveščanja dovoljuje direktiva, ki ureja področje zdravil v EU. Z namenom, da obiski predstavnikov farmacevtske industrije ne bi motili dela zdravnikov, je minister pristojen za zdravje omejil obiske proizvajalcev zdravil pri zdravnikih s pravilnikom, ki ureja oglaševanje zdravil. Na podlagi navedenega pravilnika je obiskovanje predstavnikov proizvajalcev zdravil pri zdravnikih omejeno na čas, ki ga zdravnik porabi za strokovno pripravo na delo, ki ni namenjen za neposredno delo s pacienti. Z drugimi besedami to pomeni, da predstavnik proizvajalca ne sme obiskovati zdravnikov znotraj ordinacijskega časa, ki je namenjen izključno za delo s pacienti.

Glede navedb o provizijah ter vprašljivi kvaliteti zdravljenja ter poizkusih z zdravili, je v novem Zakonu o zdravilih (Uradni list RS, št.17/2014) na novo urejeno področje neintervencijskega kliničnega preskušanja zdravil, ki določa:

  • da so plačila zdravnikov za sodelovanje pri neintervencijskih kliničnih preskušanjih zdravil omejena na nadomestilo za delo v njihovem prostem času in v zvezi s tem nastalimi stroški,
  • da izvajanje neintervencijskega kliničnega preskušanja ne sme spodbujati predpisovanja ali uporabe zdravila,
  • da mora biti pacient seznanjen o vključitvi v neintervencijsko klinično preskušanje,
  • da vključitev pacienta v neintervencijsko preskušanje zdravil ne sme biti razlog za zamenjavo že obstoječe ustrezne terapije.

Ministrstvo za zdravje ja na podlagi pooblastil 13 bolnišnic izvedlo v letu 2013 prvo skupno javno naročilo za nabavo določenih zdravil, ki se bo zaključilo konec leta 2015. V pripravi je novo skupno javno naročilo, ki bo vključevalo vsa zdravila in bo obvezno za vse bolnišnice, ki jih je ustanovila Vlada Republike Slovenije. Slednje bo pripomoglo k povečanju konkurence med ponudniki zdravil in posledično nižjim nabavnim cenam zdravil za bolnišnice.

Priloge:

Komentarji