Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zmanjšanje števila županov

3187 OGLEDOV 12 KOMENTARJEV

Spoštovani,

glede na aktualno zniževanje stroškov na vseh področjih državne uprave predlagam zmanjšanje tako števila županov kot tudi števila občin oziroma bi lahko 1 župan pokrival večje število občin.

Trenutni ukrepi države stremijo predvsem k nižanju kvalitete življenja ljudi (šolanje (vrtci, šole...), zdravstvo in kultura). Navedeno pa je zelo pomembno za sam razvoj Slovenije v prihodnosti, saj bo lahko le zdrav in šolan človek prispeval k uspehu Slovenije.

V Sloveniji nas prebiva dobra 2 milijona prebivalcev. Za naše interese naj bi skrbelo 211 županov. Za primerjavo tokrat ne bom podala evropskega mesta. Zelo interesantno si je pogledati razliko z New Yorkom, kateri ima 8,2 milijona prebivalcev, vodi pa ga le 1 župan.

Prepričana sem, da bi z zmanjšanjem števila županov, kateri bi pokrivali večjo regijo (npr. Gorenjska, Štajerska, Prekmurje, Koroška, Notranjska, Primorska in Dolenjska), privarčevali pri stroških (plače, stroški občinskih stavb,...) in tako pridobili potrebna sredstva.

Lepo vas pozdravljam.

32 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B BarbaraM 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 1. 2013

Odziv Ministrstva za pravosodje in javno upravo

Predlog, da bi se zmanjšalo število županov s tem, da bi ti opravljali funkcijo v več občinah, ni v skladu z načeli lokalne samouprave, ki so zapisana v Ustavi Republike Slovenije, Evropski listini lokalne samouprave in predlog tako tudi ni v skladu z Zakonom o lokalni samoupravi, ki temelji na obeh navedenih aktih.

Po prvem odstavku 139. člena ustave je občina samoupravna lokalna skupnost. Občina ima kot teritorialna skupnost osnovne elemente: to so območje, ki ga obsega, prebivalstvo, ki v občini prebiva in lokalno samoupravo v okviru katere v skladu s predpisi upravljajo občino. Občani v občini odločajo o zadevah lokalne samouprave preko občinskega sveta, sestavljenega iz članov, ki jih volijo svobodno in tajno na podlagi neposredne, enake in splošne volilne pravice. Ob navedenem pa občani odločajo o zadevah občine tudi neposredno – na zborih občanov, referendumih in preko ljudske iniciative.

Župan ima v občini predvsem naloge izvršne oblasti. Njegove temeljne naloge so predstavljanje in zastopanje občine, predlaganje občinskemu svetu v sprejem proračun in zaključni račun proračuna, odloke in druge akte iz pristojnosti občinskega sveta ter odgovornost za izvajanje odločitev občinskega sveta. Župan predstavlja občinski svet, sklicuje in vodi seje občinskega sveta, nima pa pravice glasovanja. Župan usmerja in nadzira občinsko upravo. Župan skrbi za objavo statuta, odlokov in drugih splošnih aktov občine. V okviru njegove skrbi za zakonitost dela ima pravico zadržati objavo splošnega akta občinskega sveta, če meni, da je neustaven ali nezakonit. Vse navedene naloge pa lahko župan izvaja samo na območju občine v kateri je bil izvoljen.

Priloge:

Komentarji




  • f frfi

    NUJNO ZMNJŠATI ŠTEVILO OBČIN!!

  • I Izbrisan Uporabnik 26

    Enkrat sem že zapisal: 211 občin je za dvomilionsko Slovenijo luksuz in potrata. Tak sistem občin je neučinkovit in nedopusten, saj je še vedno potrebno veliko zadev urejevati na upravnih enotah. Občina ne sme obstajati, če se ne more trajno finansirati sama. Škode v primeru nesreč in izrednih dogodkov pa naj se financirajo iz skupnega proračuna in mednarodne pomoči.

  • T Tone_P

    Se strinjam z vsemi, ki pravijo, da je treba zmanjšati število občin.

  • D Davor1980

    Število občin se MORA zmanjšati. Če se zmanjša na število UE, bo čisto zadosti. 58 je vrh glave dovolj.

  • D DaniloSLO

    Število občin bi lahko ostalo enako, sicer so v določeni občini manjši kraji zapostavljeni (manj predstavnikov v občinskem svetu in zato pridejo najprej na vrsto interesi večjih krajev v občini). Bi pa lahko imele vse občine znotraje ene upravne enote skupne določene službe.

  • p pravica_ljudem

    No to je na nek način isti predlog kot sem ga dal jaz že neki časa nazaj ampak ni bil uslišan. Samo da ne bi občin imenoval občine ampak pokrajine s tem da občin potem ne bi bilo. Seveda je čisto vseeno kako se poimenujejo stvari. Vsekakor ne sme bit tok mini lokalnih uprav kjer je x zaposlenih če bi lahko skp dal te uprave pa zmanjšal stroške. Prav tako pa bi lažje se zmenli ko bi šlo za kak večji projekt, ne pa da si občine druga drugi nagajajo. Manj kadrovanja, večim na očeh, bolj transparentno, bolje.

  • a anni

    Se absolutno strinjam in dodajam:

    "Če upoštevamo podatek finančnega ministrstva, po katerem je povprečni strošek 110 občinskih uprav, ki ne izpolnjujejo zakonskega kriterija (t.j. 5000 prebivalcev), dobrih 380 tisoč evrov, bi na državni ravni lahko privarčevali 42 milijonov evrov na leto."

    • D DavidS

      Da....ampak da bi to privarčevali, bi morali zmanjšati število občin. Na župane odpade zelo majhen delež teh 380 tisočakov v posamezni občini.

  • n naivnež

    Ko razmišljamo o zmanjšanju števila občin, imejomo pred očmi tudi želene spremebe glede položaja županov (praktično popolbna nedodatkljivost!). Te spremembe bi bilo potrebno obravnavati hkrati - konkretno predlagam, da se merila, ki jih morajo izpolnjevati občine (število prebivalcev itd), povečajo s faktorjem 5in mimogrede se bo število bočin občutno znižalo.Že danes je ogromno občin, ki imajo manj od predvidenega števila prebivalcev.

    naivnež

  • n natanos

    Število občin je treba zmanjšati vsaj za 10x!

  • D DavidS

    Vsaka občina mora imeti svojega župana.....drugače v bistvu ni občina. Bi pa seveda lahko občutno zmanjšali število občin.

    Problem pri tem je, da že sedaj, pri razdrobljenosti, kot jo imamo, še zmeraj želi biti vsaka vas svoja občina.

    Morda bi bila boljša rešitev, da država zmanjša sredstva, ki jih namenja občinam, in jih s tem prisili k racionalizaciji in/ali združevanju.

    • A Anja Luznar

      S tem, da bi jim zmanjšali sredstva, verjetno nebi bilo nobenega učinka. Za plače bi bilo še vedno, samo občinska infrastruktura (ceste, razsvetljava, vodovod ......) bi bila veliko slabša. Po moje bi bil boljši način omejitev števila prebivalcev na župana.

      Kar se pa tiče storitev, ki jih ljudje lahko opravljamo na občinah, bi se pa lahko prestavile na UE, ki bi bile združene.

      Sicer smo pa v dobi elektronskega poslovanja in bi se veliko lahko privarčevalo tudi na ta način.