Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ločevanje odpadkov in označevanje embalaže

5161 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Zaradi težav pri ločevanju odpadkov v bloku in stalnem opozarjanju sostanovalcev na pravilno sortiranje sem prišla na idejo, da bi se zavezalo vse proizvajalce, da na svoje izdelke dodajo oznako, med katere odpadke odvreči posamezne dele njihovega izdelka ali da dodajo spletno stran, kako se lahko njihov izdelek ali embalaža reciklirata. Tako bi imela lahko vsaka firma že oddelek, ki bi zaposloval ljudi, ki bi se izmišljevali, kako reciklirati izdelke. Ali izdelati nove ali pa jih zopet vključiti v proizvodnjo. Enostavno bi morali te stroške dati firmam, da se aktivno vključuje v eko-izobraževanje svojih uporabnikov.

24 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Pompidu 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 1. 2013

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

Označevanje embalažnega materiala na embalaži s strani proizvajalca embalaže, pridobitelja embalaže ali embalerja je prostovoljno, v skladu z Direktivo 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži, ki je dostopna tudi na spletni povezavi: eur-lex.europa.eu/Result.do. V primeru, da se proizvajalec embalaže, pridobitelj embalaže ali embaler odloči za takšno označevanje, mora upoštevati Odločbo Komisije 97/129/ES o določitvi sistema prepoznavanja embalažnih materialov, ki je dostopna tudi na spletni povezavi: eur-lex.europa.eu/Result.do. V skladu s tem pa tudi Uredbo o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo, ki je dostopna na spletni povezavi: zakonodaja.gov.si/rpsi/r06/predpis_PRAV6416.html že določa obveznost označevanja odpadne embalaže, in sicer:

  • če proizvajalec embalaže ali embaler embalažo označi zaradi prepoznavanja embalažnega materiala, mora za označevanje embalaže, izdelane iz embalažnih materialov, navedenih v Odločbi 97/129/ES, uporabiti sistem prepoznavanja embalažnega materiala v skladu s to odločbo;
  • če je pridobljena ali uvožena embalaža označena zaradi prepoznavanja embalažnega materiala, navedenega v Odločbi 97/129/ES, jo lahko pridobitelj embalaže uporabi sam za embaliranje blaga ali jo da v promet zaradi embaliranja blaga le, če je embalaža označena v skladu s prejšnjim odstavkom.

Oznaka na embalaži, namenjena prepoznavanju embalažnega materiala, mora biti nameščena na sami embalaži ali etiketi, pritrjeni na embalažo in mora biti jasno vidna ter dobro čitljiva. Oznaka mora biti trajna in obstojna tudi po odprtju embalaže. Označevanje embalaže je namenjeno prepoznavanju in razvrščanju odpadnih embalažnih materialov v zadevni gospodarski panogi. Tako je omogočeno lažje zbiranje, razvrščanje, ponovna uporaba recikliranje in predelava odpadne embalaže. Eden od ciljev Direktive 94/62/ES je tudi, da se zagotovi delovanje notranjega trga in se preprečijo trgovinske ovire, kot tudi izkrivljanje in omejevanje konkurence v EU. Zato se morajo določbe, ki veljajo za embalažo in odpadno embalažo, uporabljati tako za domače kot uvožene ali pridobljene izdelke (prazno embalažo in embalažo v katero so že embalirani izdelki). Posledično ni mogoče samo v Sloveniji predpisati obveznega dodatnega označevanja embalaže (npr. z namenom olajšati ločevanje odpadkov na izvoru). Takšno označevanje bi za proizvajalca pomenilo dodatne stroške, saj bi moral na tak način označevati samo embalažo za slovenski trg. Eden od okoljskih ciljev je, da se odpadna embalaža usmeri v recikliranje, za kar pa je nujno, da se ločuje že na samem viru nastanka. Pri ravnanju z embalažo in odpadno embalažo imamo potrošniki ključno vlogo, zato moramo biti primerno obveščeni, da lahko spremenimo svoje navade in odnos do odpadkov. Zato je nujno, da smo ustrezno obveščeni o namenu in ciljih zbiranja odpadne embalaže, pravilnem ravnanju z njo, možnostih njenega brezplačnega oddajanja ter njenega recikliranja in predelave, pa tudi o urejenih zbiralnicah odpadne embalaže. V skladu z Uredbo o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo, o vsem tem družbe za ravnanje z odpadno embalažo obveščajo javnost in še zlasti končne uporabnike embalaže: Slopak: www.slopak.si, Interseroh: www.interseroh-slo.si, Gorenje surovina: surovina.si.

Priloge:

Komentarji