Hiperpovezave na posamezne člene predpisov na straneh Uradnega lista
Pri sklicevanju na določen člen pravnih predpisov v besedilih na spletu bi bilo koristno, če bi se v spletno besedilo dalo vnesti hiperpovezavo do tega člena, ki se recimo nahaja na spletnih straneh Uradnega lista, saj bi tako uporabniku zelo skrajšali čas iskanja.
Hiperpovezave na predpis so že možne, recimo http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200576&stevilka=3389 niso pa možne na posamezen člen, kot na primer povezava na drugo sekcijo prvega člena ustave ZDA na http://www.law.cornell.edu/constitution/articlei#section2, kar pomeni, da mora posameznik besedilo predpisa najprej odpreti nato pa poiskati relevanten člen, kar krade čas in predstavlja oviro miselnim procesom.
Seveda se internetni naslov lahko enostavno skrije v besedilo, vendar nisem šel preverjat, če predlagam.vladi.si omogoča vnašanje html tagov v besedilo predloga.
Izvedba predloga ne bi bila prezahtevna; največ dve kratki vrstici html kode na primernih mestih za posamezen člen, npr.:
<a href="#karkoli">besedilo, ki se vidi</a>
<a name="karkoli"></a>
Tako bi s klikom na "besedilo, ki se vidi" prišli do mesta v predpisu, kjer se nahaja html značka <a name="karkoli"></a>. Če bi npr. kliknili na "228. člen - Poslovna goljufija", bi prišli do besedila 228. člena Kazenskega zakonika, saj bi tja vstavili prej omenjeno značko.
Istočasno bi lahko v drugih spletnih besedilih vstavili, in po potrebi, s pomočjo html kode, skrili v besedilo, naslednjo povezavo:
www.uradni&
ki bi nam neposredno prikazala 228. člen KZ.
Predlog bi lahko implementirali postopno, recimo najprej bi vzpostavili možnost hiperpovezav pri bolj pomembnih, sistemskih predpisih, kot so URS, KZ, ZPP, ZKP, ipd., ki se bolj pogosto uporabljajo in citirajo, nato, po potrebi, pri ostalih.
Dodatna koristnost možnosti hiperpovezav do posameznih členov predpisov bi bila v krajših in bolj točnih pravnih besedilih na spletu.
Pogosto se zgodi, da avtor besedila, npr. sodnik, pravnik,... prepiše neko pravno določbo v svoje besedilo, saj oceni, da je to potrebno za boljše razumevanje. Tako jena primer storilo sodišče v tej odločbi: www.sodisce.si/znanje/sodna_praksa/vrhovno_sodisce_rs/2012032113045069/
Tu so prepisane določbe precej kratke in jih ni veliko, lahko pa bi jih bilo še precej več.
Z dodano hiperpovezavo lahko bralec hitro prebere besedilo in je hkrati lahko prepričan o točnosti citirane določbe, saj bi se ta nahajala na uradnih spletnih straneh.
zakonodaja.com
je spletna stran, kjer uporabnik najprej dobi kazalo (table of contents) predpisa, ki preko hiperteksta vodi do posameznih poglavij in členov. Ta stran je podobna mojemu predlogu, vendar ne vodi do uradnih besedil predpisov na spletu, zato uporabnik ne more biti nikoli povsem prepričan o točnosti besedila.