Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

naj se izkoristijo gospodarske možnosti malih kmetij

1467 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Spoštovani!

Zakaj ne izkoristimo gospodarske možnosti malih kmetij, ki omogočajo ne le večjo slovensko proizvodnjo, ampak višjo kvaliteto proizvodov, zlasti še končnih predelovalnih?!

Slovenci se ne smemo zgledovati po tistih državah, ki imajo povsem drugačne naravne pogoje, torej tistih, ki imajo velike ravnine, ampak moramo upoštevati svoje specifičnosti in to izkoristiti tako, da bo to v primerjavi z drugimi velika prednost ne pa obratno. naša prednost je, da lahko proizvajamo mnogo kvalitetenejše proizvode kot drugi. Kvaliteta pa zagotavlja zdravo prehrano in zdravje ter dobro ime. Mal ekmetije so idealne za proizvodnjo zelenjave, zelišč, sadja, jagodičevja, drobnice, divjačine, rib, , in raznih končnih prehrambenih izdelkov. Vzpostaviti je treba trgovinsko mrežo, za njihove izdelke.

12 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F franc pevec 21 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 2. 2013

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

MKO se zaveda pomena malih kmetij za slovensko kmetijstvo kot tudi za širšo družbo. Naša dosedanja prizadevanja, kot tudi prizadevanja pri oblikovanju kmetijske politike do leta 2020 temeljijo na prepričanju, da je mali kmet ključnega pomena za zagotavljanje javnih dobrin na podeželju in najboljši urejevalec krajine, poleg tega pa skrbi tudi za lokalno oskrbo prebivalstva s hrano. Mali kmet skrbi za enakomerno poseljenost države, male kmetije pa omogočajo neposreden stik prebivalstva s kmetijsko pridelavo ter s tem stik podeželja in urbanih okolij. Tudi pogajanja na ravni EU o skupni kmetijski politiki do leta 2020 gredo v smer glede podpore in zaščite malega kmeta. Nova SKP naj bi bistveno doprinesla k izboljšanju pogojev za male kmetije in razvoju lokalnih trgov ter ohranjanju identitete podeželskih regij. Strinjamo se z ugotovitvijo, da lahko slovensko kmetijstvo, glede na naravne pogoje in velikostno strukturo, najde priložnost le v trajnostnem kmetovanju, v smeri večje diverzifikacije proizvodnje, kakovosti in višje dodane vrednosti kmetijskih proizvodov. Iz tega izhajamo tudi pri oblikovanju ukrepov kmetijske politike za naslednje programsko obdobje. V tem trenutku smo v fazi priprave operativnega načrta ukrepov in aktivnosti po posameznih kmetijskih panogah za obdobje do leta 2020, ki bo vsebinska podlaga za pripravo vseh razvojnih dokumentov, zlasti novega Programa razvoja podeželja 2014-2020. Pri tem je ena od strateških usmeritev razvoja slovenskega kmetijstva in živilstva do leta 2020 spodbujanje lokalno pridelane hrane ter ustvarjanje kratkih oskrbnih verig, kjer imajo male kmetije ključno vlogo. Že v letu 2012 je MKO izvedel veliko aktivnosti za krepitev kratkih verig (regijske konference o kratkih verigah, tradicionalni slovenski zajtrk, dan slovenske hrane). Spodbujanje lokalno pridelane hrane in ustvarjanje kratkih oskrbnih verig bo v prihodnjem programskem obdobju podprto horizontalno skozi vse ukrepe znotraj strateških usmeritev slovenskega kmetijstva do 2020 (spodbujanje povezovanja, skupnega trženja, prenosa znanja …). MKO si torej prizadeva, da bi oblikoval takšne ukrepe kmetijske politike, ki bodo omogočali, da bodo male kmetije lahko čim bolje izkoristile svoje potenciale. Vendar pa je pomembna tudi iniciativa na strani teh kmetij, da se ustrezno organizirajo, povežejo in na ta način čim bolje izkoristijo svoje gospodarske možnosti. Tudi za vzpostavitev trgovinske mreže za proizvode malih kmetij je pomembna iniciativa na strani posameznikov, pri čemer so lahko velika spodbuda primeri uspešnih projektov. Na MKO pa tovrstne projekte, kot so kmečke tržnice ipd., podpiramo in jih želimo podpirati tudi v prihodnje, na primer kot dopolnilne dejavnosti na kmetiji ali kot podjetništvo na podeželju ali tudi preko pristopa LEADER (predvsem v primeru kmečkih tržnic), kjer se lahko podpre pobude za oskrbo lokalnega prebivalstva.

Priloge:

Komentarji