Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nov plačni sistem - bomo zares varčevali/iskali rezerve?

1564 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Predlagam vladi,

da v času ekonomske, gospodarske, socialne, kulturne ... krize razmisli tudi o možnosti uvedbe "enakega" plačnega sistema kot velja za javne uslužbence tudi za delavce in direktorje tistih gospodarskih subjektov, ki so v večinski državni lasti. Ker gre praviloma za družbe z določenim monopolnim prizvokom in se jim zato ni treba posebej truditi na trgu za lastno preživetje, bi ostanek že tako (pre)napihnjenih osebnih dohodkov transformirali v napredek in razvoj družbe oziroma bi se del tega lahko vračal tudi v proračun.

Npr. moj znanec na Elektru Ce ima npr. kot vodja neke izpostave OD v višini cca. 3000EUR in ima pod sabo cca. 30 električarjev. Pa naj mi še kdo reče, da je njegova odgovornost večja kot je npr. odgovornost enega direktorja v domu starejših, ki vodi zavod z cca. 150 zaposlenimi ali ravnatelja z 50 učitelji ... ki ima plačo cca. 1750EUR neto.

Seveda kot del "realnega sektorja" lahko imajo cca. 20% višje plače, ampak to je pa tudi vse.

Krizo je treba pravično/solidarno razpršiti. Pa smo spet na začetku - kaj je pravično?

Lp

16 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR janči 9 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 10. 2012

Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je pripravilo Zakon o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 21/10 in 8/11, v nadaljevanju: ZPPOGD), ki ga je sprejel Državni zbor na svoji seji dne 4.3.2010. Na podlagi prvega odstavka 10. člena ZPPOGD je Vlada Republike Slovenije izdala Uredbo o določitvi najvišjih razmerij za določitev osnovnih plačil ter višine spremenljivih prejemkov (Uradni list št. 34/2010 in 52/2011, v nadaljnjem besedilu: Uredba).

Z uveljavitvijo ZPPOGD in Uredbe so se uveljavila enotna pravila (najvišja možna razmerja) pri določanju prejemkov direktorjev (predsedniki in člani uprave, izvršni direktorji, poslovodje in prokuristi) v vseh družbah, ki so neposredno ali posredno v večinski lasti Republike Slovenije, samoupravnih lokalnih skupnosti ali obeh skupaj. Ta pravila morajo organi nadzora upoštevati pri sklepanju pogodb o zaposlitvi, civilnopravnih pogodb in aneksov k tem pogodbam direktorjev.

ZPPOGD v 3. členu določa, da je direktor upravičen do naslednjih prejemkov:

  • Osnovnega plačila, ki se določi s povprečno bruto plačo, izplačano v družbah v skupini ali v družbi, le ni skupine, v preteklem poslovnem letu;
  • Spremenljivega prejemka, ki lahko znaša največ 30, 15 ali 10 odstotkov izplačanih osnovnih plačil direktorja v poslovnem letu;
  • Odpravnine, ki se lahko določi v višini največ šestkratnega osnovnega mesečnega plačila direktorja.

Organi nadzora navedenih družb so v skladu z drugim odstavkom 1. člena ZPPOGD odgovorni za upoštevanje pravil tega zakona pri sklepanju pogodb z direktorji ter uskladitev le-teh z določili ZPPOGD. V skladu s 7. členom ZPPOGD pa mora predsednik organa nadzora pogodbo takoj po sklenitvi posredovati na Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki je pristojno za izvajanje nadzora nad zakonom

Za vse ostale zaposlene v javnih podjetjih in gospodarskih družbah, ki opravljajo gospodarske javne službe, ki so v neposredni večinski lasti države ali samoupravnih lokalnih skupnosti ter za njihove odvisne družbe in vse nadaljnje odvisne družbe pa je Vlada RS, s sklepom št. 01002-5/2010/2 z dne 22.7.2010, sprejela Priporočila v zvezi z omejitvami plač in osebnih prejemkov zaposlenih v javnih podjetjih in gospodarskih družbah, ki opravljajo gospodarske javne službe (v nadaljevanju: Priporočila). Z navedenim sklepom je Vlada RS pozvala uprave in nadzorne svete oz. upravne odbore, da ravnajo v skladu z navedenimi Priporočili in izvedejo ustrezne ukrepe za omejitev plač in osebnih prejemkov vseh zaposlenih v teh gospodarskih družbah. Med drugim vsebujejo ta priporočila tudi varčevalni ukrep glede izplačila regresa za letni dopust med leti 2011 in 2012 in sicer v višini minimalne plače.

Priloge:

Komentarji