Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

odškodnina za spremembo namembnosti kmetijskih zazidljivih zemljišč

8511 OGLEDOV 36 KOMENTARJEV

Predlagam, da se ukinejo odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskih že ZAZIDLJIVIH zemljišč, in sicer za individualne gradnje ali pa naj se plačila odškodnin oprostijo vsaj mlade družine.

Lep pozdrav!

44 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T tadeja novak 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


20. 7. 2012

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

V skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih je odškodnina zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča (v nadaljevanju: odškodnina) odškodnina zaradi izgube resursa in jo je potrebno plačati pred izdajo gradbenega dovoljenja. MKO stoji na stališču, da s spremembo namenske rabe ne pride do izgube resursa (do tega pride šele z gradnjo). Namenska raba zemljišča se lahko spremeni z vsako spremembo prostorskega akta, le-to pa se lahko še naprej obdeluje, v veliko primerih pa do pozidave sploh ne pride. Zato predloga, da se odškodnina za stavbna zemljišča ukine, ne podpiramo.

Dodatno, Državni zbor je na predlog koalicijskih strank dne 11. 7. 2012 sprejel novelo Zakona o kmetijskih zemljiščih (novela bo začela veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS), ki na novo ureja pogoje in način odmere odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča (v nadaljevanju: odškodnina). Tako je določeno, da se odškodnina odmeri za gradnjo na kmetijskem zemljišču, ki je v skladu s predpisi, ki urejajo evidentiranje nepremičnin, ocenjeno z več kot 50 bonitetnimi točkami. Iz zakonodajnega gradiva izhaja, da gre za zemljišča z največjim proizvodnim potencialom, ki so nujno potrebna za pridelavo hrane. Z institutom odškodnine se želi odvračati gradnjo na tovrstnih zemljiščih, če pa že pride do gradnje, je nujno potrebno zagotoviti finančna sredstva za vzpostavitev drugih kmetijskih zemljišč z enakim pridelovalnim potencialom.

Priloge:

Komentarji