Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nevtralnost interneta

3997 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Predlagam nevtralnost interneta, saj se mi zdi da si vse več korporacij želi lastiti internet s svojimi prijemi. Tako ponekod za določen tip podatkov ponekod zaračunavajo dodatno (npr za Skype, video vsebine itd.) ali pa povezavo upočasnjujejo. Prav tako prihaja do velike možnosti zlorab podatkov o uporabniku v namene sledenja. Podatki bi po nevtralnosti morali biti neizsledljiv in se ne bi smeli obdelovati ali shranjevati na poti med strežnikom in uporabnikom.

Tukaj bolj natančno piše kaj točno nevtralnost interneta je:

1. www.buzzfeed.com/jwherrman/what-a-completely-neutral-internet-looks-like (v angleščini)

2. dne.enaa.com/E-svet/E-druzba/Bodo-pohlepni-mobilni-operaterji-vohunili-za-uporabniki.html (v slovenščini)

Nizozemska kot dober zgled je ena izmed držav ki je zavrnila sporazum ACTA in prva v Evropi ki je uzakonila nevtralnost interneta:

slomarketing.com/novice/objava/nizozemska_za_nevtralnost_interneta_prepovedali_zarachunavanje_preko_spleta (v slovenščini)

17 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P pravica_ljudem 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


27. 10. 2015

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Evropska komisija je septembra 2013 predstavila predlog uredbe, ki je vključeval celovit nabor ukrepov za vzpostavitev enotnega evropskega trga elektronskih komunikacij. V postopku usklajevanja se je izkazalo, da ni možno doseči soglasja o celotnem predlogu uredbe, zato so se usklajevale le določbe za odpravo stroškov gostovanja v mobilnih komunikacijskih omrežjih (roaming) in za zaščito nevtralnosti interneta.

Medtem, ko se je Slovenija načeloma strinjala z načinom odprave stroškov gostovanja, se je v dolgotrajnih usklajevanjih vseskozi zavzemala za jasnejšo in močnejšo zaščito nevtralnosti interneta. Naša stališča temeljijo na dejstvu, da je internet jedro sodobne digitalne družbe, ki spodbuja globalizacijo, inovacije, razvoj podjetništva in je ključni element svobodnega pretoka informacij in demokracije. Da bi še naprej obdržal pozitiven vpliv, mora tudi prihodnji internet nujno ostati svoboden, odprt in nevtralen. Skladno s tem smo nasprotovali poskusom omogočanja razvoja prihodnjega interneta na način, ki v bistvu spodkopava internetno nevtralnost.

Čeprav končni tekst TSM uredbe pri nevtralnosti interneta vključuje nekatere izboljšave, pa naši pomisleki niso odpravljeni v celoti. Menimo, da je taka ureditev, ki jo bo omogočila TSM uredba, napačen odgovor na izzive konkurenčnosti, s katerimi se evropska industrija sooča na globalnih digitalnih trgih. Slovenija je zaradi tega in ob upoštevanju trenutne zakonske zaščite nevtralnosti interneta v naši državi glasovala proti sprejetju TSM uredbe.

Priloge:

Komentarji