Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Podjetnice diskriminirane pri uveljavljanju pravic iz starševskega varstva

3727 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Po povpraševanju na centru za socialno delo, kako uveljavljati pravice iz starševskega varstva (konkretno pravica do skrajšanega delovnega časa do otrokovega 3. leta), če si eden izmed več družbenikov in poslovodna oseba in plačuješ prispevke za socialno varstvo po osnovi 040, imam informacijo, da se to ne da.

Torej starš, ki skrbi za otroka, mlajšega od treh let, ima pravico do skrajšanega delovnega časa vsaj 20 ur tedensko, država pa mu krije prispevke za preostalih 20 ur. Za zaposlene starše se to uredi enostavno: aneks k pogodbi o zaposlitvi s skrajšanim delovnim časom je treba poslati na center za socialno delo. Tudi za s.p. je uvedena ta možnost, za družbenika, ki je obenem poslovodna oseba, pa ne.

Na podlagi te informacije ugotavljam, da so nekateri starši diskriminirani ter predlagam, da morajo biti ustrezni zakoni dopolnjeni, da bo diskriminacija odpravljena. Predlagam, naj ima možnost uveljavljanja te pravice vsak starš (oziroma eden od obeh staršev, ne glede na to, ali je zaposlen ali družbenik ali s.p., ali ne), ki si je pripravljen polovico prispevkov (tisto, ki jo sicer plačuje delodajalec), plačevati sam. Tako da bi izključili možnost diskriminacije.

15 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J jdv 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 7. 2012

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 110/06 UPB2 in 10/08, v nadaljevanju ZSDP) določa v 48. členu, da ima eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, pravico delati krajši delovni čas. Nadalje ZSDP v 48.b členu določa, da ima eden od staršev, ki neguje in varuje dva otroka pravico iz 48. člena podaljšati do dopolnjenega šestega leta starosti mlajšega otroka. Pravica do plačila prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva je ena od pravic, ki izhaja iz zavarovanja za starševsko varstvo. Če je vlagatelj zavarovanec za starševsko varstvo, je do te pravice tudi upravičen. Družbeniki, ki so hkrati poslovodne osebe in izpolnjujejo pogoje za pokojninsko in invalidsko zavarovanje po drugem odstavku 15. člena ZPIZ-1, zdravstveno zavarovanje po 6. alineji prvega odstavka 15. člena ZZVZZ in zavarovanje za starševsko varstvo 5. točki 6. člena ZSDP, so zavarovani po podlagi 040. Ker so zavarovanci za starševsko varstvo, lahko koristijo tudi pravico do krajšega delovnega časa zaradi starševstva kot eno izmed pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo. Družbeniki in poslovodne osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, so vključeni samo v obvezno zdravstveno zavarovanje s šifro podlage 103. Le-ti niso zavarovani za starševsko varstvo (za starševsko varstvo so obvezno zavarovani lahko tisti, ki so obvezno zavarovani za pokojninsko in invalidsko zavarovanje), zato tudi ne morejo koristiti pravic, ki izhajajo iz zavarovanja za starševsko varstvo.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 26. 5. 2012 | 21:25:07

Podjetnice diskriminirane pri uveljavljanju pravic iz starševskega varstva

Po informacijah, zbranih do sedaj, ugotavljam, da osebe, ki so družbeniki in obenem poslovodne osebe, in ki morajo biti zavarovani po osnovi 040, kjub plačevanju zavarovanja za starševsko varstvo nimajo možnosti uveljavljati nekaterih pravic iz starševskega varstva.

Starš, ki skrbi za otroka, mlajšega od treh let, ima pravico do skrajšanega delovnega časa vsaj 20 ur tedensko, država pa mu krije prispevke za preostalih 20 ur. Za zaposlene starše se to uredi enostavno: aneks k pogodbi o zaposlitvi s skrajšanim delovnim časom je treba poslati na center za socialno delo. Tudi za starše, ki imajo status s.p., je to urejeno.

Po povpraševanju na centru za socialno delo, kako to ureja starš, ki je zavarovan po osnovi 040 in je zavezanec za plačilo prispevkov kot fizična oseba, je bil odgovor, da ne more uveljavljati opisane pravice.

Na podlagi teh podatkov ugotavljam, da so nekateri starši diskriminirani ter predlagam, da morajo biti ustrezni zakoni dopolnjeni, da bo diskriminacija odpravljena. Predlagam, naj ima možnost uveljavljanja te pravice tudi brezposelni starš, ki si je pripravljen polovico prispevkov (tisto, ki jo sicer plačuje delodajalec), plačevati sam. Tako da bi izključili možnost diskriminacije.

Komentarji