Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Varčevasnje v šolstvu (in drugje v JS)

4338 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Kdor samo približno pozna sistem nastavitev in napredovanj v osnovnem in srednjem šolstu se verjetno čudi zakaj taka radodarnost države; šolniki imajo namreč možnost doseči tri nazive:

mentor, svetovalec in svetnik. Osnovni pogoj da kandidiraš za te nazive je vsaj visoka strokovna izobrazba (ali I. stopnja bolonje, to je triletna!), nato pa napreduješ... Kako? Za naziv mentorja potrebuješ 4 točke, 0,5 točke lahko dobiš če se udeležiš izobraževanja , ki traja več kot 8 ur ipd in po treh letih udobno zbereš 4 točke ter napreduješ za 5 plačnih razredov. In nato je naziv in plačni razred renta do penzije; nobenih reelekcij, nobenih ponovnih izvolitev...V visokem šolstvu so reelekcije za asistente na 3 leta in za učiteljske nazive (pred., doc., prof.) na 5 let. Če reelekcije uspešno ne opraviš ostaneš brez delovnega mesta (v najboljšem primeru greš na nižje) ali celo brez službe.

Sprašujem: zakaj ni sistema reelekcij tudi v osnovnem šolstvu? Zakaj so kriteriji za nazive tako nizki?

Zakaj tudi v drugih delih javne uprave ni reelekcij (muzeji, gledališča itn.)?

Predlagam: uvedejo naj se reelekcije v vseh delih javnega sektorja, tako se bo JS znebil balasta in povečal učinkovitost.

14 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K karel flisar 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 2. 2017

Odziv Ministrszva za izobraževanje, znanost in šport

V skladu s Pravilnikom o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive (Uradni list RS, št. 54/02, 123/08, 44/09 in 18/10) strokovni delavci lahko napredujejo v naziv mentor, svetovalec in svetnik. Za napredovanje morajo izpolniti več pogojev; učitelj lahko napreduje le, če izpolnjuje vse z zakonom in drugimi predpisi določene pogoje za zasedbo delovnega mesta. To pomeni, da mora imeti ustrezno izobrazbo, opravljen strokovni izpit in mora obvladati slovenski knjižni jezik. Za večino delovnih mest učiteljev je v skladu z Zakonom o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja zahtevana vsaj 2. stopnja izobrazbe ali izobrazba, ki je v skladu z Zakonom o visokem šolstvu raven 2. stopnje izobrazbe. Poleg tega osnovnega pogoja mora učitelj, ki želi napredovati, izpolnjevati tudi pogoje določenega števila let delovnih izkušenj, praviloma predhodni pridobljeni naziv, določeno število točk za uspešno končane programe nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja ter določeno število točk za opravljeno dodatno strokovno delo.

Iz navedena je moč ugotoviti, da kriteriji za napredovanje niso nizki, pravzaprav so kriteriji za napredovanje v najvišji naziv relativno zahtevni, kar dokazuje tudi dejstvo, da v najvišji naziv praviloma napredujejo le izjemni učitelji. Nazivi so trajni, saj izkazujejo v preteklosti pridobljene kompetence, ki ne izginejo in učitelju ostajajo za vso karierno pot.

Priloge:

Komentarji