9. 7. 2012
Odziv Ministrstva za zdravje
Zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov (UL RS, št. 93/07; v nadaljevanju ZOUTI) v 6. členu navaja, da je od 1. Januarja 2004 za Republiko Slovenijo in države članice EU, od 1. Januarja 2007 pa tudi za izvoz v druge države, prepovedana proizvodnja in prodaja cigaret, ki vsebujejo več kot: - 10 mg katrana na cigareto - 1 mg nikotina na cigareto - 10 mg ogljikovega monoksida na cigareto.
V skladu z 8. členom ZOUTI je prepovedana proizvodnja in prodaja cigaret, ki na embalaži nimajo natisnjenih podatkov o tem, koliko miligramov katrana, nikotina in ogljikovega monoksida vsebuje posamezna cigareta.
Drugih omejitev glede vsebnosti tobačnih izdelkov ZOUTI ne navaja.
V III. a poglavju ZOUTI: Informiranje o tobačnih izdelkih, pa so v 18. a in 18. b členu določene obveznosti posameznih proizvajalcev in uvoznikov tobačnih izdelkov glede meritev vsebnosti katrana, nikotina in ogljikovega monoksida in glede poročanja o sestavinah uporabljenih pri proizvodnji tobačnih izdelkov.
Aktivnosti v zvezi z nadaljnjim reguliranjem vsebnosti in razkrivanjem podatkov o vsebnosti in emisijah v tobačnih izdelkih potekajo tako na ravni EU, kot na ravni Svetovne zdravstvene organizacije.
V postopku revidiranja je Direktiva 2001/37/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. Junija 2001 o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic o izdelavi, predstavitvi in prodaji tobačnih izdelkov. Predlog revizije Direktive vključuje tudi področje o poročanju in registraciji sestavin, ki vključuje možnost določitve skupne obvezne oblike poročanja in uvajanje kazenskih ukrepov v primeru, da proizvajalci ne bi ustrezno poročali o sestavinah ter področje o regulaciji sestavin v tobačnih izdelkih, ki vključuje možnost uvedbe osnovnih meril za omejevanje ali prepoved uporabe določenih sestavin ali pa možnost uvedbe enotnega seznama tobačnih sestavin s pozitivno in negativno listo sestavin, ki bi oz. ne bi smele biti vsebovane v tobačnih izdelkih. Merila oz. seznam omenjenih sestavin bi se oblikovali glede na toksičnost, privlačnost in zasvojljivost tobačnega izdelka. Ministrstvo za zdravje je v postopku javne razprave v zvezi z omenjeno Direktivo podprlo možnost uvedbe skupne obvezne oblike poročanja o sestavinah in uvajanje kazenskih ukrepov, v primeru, da proizvajalci ne bi ustrezno poročali o sestavinah ter uvedbo enotnega seznama s pozitivno oz. negativno listo sestavin, ki bi oz. ne bi smele biti vsebovane v tobačnih izdelkih. Predlog revidirane Direktive pričakujemo konec leta 2012.
Slovenija je leta 2005 postala pogodbenica Okvirne konvencije SZO za nadzor nad tobakom (FCTC), ki ima danes že 175 pogodbenic po vsem svetu, med drugim tudi EU. V okviru 5. Konference pogodbenic FCTC, novembra 2012, bodo sprejete Smernice za izvajanje 9. Člena FCTC (Zakonsko urejanje vsebnosti tobačnih izdelkov) in 10. Člena FCTC (Zakonsko urejanje razkrivanja podatkov o tobačnih izdelkih).
Slovenija bo pri nadaljnjem reguliranju sestavin v tobačnih izdelkih ravnala v skladu z usmeritvami SZO in v skladu z evropsko direktivo.