Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Vlada

3555 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Predlagam, da vlada sprejme zakon, ki bi reševal črne in neskladne gradnje na bistveno enostavnejši način kot je mogoč zdaj. Nekakšen »Jazbinšek 2«. S tem zakonom bi država pridobila znatna sredstva, bistveno večja kot jih zdaj pridobiva z odločbami o rušenju in njimi povezanimi globami. Obenem bi rešili avtohtoni način poselitve Slovenije, ki je vsekakor enkraten v Evropi, izhaja iz bivše države in ga ni možno rešiti kar tako z vsesplošnim rušenjem po Sloveniji. Zdajšnji »gradbeni« zakon je tog in nedorečen predvsem zaradi časa in prostora in bi potreboval spremembe. Predvsem na področju zastaranja, saj je nesprejemljivo, da še tako hud zločin zastara, gradbeni prekršek pa nikoli. Naj omenim še človeške stiske in drame, ki jih povzročajo gradbeni inšpektorji s svojimi postopki za stvari, ki so bile storjene v preteklosti v popolnoma drugačni družbeni klimi. Prav bi bilo, da bi na nebirokratski način rešili ta slovenski problem, dvignili popularnost in priljubljenost slovenske politike in na sila enostaven način pridobili znatna sredstva, ki Sloveniji verjetno ne bodo odveč.

27 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Roman Barle 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


29. 5. 2012

Odziv Ministrstva za infrastrukturo in prostor

Zakon o graditvi objektov (102/04-uradno prečiščeno besedilo, 14/05-popr., 92/05-ZJC-B, 111/05-odl.US, 93/05-ZVMS, 126/07, 108/09, 61/10-ZRud-1 (62/10 popr.), 20/11 odl.US – v nadaljevanju ZGO-1) določa, da je treba pred začetkom gradnje objekta pridobiti gradbeno dovoljenje. Edina izjema velja za enostavne objekte, ki so kot takšni določeni s podzakonskim predpisom (Uredbo o vrstah objektov glede na zahtevnost – Uradni list RS, št. 37/08, 99/08), ki se lahko začnejo graditi brez gradbenega dovoljenja. Pogoj za začetek uporabe objekta pa je pridobitev uporabnega dovoljenja. Uporabno dovoljenje ni potrebno za začetek uporabe nezahtevnega in enostavnega objekta.

Investitor ali lastnik objekta lahko pridobi gradbeno dovoljenje in uporabno dovoljenje tudi za že obstoječe nelegalno ali neskladno zgrajene objekte in sicer po enakih pravilih, kot veljajo za novogradnje, plačati pa mora tudi nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora, ki jo odmeri upravni organ v postopku pred izdajo gradbenega dovoljenja.

Zakon določa, da se za določene objekte šteje, da imajo uporabno dovoljenje po samem zakonu. Tako že od 1.1.2003 velja, da imajo uporabno dovoljenje vse stavbe, ki so bile zgrajene pred 31.12.1967 in poslovni prostori v njih, objekti gospodarske javne infrastrukture, ki so bili zgrajeni pred 25.6.1991 in vse enostanovanjske stavbe, ki so bile zgrajene na podlagi gradbenega dovoljenja in so bile dne 1.1.2003 v uporabi, če so evidentirani v katastru. Z uveljavitvijo spremembe zakona v letu 2008 (Uradni list RS št. 126/07) se med objekte, za katere se po zakonu šteje, da imajo uporabno dovoljenje, uvrščajo tudi vsi gradbeno inženirski objekti, ki so bili zgrajeni pred 31. decembrom 1967 in so bili v uporabi z dnem uveljavitve spremembe zakona. Investitor ali lastnik navedenih objektov lahko pri upravni enoti oz. ministrstvu (če gre za objekte državnega pomena) zaprosi za izdajo potrdila o uporabnem dovoljenju.

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je v okviru ukrepov Vlade RS za spodbujanje gospodarstva pristopilo k pripravi sprememb Zakona o graditvi objektov. Priprava spremembe vključuje tudi obravnavo možnosti za reševanje drugih nelegalnih gradenj v Republiki Sloveniji.

Priloge:

Komentarji