Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zmanjšanje socialnih pomoči tujcem

3533 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Z namenom varčevanja pri socialnih transferjih predlagam sledeče:

1 - zmanjšanje socialne pomoči tujcem glede na njihovo dobo bivanja v Sloveniji.

2 - obdavčenje zaposlovanja tujcev. Interes države mora biti zaposlovanje lastnih državljanov, ne pa podpiranje nenadzorovanega priseljevanja tujcev.

3 - zaostriti pogoje dodeljevanja začasnih in stalnih dovoljenj za bivanje tujcev v RS.

 

Državljani Slovenije vam bomo hvaležni !

Mare Dolenc

15 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Mare Dolenc 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 11. 2023

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Vezano na predlog, da bi bila višina denarne socialne pomoči za tujce odvisna od trajanja njihovega prebivanja v Republiki Sloveniji, uvodoma pojasnjujemo, da si Ministrstvo v skladu s pristojnostmi, nalogami in poslanstvom vztrajno prizadeva, da naslavlja in obravnava socialne probleme prebivalstva Republike Slovenije in si po drugi strani prizadeva, da bi bile vse oblike socialne pomoči države čim bolj učinkovite in bi dosegle svoj namen. Ob tem se ministrstvo zaveda tveganj, povezanih z izkoriščanjem pravic iz javnih sredstev ter si prizadeva odpraviti čim več anomalij, ki se pokažejo v sistemu dodeljevanja vseh oblik socialne pomoči.

Vezano na problematiko, ki jo zaznava in v svojem predlogu naslavlja predlagatelj, uvodoma pojasnjujemo, da so na podlagi 3. člena Zakona o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/1040/1114/1399/1390/1588/1631/1873/18196/21 – ZDOsk in 84/23 – ZDOsk-1) do socialnovarstvenih transferjev upravičeni le tisti tujci, ki v Republiki Sloveniji dejansko prebivajo, imajo veljavno dovoljenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče. Ob tem velja poudariti, da tujci v Republiko Slovenijo praviloma vstopajo in v njej prebivajo na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje, ki ga nato podaljšujejo, tako ob vlogi za izdajo kot ob podaljšanju dovoljenja pa morajo izkazati, da razpolagajo oziroma imajo zagotovljena zadostna sredstva za preživljanje oziroma jim je preživljanje drugače zagotovljeno za celoten čas veljavnosti dovoljenja za začasno prebivanje.

Glede na navedeno ter upoštevajoč, da tujci dovoljenje za stalno prebivanje, skladno z določbami Zakona o tujcih, (Uradni list RS, št. 91/21 – uradno prečiščeno besedilo, 95/21 – popr.105/22 – ZZNŠPP in 48/23) lahko praviloma pridobijo le na podlagi predhodnega 5-letnega neprekinjenega prebivanja v Republiki Sloveniji, je mogoče ugotoviti, da bo tujec, državljan države, ki ni članica EU, do socialnovarstvenih transferjev lahko upravičen šele po petih letih neprekinjenega prebivanja v Republiki Sloveniji.

Glede na navedeno ministrstvo pojasnjuje, da so do socialnovarstvenih transferjev v Republiki Sloveniji praviloma upravičeni zgolj tujci, ki v Republiki Sloveniji prebivajo že najmanj 5 let, s čimer je mogoče šteti, da je predlog predlagatelja že delno naslovljen v obstoječem sistemu socialnega varstva.

Ob tem ministrstvo dodaja, da je Republika Slovenija v svoj pravni red (Zakon o tujcih) prenesla Direktivo Sveta 2003/109/ES z dne 25. novembra 2003 o statusu državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas (UL L št. 16 z dne 23. 1. 2004). Predmetna direktiva, ki zavezuje tako Republiko Slovenijo kot druge države članice EU, v čl. 4(1) namreč določa, da so državljani tretjih držav, ki najmanj pet let zakonito in neprekinjeno prebivajo na ozemlju države članice EU in izpolnjujejo druge zakonske pogoje, upravičeni do statusa rezidentov za daljši čas v tisti državi (stalno prebivanje), skladno s čl. 11(1) d predmetne direktive pa mora država članica EU državljanom tretjih držav, ki imajo status rezidenta za daljši čas (stalno prebivanje), zagotoviti dostop do socialne pomoči in socialnega varstva pod enakimi pogoji kot državljanom tiste države. Glede na navedeno bi onemogočanje dostopa do socialne varnosti osebam, ki imajo v Republiki Sloveniji dovoljenje za stalno prebivanje, pomenilo kršitev zakonodaje EU.

V skladu z navedenim Vlada Republike Slovenije predloga ne podpira.

Komentarji




  • M MOJZES

    Ja pa se v karitas in rdeci kriz ne smes ce nimas odlocbe od socialne

  • M MOJZES

    Tu pa druzine na minimalcu brez otroka brez stanovanja in z minimalcem ki presega za socialno 2 partnerja radimo decu saj se izplaca vec imas vec bos imel otrokom pa sam olupke od krompirja pa zelje saj je vsega v karitasu za slovence pa nic sramota drzave rad bi videl koliko ljudi zasluzi povprecno placo cca 1670 evrov

  • M MOJZES

    Res jepa se vracati ne rabijo socialne kaka drzava se jaz bom sel na jug in pripeljal eno z 6 otroki

  • m marez

    Poznam primer.Tujec pripeljal v Slovenijo svojo družino.Otroci so brezplačno hodili v šolo,občina jim je subvencionirala stanovanje.Žena brezposelna.Kar je najhuje je to ,da on sploh ni delal v Sloveniji ampak v Nemčiji in to na črno.Se pravi plačeval ni nikakršnih prispevkov,koristil pa vse možne bonitete.

  • S Sony Globokar

    Poglejte, nekatere poklice v R Sloveniji smo popolnoma razvrednotili - npr. zidarja. Pa je bil to nekoč iskan poklic in še po šihtu se je dalo kaj zaslužit. Ko sem bil sam osnovnošolec so se trije moji sošolci odločili za poklicno šolo za zidarje. Danes najbrž nihče. Ker smo hoteli zidati poceni smo privlekli z juga vse kar naj bi znalo zidat pa če je bil papir pravi ali falš. Potem pa imamo kar imamo. Sami smo krivi. Zdaj so to reveži. Saj če bi mogli bi šli sami na zahod pa nimajo kam. Tako je to. Kar smo skuhali pa še pojejmo.

     

    Srečam pa zadnjič gospoda, ki je prišel odjavit slovensko državljanstvo (nekoč begunec iz BIH), vozi Mercedesa, živi na Dunaju in so mu odobrili sprejem v avstrijsko državljanstvo. Pa bodi pameten, če lahko.

  • Ikona uporabnika viros viros
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • Ikona uporabnika viros viros

    Sem bral v žurnalo da polovico vseh pomoči v Sloveniji dobivajo tujci.rdeči križ, subvencije ,socialne itd,imajo vse pogoje,med tem ko Slovencem po narodnosti jemljejo tisto najnujnejšo človeško dostojanstvo ,res poden od države.

  • A Arim1

    Pogoj za daljše bivanje tujca v naši državi z namenom zaposlitve in s tem daljše nastanitve, bi moralo biti aktivno znanje slovenskega jezika in rešeno stanovanjsko vprašanje in toliko denarja, da se lahko brez dela preživi 3 mesece. Znanje slovenskega jezika se lahko preverja in plača že na slovenskih veleposlaništvih v deželi iz katere priseljenec prihaja.

    • b benF86

      #1 Vprašanje, koliko Slovencev je dejansko dandanes resnično pismenih.

      #2 Rešeno stanovanjsko vprašanje pomeni kaj? Da so lastniki nepremičnin? Da imajo kje živeti?

      #3 Denarja, da lahko brez dela preživijo 3 mesece, nima verjetno niti polovica Slovencev.

       

      Prazne marnje torej.