Moška kvota ali kako uravnotežiti oba spola v šolstvu
Delam v šolstvu. Zadnjih 30 let se je v šolstvu močno zmanjšala populacija moških, razen v nekaterih šolah, ki gojijo "tradicionalno moške poklice" - kovinarji, strugarji, strojniki, gradbeniki ... V osnovnih šolah je med učitelji moških pod 10%.
Posledica tega (pa ne samo tega, da ne bo pomote) je tudi otežena vzgoja, "prijazna šola" ter prevladujoč ženski princip pa vzgoji že po naravi daje mehkejšo, bolj pokroviteljsko noto.
Mladina je vse bolj razvajena, neubogljiva, neukrotljiva ... pomanjkanje moške populacije na šolah pa pomeni dodaten razlog za "razpuščenost vzgoje".
Predlagam uvedbo moških kvot, prednost moških pri zaposlitvah, dokler se zadeva zakonsko ne uredi tako, da bi sae razmerje med moškimi in ženskami učitelji uravnotežilo.
Zakaj dajete tako nestrpne komentarje?
To si kar nekaj ene stereotipe v glavi zamislite in jim sledite ker nekaj na pamet. Ni čudno da potem ženske dejansko v nekaterih poklicih ki bi jih lepo lahko opravljale ne morejo dobiti dobre službe, ker imate enostavno nekateri moški predsodke. Saj jim ponavadi niti ne daste dovolj možnosti. Če pa že so pa pod pritiskom da se kot ženska morajo na vsak način izkazat. Standardi za zadovoljstva pri šefu so pa večji zaradi predsodkov.
Uspeh naj se meri po opravljenem delu, priložnost naj se da pa ne glede na spol. Naj imajo enake možnosti moški in ženske to je 50:50. Le tako se bo skozi čas v nekaterih področjih izbrisal predsodek o ženskah. Vem da se to ne da povsod 100% naredit zaradi manjšega zanimanja za določene poklice pri določenem spolu. Se da pa lahko prednost manj zastopanemu poklicu na določenem področju..in že samo s tem bi naredili veliko.
Bistvo je da so državne službe dober zgled ostalim; gospodarskim in ne obratno.
Kar je preveč, je pa res NORO. Ta spleta stran postaja že pravi forum, kot ga ima že vsak spletni časopis. Želela bi ohranit kulturni dialog, a mi ne uspeva najbolje. Imam drug predlog. UVEDIMO ŽENSKO KVOTO MED AVTOPREVOZNIKE, VULKANIZERJE, KROVCE, ZIDARJE.......NE NAS BASAT!!!!
aja pa glede urada za enake možnosti??? ma ne me basat no, ustvarjen je le za žensko populacijo. Ženske si želijo enakopravnsoti na vseh področjih prav tako si želimo tudi moški na področju družinskega prava! To pa ne , a ne??? Vsaka 6 ženska pade po stopnicah!!! a vam povem novost tudi vsak 4 moški!!!!
se popolnoma strinjam z predlogom in bi dodal ,da je katastrofalno stanje tudi na področju sociale in sodstva, kjer je prva tako 90% žensk, zato v ločitvenih postopki v Sloveniji skrbništvo dobijo v povprećju 92% ženske in 8% druge osebe, država in očetje!!! Da ne govorim, da v nekaterih občinah ala Ptuj celo 100%!!! Realno pa očetje dobijo skrbništvo le 4%!!!! Ali so očetje res tako nesposobni??? Tudi zato imamo popolnoma zgubljeno mladino, saj se je vpliv očetovstva oz moške vzgoje popolnoma izgubil. Očetje smo v Sloveniji diskriminirani ,celo preganjani in zapirani samo zato, ker želimo enakopravno strševstvo! Sem bil pred leti na informativnem dnevu na fakulteti za soc. delo...KATASTROFA... 300 žensk in le 10 moških je bilo, od teh 300-ih je bila polovica nad 30 let ločenih in željnih maščevanja!!!!
Absolutno se strinjam, hkrati pa se zavzemam tudi za uravnoteženje zaposlovanja spolov v poklicu ravnatelja oziroma ravnateljice.
Prednost se lahko da moškim do 50:50 deleža. Sicer pa bi to moralo biti povsod. Tudi v politiki bi morali narediti tako da drugače kot 50% žensk in 50% moških ne bi moralo biti (državni zbor, vse vrste komisij,itd).
Menim da je najbolj zdravo da se tam kjer se le da naredi delež 50:50...povsod se seveda tega ne da narediti zaradi pomanjkanja zanimanja določenega spola ..drgač pa ja ..prednost se vseen lahko da spolu z manjšim deležom zastopanosti.
Obstaja Zakon o enakih možnostih, ki predpisuje ukrepe v primeru neuravnotežene zastopanosti (manj kot 40%) in posebej navaja zaposlovanje in šolstvo. Odgovornost za ukrepe je naložena Uradu za enake možnosti, ki pa je za moje pojme bolj nek skupek AFŽ-jevskih feministk, ki se vtika v slovnico in šteje, če je v berilih osnovnih šol enako število avtorjev in avtoric in v kakšni podobi so prikazani posamezni spoli. Starejša literarna dela so zato za njih seveda neprimerna, ker tedaj ni bilo zdravnic, odvetnic, županj...
Podoben problem postaja vse večja feminizacija določenih poklicev. Zdravstvo, farmacija, pravo itd. postajajo ženski poklici, moški se vse težje prebijejo tja, ker je izobraževalni sistem bolj po godu ženskam. da je boljša zastopanost obeh spolov se najbrž strinjamo.
Sicer lepo napisano, vendar:
Zakonodaja je prilagojena na ukrepe, s katerimi bi se odpravljalo ovire oziroma ustvarjalo enake možnosti za oba spola, šolstvu pa je dodeljena
- posebna vloga (12 člen), vendar v smuslu uravnotežene vzgoje za učeče in pripravo le teh za življenje. (prva alineja) in
- kot zagotavljanje enakega obravnavanja spolov pri sprejemanje programov usposabljanja.
Ob tem nalaga Ministrstvu za šolstvo, da v okviru svojih pristojnosti sprejema ukrepe za odpravo ugotovljenih oblik neenakega obravnavanja spolov.
Vse v smislu učečih torej, nič pa ne govori o izvajalcih pedagoškega procesa, ki so v večini ženske (do 50% v strokovnih šolah, v gimnazijah je ta odstotek še nižji, da ne govorim v osnovnih šolah, kjer je delež moških pod 10 %. MOje mnenje pa je, da tako kot v družini tudi v šolstvu vzgoja ni uravnotežena, če je enega spola premalo...