financno porocilo JU
Predlagam, da se vse internet strani, ki so financirane z javnimi sredstvi doda na prvo stran link do financnega porocila, kjer je vse jasno in na transparenten nacin napisano, koliko denarja je porabljeno za njihovo storitev, koliko prostorov imajo in kje, koliko zaposlenih, ter kaksne place zaposlenih v preglednem grafu, kjer prikaze stevilo zaposlenih in visina place, koliko denarja se porabi za najemnino prostorov, poloznice, vzdrzevanje stresznikov, za placevanje web designerjev, itd...
Poleg tega bi morala biti tudi glavna stran recimo od statisticnega urada z taksnim linkom, kjer bi bili pod njem zbrani se linki do vseh strani JU, ter kjer bi imeli se eno globalno statistiko, koliko se porabi celotnega denarja, koliko zaposlenih v JU, kaksne place imajo, itd... Predvsem je pomemben graf od plac, da je pravilno predstavljen, da se vidi procentualno kaksne so razlike plac.
Tudi ta stran mora imeti ta gumb, recimo, da je slikica v obliki EVRO KOVANCA, kjer je link do te statistike, nekaj, kar je hitro prepoznavno na vseh straneh enako in enostavno dostopno do vseh teh statistik. Prav tako bi morala vsaka taka stran imeti link do pohval in pritozb, po moznosti, da so javno objavljene, ter, da lahko ljudje glasujejo "LAJKAJO" ali jim je vsec ali ne kaksna pohvala ali graja.
zakaj te pa zanimajo samo stroški, porabljeni za internetne strani? Tu se meče še najmanj denarja stran.
Dandanes ima skoraj vsaka JU svojo internet stran in ce bi pozorno prebrala sem napisal, da naj na vsaki internet strani od JU napisejo vse stroske v zvezi z njihovim poslovanjem, kar seveda ni omejeno samo na delovanje internet strani, temvec tam je najlazje dostopno vsem drzavljanom, da pridejo do te statistike, prav tako statisticni urad, bi moral imeti takoj dostop do teh informacij iz vseh strani, ki bi morale biti narejene po tocno dolocenih standardih, da imajo vsi enako predstavljeno vsebino in statistiko, tako, da lahko pol naredijo en program, ki avtomatsko prebira podatke iz vseh teh strani in naredi eno globalno statistiko.
Izpostavil sem pa tudi delovanje internet strani, ker me zanima, koliko denarja gre dejansko samo za vzdrzevanje in delovanje interneta, ker baje so webmasterji prevec dobro placani, medtem, ko drugi ne dobijo zaposlitve, sicer lahko bi vsem v JU znizali place, dali vec letnega dopusta in posledicno zaposlili vec ljudi, tako, da bi resili problematiko brezposelnosti, samo vladi ocitno to ni v interes.
Predlog podpiram! Če je nekaj financirano z državnim denarjem potem mora biti to kar se da transparentno. Gre za denar vsakega posameznika Republike Slovenije.
Samo za pozdravit je predlog, da kadar nam država ali občina iz javnih sredstev kaj financira, da naj bo javno objavljeno, koliko denarja smo državljani - davkoplačevalci za to prispevali in koliko je to stalo na začetku in koliko stane vzdrževanje storitve, ki nam jo nudijo.
Konkretno bi morala vsaka enota v javnem sektorju na svoji spletni strani objaviti tudi svoje finančno poročilo za pretekla leta ter veljavni finančni načrt za tekoče in za naslednje leto ter letna poročila o svojem delu.
Tako bi morali biti sestavljeni tudi že proračuni države in lokalnih skupnosti ter finančni načrti enot javnega sektorja. Če pogledamo v proračune, ki se sprejemajo, je vidno, da to sedaj ni tako pregledno prikazano po projektih in storitvah.
Javnost je treba informirati tudi o predvidenih izdatkih za projekt, ki se načrtuje, začenja ali je v izvajanju. Tako na primer bi morali vse gradnje in gradbišča označiti s tablami, na katerih bo vidno označena predvidena začetna cena objekta ter predvidena cena z aneksi do dokončanja (npr. vsa krožišča v gradnji, šole, mostovi itp.), da bodo finančni podatki vidni mimoidočim. Table morajo biti enotnega videza označene z državnim in/ali občinskim grbom ter s poimensko navedbo odgovorne osebe za gospodarno porabo denarja na tem objektu.
Za zgled naj bodo projekti, ki jih sofinancira proračun Evropske unije, za katere je tako označevanje projektov predpisano v predpisih EU. Izpolnitev zahtev po takšni promociji financiranja iz sredstev EU je eden od temeljnih pogojev, da se projekt sme financirati iz sredstev EU.
Obveznost objavljanja cene projektov in izvedbe je treba predlagati in sprejeti kot dopolnitev Zakona o javnih financah, v katerem mora biti podlaga za pripravo in sprejem Uredba vlade, ki bo podrobneje določila postopke in načine javnega objavljanja podatkov o financiranju projektov in dobrin, ki nam jih nudi javni sektor iz našega, davkoplačevalskega denarja.
S tem bo omogočen tudi učinkovit javni nadzor nad javno porabo, to pa je prvi predpogoj, da se lahko začnemo pogovarjati o gospodarni javni porabi.
Mene predvsem pri vseh projektih zanima cas gradnje, stevilo zaposlenih, ter visina place zaposlenih v obliki grafa, koliko z minimalno placo in najvisjo, saj ko je vse tako transparentno, je prakticno nemogoce lagati javnosti, razen, ce lazes o stevilu zaposlenih in njihovih placah, toda, pol bi se zaposleni sami pritozili, ce bi se javnost zavajalo, saj ze tako, eni delajo za nizjo placo od zakonsko dolocene minimalne, kar bi moralo biti kaznivo, toda nihce nic ne ukrepa!!!!
POLEG TEGA ME ZANIMA, KOLIKO DENARJA GRE ZA DELAVCE IN KOLIKO ZA MATERJAL, TER KOLIKO DENARJA GRE NEKOMU V ZEP, SAJ OCITNO JE DELOVEC NAJCENEJSA DELOVNA SILA, SAJ DELA PRAKTICNO ZASTONJ V PRIMERJAVI Z STROSKI MATERJALOV.
DRUGACE PA JA VSE TO KAR SI NAPISAL BI MORALO BITI NA VSAKEM GRADBISCU JA IN POL JE TREBA SAMO SE POSKRBETI, DA BI INSPEKCIJE IN PRISTOJNI ORGANI OPRAVLJALE SVOJE DELO, KER IMAM ZE DOSTI KRAJE NASEGA DENARJA !!!!!!