Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Minimalna plača in dodatki

5779 OGLEDOV 23 KOMENTARJEV

Predlagam, da se sprejme zakon po hitrem postopku, kjer se v minimalno plačo ne bodo več šteli dodatki, kot so dodatek na delovno dobo, izmensko delo, dodatek na pogoje dela, itd! Primer: delavec ima 35 let delovne dobe, njegov sodelavec pa ima 2 leti delovne dobe in oba imata enako plačo! Bistre glave, malo si zamislite, tega ni bilo še nikdar. Ali se vam to zdi normalno??

15 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J janez31 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


27. 1. 2012

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Zakon o Minimalni plači ZMinP ( Uradni list RS, št. 13 /10) je bil v skladu s postopki, ki jih priporoča konvencija MOD o minimalni plači, pripravljen in sprejet po predhodnem posvetovanju s socialnim partnerji, to je delodajalskimi organizacijami oziroma združenji in sindikati. V strokovni razpravi je bila predlagana tudi rešitev, ki bi rešila problem, na katerega opozarja pisec predloga za spremembo zakona, vendar ni dobila podpore s strani delodajalcev.

Prelog definicije minimalne plače, ki določa, da je le ta plačilo za najenostavnejše delo, bi po mnenju predstavnikov delodajalcev, pomenil prevelik poseg v veljavni sistem plač, predvsem pa je bil po njihovem mnenju nesprejemljiv ob hkratne več kot 20 % povečanju zneska minimalne plače, ki izhaja iz sprejetega zakona.

Zaradi težav, ki bi takojšnji enkraten dvig minimalne plače povzročil mnogim podjetjem, je bila sprejeta rešitev, da se lahko delodajalci z delavci pisno sporazumejo za postopen dveletni prehod na celoten znesek minimalne plače, v vmesnem obdobju pa izplačujejo minimalno plačo vsaj v višini tako imenovanega prehodnega zneska.

Žal se za večino podjetij razmere v teh dveh letih niso spremenile na bolje, zato ni mogoče pričakovati, da bi bil predlog, ki sicer je logičen, bil sprejet. Za mnoga podjetja bo že veliko težav povzročilo dejstvo, da je prehodno obdobje končano in morajo za delo opravljeno od 1. januarja 2012 dalje preiti na izplačilo »polnega« zneska minimalne plače, kar pomeni 9% povečanje.

Sindikati niso nikoli opustili zamisli o tem, da je treba minimalno plačo drugače urediti in so predloge za ustreznejšo definicijo minimalne plače že večkrat posredovali. V trenutnih gospodarskih razmerah tovrstnih sprememb ni mogoče pričakovati, zagotovo pa se bo razprava o tem med socialnim partnerji ponovno odprla.

Priloge:

Komentarji