11. 1. 2012
Odziv Ministrstva za zdravje
Na obstoječo kartico zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju besedila KZZ) ni možno zapisovati podatkov, kot je na primer predpisovanje zdravil na recept. V primeru, da bi pacient kartico izgubil ali bi bila kartica ukradena, bi to lahko pomenilo resne zaplete. Glavni pomen KZZ je, da predstavlja tako imenovan ključ, ki omogoča dostop do osnovnih podatkov pacienta, njegovega izbranega zdravnika, status zavarovane osebe – podatke, ki mu omogočajo dostop do zdravstvenih storitve ter do zdravil v breme javnih sredstev.
Z namenom, da bi razbremenili izbrane zdravnike s predpisovanjem receptov za paciente s kroničnimi obolenji ter olajšali dostop do zdravil kroničnim pacientom, se je že pred leti uredilo pravne podlage za predpisovanje in izdajanje zdravil na tako imenovane obnovljive recepte.
Predpisovanje in izdajanje zdravil na obnovljiv zdravniški recept ureja Pravilnik o razvrščanju, predpisovanju in izdajanju zdravil za uporabo v humani medicini (Ur. l. RS, št. 86/2008). Dostop do zdravil, predpisanih na recept v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, pa urejajo Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št: 30/2003, 78/2003, 84/2004, 44/2005i in 30/2011).
Na podlagi Pravilnika o razvrščanju, predpisovanju in izdajanju zdravil za uporabo v humani medicini (v nadaljevanju besedila: pravilnik) je obnovljivi recept listina, na katero se sme zdravilo izdati večkrat. Pravilnik določa tudi, kako mora zdravnik predpisati zdravilo na recept, da bo pacient lahko večkrat dvigoval potrebno količino predpisanih zdravil v časovnem obdobju, ki ga je zdravnik določil. Najdaljše obdobje za predpis zdravila na obnovljivi recept je 12 mesecev.
Če zdravnik oceni, da je za pacienta primerno, lahko v skladu z navedenim pravilnikom predpiše zdravila, ki se uporabljajo za dolgotrajno jemanje ali za zdravljenje kroničnih ali ponavljajočih motenj ali bolezni, razen zdravil, ki se predpisujejo na posebne zdravniške recepte, ter zdravil, ki vsebujejo narkotične ali psihotropne snovi.
V Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju besedila: pravila OZZ), pa je podrobneje določeno predpisovanje in izdajanje zdravil v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Navedena pravila OZZ določajo tudi, da do uvedbe elektronskega obnovljivega recepta pacient lahko dobi zdravila v breme OZZ le v lekarni, v kateri je zdravila, predpisana na obnovljivi recept, dobil prvič.
Uvedba predpisovanja in izdajanja zdravil na obnovljivi recept potrebuje tudi programsko podporo, zato se je predpisovanje in vročanje zdravil na obnovljive recepte uvajalo postopoma več let. Z januarjem 2012 pa naj bi se predpisovanje in izdajanje zdravil na obnovljive recepte razširilo na vse skupine zdravil (razen na tista, ki jih pravilnik ne dovoljuje).
Uvedba obnovljivega recepta bo pomenila razbremenitev za izbrane zdravnike, kakor tudi poenostavitev dostopa do zdravil za paciente. Upamo, da bo v čim krajšem možnem času tudi uvedeno elektronsko predpisovanje zdravil, kar bo še dodatno prispevalo k boljši dostopnosti do prepisanih zdravil.
Zdaj so pa celo nekaj spremenili. Prej so bolniki za stalni recept pri nas telefonirali v zdravstveni dom, pa jih je recept čakal pri vratarju. Nobenega čakanja in sitnosti. Zdaj je treba priti v ambulanto in bodisi čakati z drugimi bolniki ali počakati le krajši čas, da sestra sname podatke iz kartice in nato priti ponovno v zdravstveni dom. Še za zdravega človeka, ki je v bližini zdravstvenega doma precej zamudno, kaj šele za starejše, ki so v večini.
Že zdavnaj bi lahko imeli elektronske sisteme, ki bi povezovali vse, od celotne zdravstvene zgodovine posameznika, do vseh napotnic, receptov, izvidov itd itd. Samo na ZZZS pač ne mislijo, da je v zdravstvu potrebno še kaj vložit v modernizacijo informacijskih tehnologij. Prav tako bi se lahko počasi znebili vsaj polovico teh plastičnih kartic in bi se lahko ministrstva dogovorila, da postopoma združijo storitve, kot tudi povežejo podatkovne baze, opremo...
Seveda, kogar v teh časih spet skrbi zloraba podatkov, pa naj še naprej nosi papirje okoli... Sorazmerno dobro poznam te stvari; če je kvalitetno projektirano in izvedeno, ni nobene skrbi za nerazpoložljivost, zlorabo, vdore itd. Tako ali tako pa država že vse ve o nas.
V tem bi bila po moje velika dodana vrednost, pa vsaj za nekaj časa bi lahko aktivno zaposlili skupino tehnikov oz. specialistov na svojem področju!
Ko že sicer denar tako radi mečejo "skozi okno", s tem bi bila vsaj korist...
Se načeloma popolnoma strinjam, vendar bi morale obstojati izjeme.
Upokojeni zdravniki sebi pišejo zdravila na papirnat recept, saj doma nimajo SW kot v ambulantah. Določena zdravila se dobijo samo na recept in samo v tujini,.....i.t.d.