Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

stalni recepti na kartico

3311 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Pozdrav.

Predlagam, da se stalni oz. dolgoročni (morda pa kar vsi) recepti ne izdajajo več v papirni obliki, ampak se recept izda kot zapis na zdravstveni kartici. S tem bi zmanjšali vrste pri zdravnikih, kamor veliko bolnikov hodi samo po recepte za nabavo zdravil in privarčevali bi še pri stroških tiskanja obrazcev za recept.

primer: moja žena hodi na dva meseca po recept za zdravila za uravnavanje delovanja ščitnice - se vpiše v kartico, da lahko nabavi določeno količino na mesec, v lekarni lahko prevzame količino za tri mesece skupaj.

Enako za nakup drugih zdravil, za katere zdravnik izd samo dovoljenje za nakup - saj zdravnik ne opravlja pregleda, ampak sestra samo napiše recept, ki ga bolniku izroči v čakalnici..itd.

11 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Jocko 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 1. 2012

Odziv Ministrstva za zdravje

Na obstoječo kartico zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju besedila KZZ) ni možno zapisovati podatkov, kot je na primer predpisovanje zdravil na recept. V primeru, da bi pacient kartico izgubil ali bi bila kartica ukradena, bi to lahko pomenilo resne zaplete. Glavni pomen KZZ je, da predstavlja tako imenovan ključ, ki omogoča dostop do osnovnih podatkov pacienta, njegovega izbranega zdravnika, status zavarovane osebe – podatke, ki mu omogočajo dostop do zdravstvenih storitve ter do zdravil v breme javnih sredstev.

Z namenom, da bi razbremenili izbrane zdravnike s predpisovanjem receptov za paciente s kroničnimi obolenji ter olajšali dostop do zdravil kroničnim pacientom, se je že pred leti uredilo pravne podlage za predpisovanje in izdajanje zdravil na tako imenovane obnovljive recepte.

Predpisovanje in izdajanje zdravil na obnovljiv zdravniški recept ureja Pravilnik o razvrščanju, predpisovanju in izdajanju zdravil za uporabo v humani medicini (Ur. l. RS, št. 86/2008). Dostop do zdravil, predpisanih na recept v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, pa urejajo Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št: 30/2003, 78/2003, 84/2004, 44/2005i in 30/2011).

Na podlagi Pravilnika o razvrščanju, predpisovanju in izdajanju zdravil za uporabo v humani medicini (v nadaljevanju besedila: pravilnik) je obnovljivi recept listina, na katero se sme zdravilo izdati večkrat. Pravilnik določa tudi, kako mora zdravnik predpisati zdravilo na recept, da bo pacient lahko večkrat dvigoval potrebno količino predpisanih zdravil v časovnem obdobju, ki ga je zdravnik določil. Najdaljše obdobje za predpis zdravila na obnovljivi recept je 12 mesecev.

Če zdravnik oceni, da je za pacienta primerno, lahko v skladu z navedenim pravilnikom predpiše zdravila, ki se uporabljajo za dolgotrajno jemanje ali za zdravljenje kroničnih ali ponavljajočih motenj ali bolezni, razen zdravil, ki se predpisujejo na posebne zdravniške recepte, ter zdravil, ki vsebujejo narkotične ali psihotropne snovi.

V Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju besedila: pravila OZZ), pa je podrobneje določeno predpisovanje in izdajanje zdravil v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Navedena pravila OZZ določajo tudi, da do uvedbe elektronskega obnovljivega recepta pacient lahko dobi zdravila v breme OZZ le v lekarni, v kateri je zdravila, predpisana na obnovljivi recept, dobil prvič.

Uvedba predpisovanja in izdajanja zdravil na obnovljivi recept potrebuje tudi programsko podporo, zato se je predpisovanje in vročanje zdravil na obnovljive recepte uvajalo postopoma več let. Z januarjem 2012 pa naj bi se predpisovanje in izdajanje zdravil na obnovljive recepte razširilo na vse skupine zdravil (razen na tista, ki jih pravilnik ne dovoljuje).

Uvedba obnovljivega recepta bo pomenila razbremenitev za izbrane zdravnike, kakor tudi poenostavitev dostopa do zdravil za paciente. Upamo, da bo v čim krajšem možnem času tudi uvedeno elektronsko predpisovanje zdravil, kar bo še dodatno prispevalo k boljši dostopnosti do prepisanih zdravil.

Priloge:

Komentarji