Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Možnost prekinitve življenjskega zavarovanja in dvig vplačanega denarja

4107 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Pozdravljeni!

Veliko primerov poznam, med njimi sem tudi sam, ko smo nasedli zavarovalnim agentom za sklenitev življenjskega zavarovanja, saj nam je bilo obljubljeno, da lahko kadarkoli prenehamo plačevati in lahko kadarkoli po nekem obdobju (običajno 3 ali 5 let) dvignemo denar, ki smo ga vplačali in prenehamo z varčevanjem oz. življenjskim zavarovanjem.

V časih kakršnim smo, nas je verjetno več takšnih, ki bi nam vplačan denar zelo prav prišel, možnosti za nadaljnje plačevanje pa nimamo. In tukaj se zakomplicira, saj zavarovalnice nočejo niti slišati o tem, da bi karkoli vrnile in se sklicujejo na zakonodajo, ki jih ščiti, da lahko izplačajo le v primeru brezposelnosti, smrti staršev, naravnih katastrofah in selitve v tujino, pa še takrat dobiš le nek procent vplačane premije.

Nepošteno je, da človek ne more do SVOJEGA denarja in da država to ščiti (mislim da je na zavarovalnici omenjala obligacijski zakonik, ne vem pa kateri člen). Predlagam, da se zakonodaja spremeni, da lahko tisti, ki vplačuje zahteva plačano nazaj kadarkoli, se pa strinjam, da je nekolikšen odbitek, vendar ne takšni kot navajajo, da ti dajo po 5 letih recimo 30% vplačanega nazaj.

Drug nateg pri teh zavarovanjih pa je, da na koncu dobiš izplačano le tisto kar si vplačal in nekaj minimalnih obresti. Moj primer, v 40 letih bi vplačal 22.100€, izplačano bi pa dobil po 40 letih nekaj čez 23.000€. V 40 letih mi pa inflacija požre večino vplačane premije. Na banki bi dobil bistveno več obresti v teh letih in bi znesek več kot podvojil ali celo potrojil v 40 letih. Vem da sem sam kriv, a zakonodaja take vrste nategov omogoča, zavarovalncia pa je takrat izrabila mojo naivnost in neizkušenost.

LP

Matjaž

7 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Matko37 21 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • D Dare

    Ko skleneš polico življenjskega zavarovanja, jo v prvi vrsti sklepaš zaradi zavarovanja in ne zaradi varčevanja. in ker se le to sklepa za daljše obdobje (zato pa je ŽZ nad 10 leti pri doživetju tudi neobdavčeno, je v programih in na osnovi aktuarskih izračunov tudi dodatno upoštevan možen pripis delnega dobička iz vsakoletnega pozitivnega poslovanja posamezne zavarovalnice, ni pa ravno vedno nujno.

    Torej, gre za dolgoročno pogodbo, na tej osnovi zavarovalnica vplačana sredstva tudi dolgoročna vlga in vsak morebitni odstop od tega pomeni zanjo določen strošek in zato specifična določila v sploišnih pogojih ŽZ.

  • Ikona uporabnika Trojanec Trojanec

    Kaj nisi prebral pogodbe in je podpisal?

    Če želiš samo denar, zakaj nisi dal raje v vzajemne sklade, ker očitno za "zavarovanje" nisi pripravljen odšteti nič...

  • L LUČ

    Verjamem. Vem da se zavaja sto na uro, v praksi pa je vse drugo. Seveda vam pripada kar je vašega kadarkoli to želite. In to v vsaj celotnem vplačanem znesku z vaše strani.

    To mora podpreti tudi zakonodaja. ne pa da ščiti lopove.

    Drugo so pozitivne obresti, kjer se tezko dorečeš.

  • b benF86

    Sem kar prepričan, da pogodba točno določa kako in kaj.

    Če kdo podpiše pogodbo, ki je neugodna zanj, si je kriv sam. Če pa zavarovalnice kršijo pogodbo, pa s pravnega vidika sploh ne bi smelo biti problematično denarja dobiti nazaj.

  • K Katrin

    Ne razumem.

    Verjetno ste podpisali neko pogodbo, ne?