Obvezna pisna ločena mnenja ustavnih sodnikov
Pobuda za spremembo Poslovnika Ustavnega sodišča – uvedba obveznih pisnih ločenih mnenj ustavnih sodnikov za večjo transparentnost in zaupanje javnosti.
Spoštovani predsednik Državnega zbora,
spoštovane poslanke in poslanci,
spoštovani člani Odbora za pravosodje in Odbora za ustavna vprašanja,
Ustavno sodišče Republike Slovenije je najvišji varuh ustavnosti in človekovih pravic.
Da bi ohranilo in okrepilo zaupanje javnosti v svoje delo, potrebuje višjo stopnjo transparentnosti in osebne strokovne odgovornosti ustavnih sodnikov.
Zato predlagam, da Državni zbor sprejme pobudo oziroma pozove Ustavno sodišče k spremembi Poslovnika in uvedbi obveznih pisnih ločenih mnenj po naslednjem modelu:
Predlog novega člena Poslovnika Ustavnega sodišča (npr. 36.a)(Obvezna ločena mnenja)
(1) V vseh zadevah, ki jih obravnava plenum Ustavnega sodišča, mora vsak ustavni sodnik pred glasovanjem predložiti pisno mnenje o zadevi (osnutek ločenega mnenja).
(2) Pisna mnenja se sodnikom razdelijo najmanj 24 ur pred začetkom seje, na kateri poteka razprava in glasovanje.
(3) Na seji se najprej opravi razprava o predloženih pisnih mnenjih, nato sledi glasovanje.
(4) Po glasovanju se vsa ločena mnenja (pritrdilna in odklonilna) nemudoma objavijo na spletni strani Ustavnega sodišča, skupaj z odločbo in večinsko obrazložitvijo.
(5) Izjema od določb prvega in drugega odstavka je možna le v izjemno nujnih zadevah (npr. začasno zadržanje izvršitve akta) s soglasjem najmanj dveh tretjin sodnikov.
Glavni razlogi za uvedbo
Javnost bo končno lahko ocenila kakovost in globino argumentov vsakega sodnika posebej, ne le kolektivno »dvig roke«.
Sodniki bodo morali svoja stališča pisno utemeljiti – to zvišuje strokovnost, zmanjšuje oportunizem in omogoča vsebinsko razpravo v javnosti.
Odločbe bodo bolj legitimne in razumljive za Slovenske državljane.
Takojšnja objava vseh mnenj bo bistveno povečala transparentnost institucije.
Ta predlog je v polnem skladu z evropskimi standardi:
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v členu 45 § 2 Evropske konvencije o človekovih pravicah izrecno določa pravico sodnikov do ločenega mnenja.
ESČP jih intenzivno uporablja že od leta 1959.
Odličen zgled je Nemčija:
Bundesverfassungsgericht je ločena mnenja (Sondervotum) uvedlo že leta 1971. Ta praksa že več kot 50 let močno prispeva k visokemu zaupanju javnosti v nemško ustavno sodišče, ki velja za eno najbolj uglednih v Evropi.
Uvedba obveznih pisnih ločenih mnenj bi Slovenijo postavila ob bok najtransparentnejšim evropskim ustavnim sodiščem, okrepila zaupanje v vladavino prava in ne bi na noben način posegla v neodvisnost sodišča.
Slovenija si zasluži ustavno sodišče, katerega delo lahko spremljamo, kritično ovrednotimo in mu zaupamo.
Verjamem, da boste to pobudo sprejeli kot pomembno in razumno priložnost za krepitev ugleda ene ključnih institucij naše demokracije.
Lepo vas pozdravljam,
Zdene Hriberšek, Polzela, 24.6.2026