Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved videonadzora na dlovnih mestih v tovarnah

6443 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Predlagam, da se sedanji zakon glede videonadzora v tovarnah popravi, ker ni natančneje opredeljen in ga delodajalci izkoriščajo. Kamere naj bodo dovoljene samo zunaj objektov ne pa na delovnih mestih, ker so delavci še bolj pod psihičnim pritiskom, saj so tako ali tako nadrejeni zato, kako poteka delo.

11 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F frfi 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 10. 2011

Odziv Ministrstva za pravosodje

Ministrstvo za pravosodje je dne 11. 10. 2011 s strani Urada Vlade RS za komuniciranje prejelo predlog, posredovan preko spletnega orodja predlagam.vladi.si, o spremembi ureditve »videonadzora na delovnih mestih v tovarnah". Problematika videonadzora v delovnih prostorih je urejena v Zakonu o varstvu osebnih podatkov (Ur. List RS, št. 94/2007, v nadaljevanju: ZVOP-1-UPB1), ki v 77. členu natančno ureja pogoje za izvajanje videonadzora v delovnih prostorih. Izvajanje videonadzora pride v poštev kot skrajni ukrep delodajalca, saj ZVOP-1-UPB1 določa, da se videonadzor znotraj delovnih prostorov lahko izvaja le v izjemnih primerih, kadar je to nujno potrebno za varnost ljudi ali premoženja ali za varovanje tajnih podatkov ter poslovne skrivnosti, tega namena pa ni možno doseči z milejšimi sredstvi. Videonadzor se lahko izvaja le glede tistih delov prostorov, kjer je potrebno varovati interese iz prejšnjega odstavka. Prepovedano je izvajati videonadzor v delovnih prostorih izven delovnega mesta, zlasti v garderobah, dvigalih in sanitarnih prostorih. Zaposleni morajo biti pred začetkom izvajanja videonadzora po tem členu vnaprej pisno obveščeni o njegovem izvajanju. Pred uvedbo videonadzora v osebi javnega ali zasebnega sektorja se mora delodajalec posvetovati z reprezentativnim sindikatom pri delodajalcu.

Po mnenju Ministrstva za pravosodje je ureditev v ZVOP-1-UPB1 izredno omejitveno določena, in sicer v korist zaposlenih, da se jih neutemeljeno in neprimerno ne nadzoruje v delovnih prostorih. Na podlagi navedenega je stališče Ministrstva za pravosodje, da ni potrebna sprememba citirane zakonodaje, v kolikor pa v konkretnem primeru po mnenju zaposlenih pride do prekoračitev ali zlorab določb ZVOP-1-UPB1 s strani delodajalca, se lahko v skladu z 2. členom Zakona o Informacijskem pooblaščencu (Ur. List RS, št. 113/2005, v nadaljevanju: ZInfP) vloži prijavo Informacijskemu pooblaščencu (Vošnjakova 1, p.p. 78, 1001 Ljubljana; e-naslov: gp.ip@ip-rs.si), ki je glede nadzora s tega področja razvil zelo podrobno prakso.

Priloge:

Komentarji