Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Periodično obnavljanje znanja iz CPP - povečanje varnosti na cestah

6618 OGLEDOV 23 KOMENTARJEV

V zadnjih letih se v Sloveniji gradi vedno več krožnih križišč. Generacija starejših voznikov v učbenikih CPP ni takih križišč videla niti na sliki, kaj šele, da bi se učili voziti v njih. Tudi mlajšim voznikom manjka teoretičnega znanja, kar se nedvoumno vidi vsak dan na cestah. Predlagam, da bi se z namenom izboljšanja prometne varnosti za VSE voznike uvedel OBVEZNI sestanek na 5 let, ki bi bil BREZPLAČEN. Tam bi nekdo iz policije ali druge pristojne institucije v dveh urah predstavil vse novosti zadnjih 5 let (spremembe zakonodaje in pravil), predstavil najpogostejše vzroke nesreč in nepravilnih voženj, pokazal posnetke nepravilnih voženj, in podobno. Zadeva je enostavna, da se vsebinsko razvije v res kvalitetno predavanje, od katerega bi vozniki lahko veliko odnesli. Roko na srce – zloženke, ki jih dobimo v poštne nabiralnike, preberemo, ali pa tudi ne. Verjetno najbolj problematični vozniki take pisne informacije ne sprejmejo, saj zase mislijo, da tako ali tako vse obvladajo. Tudi program na TV, ki ga zadnje čase lahko občasno vidimo, s katerim se informira širša javnost v zvezi z varno vožnjo, je dobrodošel, vendar – rada bi videla objestnega voznika, kako z zanimanjem pogleda ta program. Močno dvomim. Ciljna publika se doseže samo z obvezo – in obveza bi bila ta, da ne moreš podaljšati prometnega dovoljenja, če nimaš potrdila o udeležbi na informativnem sestanku, ki bi bil na primer na vsakih 5 let. Vsi si mislimo, da dobro vozimo. Vendar vsakdanje situacije na cesti nas vedno znova prepričajo v to, da temu ni tako. Lahko pa bi bilo bolje. Za življenja gre. Strošek za Vlado RS? Zanemarljiv v primerjavi z »izplenom« (tudi zdravljenje poškodovanih oseb v bolnišnicah stane veliko, kaj šele trajno poškodovani udeleženci prometnih nesreč…).

25 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P planika 11 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 9. 2011

Odziv Ministrstva za promet

Razprave kako zagotoviti sistemsko izpopolnjevanje voznikov in ohranjanje njihovega znanja trajajo vsaj toliko časa, kot so znana vozniška dovoljenja. Z njimi se nismo ukvarjali samo v Sloveniji, temveč so rešitve skušali najti strokovnjaki najbolj uglednih prometnih inštitutov, a smo še vedno le pri razpravah. Dobra ideja namreč ni dovolj. Rešiti je treba vsebinske, tehnične in finančne vidike. Če bi moral dober milijon voznikov v Sloveniji na enodnevno delavnico, bi rabili za skupine po 20 voznikov 50.000 delavnic (toliko dni), ki bi jih lahko izvedlo 2000 strokovnjakov, če bi delali 250 dni na leto in vse skupaj bi stalo, brez praktičnih voženj, najmanj 30 milijonov evrov. Ker ni niti sredstev niti ljudi, ki bi bili sposobni izpeljati tako zapleten in zahteven sistem, smo se usmerili na tiste voznike, ki s svojim vedenjem v prometu dokazujejo, da je z njihovim znanjem ali vedenjem nekaj zelo narobe. Uveden je bil sistem kazenskih točk. V prvem obdobju so vozniki, ki so dosegli 13 točk in niso presegli 17 točk, morali na enodnevne delavnice. S spremembo zakonodaje, ki se bo začela uporabljati od 1.10. 2011, pa se bodo lahko vozniki s kazenskimi točkami enkrat v obdobju treh let prostovoljno udeležili programa delavnic, ki bo odvisen od njihovih kršitev, in se jim bodo brisale štiri kazenske točke. Za kršitve določil zaradi vožnje pod vplivom alkohola bodo to rehabilitacijski programi, za druge prekrške pa vadba varne vožnje s psihosocialnimi delavnicami. Programi so tako namenjeni le tistim, ki imajo v prometu težave, vsi drugi pa gremo lahko prostovoljno na enega izmed programov vadbe varne vožnje (npr. na Vransko, V Mursko soboto ali na Ljubečno) in to seveda iskreno priporočamo.

Javna agencija RS za varnost prometa (www.avp-rs.si), ki je prevzela operativne naloge s področja voznikov, vozil in preventive v cestnem prometu, prav tako redno pripravlja (na terenu in drugače) različne akcije, s katerimi seznanja udeležence v prometu novostmi in pastmi varne vožnje v cestnem prometu.

Zakonodajno je usposabljanje kandidatov za voznike sicer urejeno v Zakonu o voznikih (Ur.l. RS, št. 109/10), ki se je začel uporabljati 1. julija 2011 ter Pravilniku o programu usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil, ki se je prav tako začel uporabljati 1. julija 2011.

Določbe zakona in pravilnika prenašajo v slovenski pravni red Direktivo 2006/126/ES o vozniških dovoljenjih, ki tudi opredeljuje standarde teoretičnega in praktičnega dela vozniškega izpita. Ta Direktiva ter na splošno smernice razvoja v EU ne opredeljujejo obdobnega preverjanja znanja iz teorije, zato tudi slovenska zakonodaja tega ne določa. Po statističnih raziskavah pa je največ povzročiteljev prometnih nesreč pravzaprav starih od 30 do 40 let.

Zakon o voznikih v skladu z omenjeno Direktivo po novem določa v svojem 53. členu, da se vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B, B1 in BE izda z veljavnostjo desetih let. Po dopolnjeni starosti 70 let se vozniško dovoljenje izda z veljavnostjo petih let.

Vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E se izda z veljavnostjo petih let. Po dopolnjeni starosti 65 let se vozniško dovoljenje izda z veljavnostjo treh let.

Imetniku vozniškega dovoljenja kategorij AM, A1, A2, A, B, B1 in BE, ki dopolni starost 70 let, se podaljša veljavnost vozniškega dovoljenja, če predloži zdravniško spričevalo, da je telesno in duševno zmožen za vožnjo motornega vozila določene kategorije.

Veljavnost vozniških dovoljenj kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E se po poteku podaljša, če imetnik vozniškega dovoljenja predloži zdravniško spričevalo, da je telesno in duševno zmožen za vožnjo motornega vozila določene kategorije.

Ne glede na te določbe se veljavnost vozniškega dovoljenja omeji na rok, določen v zdravniškem spričevalu o telesni in duševni zmožnosti upravičenca za vožnjo motornega vozila, ki ga izdajo izvajalci zdravstvene dejavnosti in pooblaščeni izvajalci zdravstvene dejavnosti.

Ta novost bo začela veljati s 19. januarjem 2013.

Priloge:

Komentarji