Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Neustrezen predlog

Financiranje vgradnje dvigal

26 OGLEDOV 0 KOMENTARJEV

Ponovno podajam predlog, ki mi ga je urednik povsem neprimerno zavrnil, ker naj bi enak predlog že bil, čeprav se ta bistveno razlikuje, saj je bil tisti predlog le načelen, tu pa je predlog za spremembo stanovanjskega zakona in predlog za vire financiranja. Predlog je konkreten on povsem nekaj drugega.

Vladi predlagam ukrepe za pospešeno vgrajevanje dvigal v večstanovanjske stavbe z več etažami. Obstoječe stanje je tako, da je po Pravilniku o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb dvigalo obvezno, če ima stavba 5 etaž ali več (npr. klet, pritličje in 3 nadstropja). V Sloveniji je cca. 11.000 večstanovanjskih stavb, ki tega standarda ne dosegajo. Sam sem pred časom imel dokaj novo stanovanje v 7. etaži brez dvigala (polklet, visoko pritličje in 5 nadstropij) Stavbe brez dviga povzročajo problem starejšim, posebej družinam, ki imajo člane na vozičkih ali ti uporabljajo hojce, družinam z majhnimi otroki (vozički), reševalcem itd. Invalidom so tudi onemogočeni ali zelo oteženi obiski v takih objektih. Vgradnja dvigal bi bila brez dvoma v širši družbeni koristi, saj bi več starejših lahko ostajalo v domačem okolju in bi se zmanjšal pritisk na DSO, olajšano bi bilo življenje staršem, ki bi se lahko odločali za več otrok. V Sloveniji se v zadnjem času veliko dela na odpravljanju ovir za gibalno prikrajšane, na cestah odstranjujejo ovire v obliki ene stopnice, doma pa takega človeka lahko čaka 80 stopnic ali več. Predlagam naslednja ukrepa:

1. Vlada naj v državni zbor predlaga dopolnitev Stanovanjskega zakona tako, da bo eksplicitno določeno, da za vgradnjo dvigal zadostuje 50% soglasje po lastniškem deležu in da se vgradnja lahko financira iz rezervnega sklada. Na ta način bi bili stanovalci starejših objektov izenačeni z novimi stavbami, kjer so tudi vgradnjo plačali vsi lastniki in stroške plačujejo vsi lastniki, ne glede na to, ali dvigalo uporabljajo. To je pomembno, saj stroški vgradnje dvigala zlahka dosežejo 100.000 evrov, kar ne zmorejo financirati tisti 3 ali 4 upokojenci v višjih nadstropjih. Poudarjam, da je že 50% soglasje težko doseči, saj stanovalci nižjih nadstropij niso posebej zainteresirani, nezainteresirani niso niti najemodajalci in tisti, ki jim hoja po stopnicah ne predstavlja velikega problema.

2. Vlada naj sprejme ukrepe in predvidi sredstva v proračunu za subvencioniranje vgradnje dvigal. To ne bi bil unikum, saj vgradnjo subvencionirajo številne evropske države (npr. Italija). Subvencije lahko pokrije 60–70% investicije ali celo več. Hrvaška je napovedala projekt vgradnje 13.500 dvigal v 4 letih, 85% sredstev naj bi zagotovila EU. Tudi v Sloveniji subvencioniranje zasebnih investicij ni novost. Že leta se npr. subvencionira energetska prenova zgradb. To bil vsekakor pametno porabljen denar, sploh če bi tudi mi uspeli pridobiti EU sredstva. Velik del bi se vrnil v državno blagajno preko davkov, državi pa bi bilo treba tudi manj vlagati v subvencije za DSO-je.

AVTOR Z znalček 64 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN

Obrazložitev neustreznosti:

podobna predloga sta že bila obravnavana in imata odgovor pristojnega ministrstva: predlagam.vladi.si/predlog/15262 in predlagam.vladi.si/predlog/18332

Komentarji




    Nalagam ...