Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ukinitev obveznega članstva v OZS

4228 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

19.01.2010 je bil poslan predlog v zvezi z ukinitvijo članstva v zbornicah in sicer je predlog predlagal darec.

vir: predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/409

4.3.2010 se je odzval organ in sicer povzemam iz citata:

  • Osebno sem se že pri oblikovanju koalicijske pogodbe zavzemal, da bi v vseh zbornicah uvedli prostovoljno članstvo, zato bo Ministrstvo za gospodarstvo tudi preučilo možnosti za ukinitev obveznega članstva v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Seveda bi v tem primeru šlo za potrebno spremembo zakona, ki mora biti ustrezno medresorsko usklajena, za sprejem zakona v parlamentu pa mora imeti tudi podporo večine poslank in poslancev.

1. del predloga

Do sprememb ni prišlo, zato ponovno predlagam ukinitev obveznega članstva v Obrtniško-podjetniški zbornici. Od 20€ na mesec, zaslužijo na malega podjetnika 240 €/letno. Predlagam, da bi članstvo bilo prostovoljno, saj mi s tem kršijo 20.člen človekovih pravic in temeljnih svoboščin na podlagi Splošne deklaracije človekovih pravic, ki so ga 10.decembra sprejeli Združeni narodi.

in sicer navajam:

20. člen

1. Vsakdo ima pravico do svobodnega in mirnega zbiranja in združevanja.

2. Nikogar se ne sme prisiliti k članstvu v katerokoli društvo.

Če lahko izberem v kateri službi bom delala, imam vso pravico da se odločim ali želim biti član neke zbornice ali ne.

V upanju na ugodno rešitev se Vam zahvaljujem.

17 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR lotos_ 20 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 8. 2011

Odziv Ministrstva za gospodarstvo

Vlada RS je na svoji 136. redni seji, dne 26. maja 2011 zavrnila podoben predlog, kot je vaš. Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Obrtnega zakona, ki ga je Državnemu zboru Republike Slovenije predložila skupina poslancev s prvopodpisanim Alojzem Posedelom, je prav tako zajemal ukinitev obveznega članstva v OZS. Predlagana ureditev pa je reševala problematiko zgolj v omejenem obsegu, zato bi takšno spreminjanje zakona povzročilo vrsto nejasnosti in odprtih vprašanj.

Trenutno veljavni Obrtni zakon vsebuje namreč vrsto določb, ki opredeljujejo delo Obrtne zbornice ter so izpeljane iz načela obveznega članstva. V kolikor bi se obvezno članstvo ukinilo bi bilo potrebno pristopiti k celotni prenovi Obrtnega zakona in ne le parcialno spremeniti posameznih členov, saj lahko navedeno privede do nekonsistentnih rešitev.

Glede vašega komentarja o omejevanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin vam sporočamo, da je o tej materiji že odločalo Ustavno sodišče RS. 20. Člen Splošne deklaracije človekovih pravic je v naš pravni red prenesen v določbe Ustave RS. Po določbi drugega odstavka 42. člena Ustave je vsakomur zagotovljeno, da se zaradi izražanja in uresničevanja skupnih interesov povezuje s podobno mislečimi v obliko (združenje), ki naj predstavlja to povezano skupino ljudi. Ustavno sodišče je že presojalo, ali zakonsko predpisano obvezno članstvo v določeni obliki združevanja pomeni poseganje v svobodo združevanja iz drugega odstavka 42. člena Ustave (odločba št. U-I-290/96 z dne 11. 6. 1998, Uradni list RS, št. 49/98 in OdlUS, VII,124, odločba št. U-I-305/94 z dne 3. 4. 1997, Uradni list RS, št. 23/97 in OdlUS VI, 44, odločba št. U-I-137/93 z dne 2. 6. 1994, Uradni list RS, št. 42/94 in OdlUS III, 62 ter sklep št. U-I-48/92 z dne 11. 2. 1993, Uradni list RS, št. 12/93 in OdlUS II,15). Sprejelo je stališče, da zbornice oziroma druge oblike združevanja, ki so ustanovljene z zakonom za izvrševanje javnih pooblastil in predvsem zaradi izvrševanja določenih nalog v javnem interesu, ne sodijo med združenja, ki jih varuje 42. člen Ustave. Obvezno članstvo v njih ne posega v pravico prizadetih oseb, da se svobodno združujejo, ki je na splošno zagotovljena v drugem odstavku 42. člena Ustave, za gospodarske subjekte pa izhaja tudi iz določbe prvega odstavka 74. člena Ustave, po kateri je gospodarska pobuda svobodna.

V Sloveniji sicer deluje približno 40 zbornic, pri čemer je članstvo v nekaterih prostovoljno (npr. Gospodarska zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije), v drugih pa obvezno (npr. OZS, Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije), kar vnaša določeno stopnjo zmede v naš gospodarski prostor, zato je prenove potreben zbornični sistem kot celota.

Vlada RS sicer razume namen vašega predloga, vendar pa se hkrati zaveda kompleksnosti in zahtevnosti omenjene problematike. Vlada RS se je odločila, da je potreben celovit pristop k ureditvi zborničnega sistema v Sloveniji. V ta namen je Vlada RS že pričela s potrebnimi analizami za celovito preučitev zborničnega sistema. Šele na podlagi rezultatov analiz in pridobljenih strokovnih mnenj bo lahko Vlada RS oblikovala sistematične rešitve, ki bodo celovito reševale omenjeno problematiko.

Priloge:

Komentarji