Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog čaka odziv pristojne institucije

Ukrep za omejevanje plač v javnem sektorju in zmanjšanje neučinkovitega trošenja javnih sredstev

268 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Da bi zmanjšali neučinkovito trošenje javnih sredstev in povečali odgovornost vodenja državnih institucij, predlagamo naslednji ukrep:

1. Omejitev plač vodilnih javnih uslužbencev:

Plače naj bodo omejene na največ 2,5-kratnik povprečne plače delavca v proizvodnji, ki se sooča z realnimi težavami, kot so najemnine, transport in drugi vsakdanji stroški.

To pomeni, da se plače vodilnih delavcev in menedžerjev v javnem sektorju ne smejo dvigniti nad to mejo, čeprav so na položajih, kjer so odgovorni za pomembne odločitve.

2. Spodbujanje vključenosti v proizvodne procese:

Vsem vodilnim uslužbencem, katerih plače presegajo to omejitev, se lahko predlaga, da preživijo določeno obdobje v proizvodnji, da bi razumeli, kakšno breme nosijo običajni delavci.

Takšna izkušnja bi pripomogla k večjemu občutku odgovornosti za javna sredstva in zmanjšanju nepotrebnih izdatkov.

3. Povečanje transparentnosti javnih financ:

Vzpostaviti obvezno poročanje o porabi javnih sredstev, s poudarkom na optimizaciji stroškov v vseh državnih institucijah.

Vsako povečanje plač za višje uslužbence v javnem sektorju mora biti javno upravičeno z dokazljivimi dosežki, kot so večja produktivnost, zmanjšanje dolgov ali povečanje učinkovitosti storitev.

4. Zmanjšanje nepotrebnih izdatkov:

Spodbujanje zmanjšanja izdatkov za luksuzne dobrine in razkošne privilegije, ki jih nekateri javni uslužbenci uživajo na račun davkoplačevalcev.

Uvedba strogih pravil o sprejemanju daril in službenih izdatkih, ki so povezani z bogatenjem vodilnih oseb v javnem sektorju.

34 glasov

15 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR 3 3man 22 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ROK ZA ODGOVOR

Komentarji




  • S Severka

    Se pravi predstojnik nekega oddelka v kliničnem centru, ki je odvisen za razvoj stroke in delovanje oddelka ne sme imeti višje plače kot dvakkratnik delavca na tekočem traku? Ravnatelj šole, ki skrbi da šola deluje, da so otroci varni in uspešni, ne sme imeti več kot dvakratnih plače delavca za tekočim trakom. Javni sektor nudi storitve, ki po pomembnosti prekašajo večino tistih t.i. realnega sektorja. Ker so tako pomembne, niso prepuščene prostemu trgu. Če bi bile prepuščene prostemu trgu, bi bile veliko bolj donosne kot večina storitev t.i. realnega sektorja, samo marsikdo si jih ne bi mogel privoščiti. Davkoplaščevalci uživajo storitve javnega sektorja, javni uslužbenci pa delajo in te storitve nudijo, in ne uživajo na račun nekoga drugega.

  • z znalček

    Torej si želite vodilna delovna mesta v javni upravi narediti še bolj neatraktivna, da jih bodo zasedali nesposobni delavci. Že sedaj so plače vodilnih delavcev v javni upravi nekajkrat nižje kot v gospodarstvu. Izjema so kakšni javni zavodi.

    Pod 3 se najprej prepričajte, kaj že obstaja. Večja transparentnost ni mogoča. Objavljena so prav vsa izplačila v javni upravi in podjetjih v 100% državni lasti.

    Pod 4 obstaja zelo stroga zakonodaja na tem področju.

    • s sportnik

      Sej je že zdej tko, da zasedajo sami nesposobneži, ki nič ne odgovarjajo. Sam to je važn, da je prijatu enega, pa kak sorodnik in pa sam to, da je le naš.

      • p pubec

        In menite, da bi z nižanjem plač vodilnih to spremenili? Bi se za vodilne položaje v tem primeru potegovali bolj sposobni kandidati? Kakšen motiv bi imeli, da se odrečejo bolje lačanemu delovnemu mestu v privatne sektorju?

        • b butterfly99

          Pa saj sposobni do teh služb tudi priti ne morejo, niso le plače tu problem. Tako da za 5kratnik tega sposobni ne bodo tega delali, le še več delovnih mest se bo vzpostavilo za nesposobne.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Povsem napačen pristop.

    Plače je potrebno dvigniti skoraj vsem, ne pa jih omejevati tistim z najslabšimi.

  • h hales

    2. Spodbujanje vključenosti v proizvodne procese:

    Vsem vodilnim uslužbencem, katerih plače presegajo to omejitev, se lahko predlaga, da preživijo določeno obdobje v proizvodnji, da bi razumeli, kakšno breme nosijo običajni delavci.

    V javnem sektorju boste težko našli proizvodnjo.

    V privatnem pa takega kadra ne potrebujejo.

    Uvedba strogih pravil o sprejemanju daril in službenih izdatkih, ki so povezani z bogatenjem vodilnih oseb v javnem sektorju.

    To že obstaja

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      Strinjam. Kljub temu so dela v JS, ki so delno proizvodna/zelo enolična.

      • h hales

        Enolično ni enako proizvodnja.

        Javna uprava spada med storitvene dejavnosti.

  • p pubec

    Dajhmo zadevo pogledat iz drugega zornega kota.

    Imamo nadarjeno osebo, idealnega vodjo, ki je poleg znanja iz šole že nabral tudi nekaj življenskih izkuženj.

    Ravno išče novo zaposlitev.

    Na voljo ima mesto vodje javne službe, kjer bi lahko znatno pripomogla k povečanju učinkovitosti, zmanjšanju stroškov... za 2,5x

    in službo vodje oddelka v gospodarstvu, kjer za isto delo dobi 5x

    Kaj mislite, kje se bo ta oseba zaposlila?

    Omejitev plač v javnem sektorju je strel v koleno. Javni sektor začne izgubljati spodobne delavce, ostaja le kader, ki ni zanimiv za gospodarstvo, ker ni dovolj sposoben...

    Preverjati je potrebo sposobnost in prilagajati plačo učinkom delavca. Zagotovo v javnem sektorju obstajajo (vodilni) delavci, ki naredijo premalo za svojo plačo, obstajajo pa tudi taki, ki so za svoje delo premalo plačani. In slednjih je vse manj ni jih bo vedno manj, ker se selijo v gospodarstvo, kjer so plačani več.

    Omejevanje plač v JU pomeni le kadrovsko siromašenje in posledično upad kakovosti storitev JU. Tega si ne želi nihče, še najmanj gospodarstvo.

  • 5 5r

    Dokler je v gospodarstvu razmerje brez limita in odgovornost države zataji, je vaš predlog neutemeljen. (spodbude za zaposlitev in vračanje na zavod, ko se spodbude počrpajo - direktor pa zlati zaposlovalec)

     

    (Vsako povečanje plač za višje uslužbence v javnem sektorju mora biti javno upravičeno z dokazljivimi dosežki, kot so večja produktivnost, zmanjšanje dolgov ali povečanje učinkovitosti storitev.)

    Večina teh odločitev nima norme, 1x potrdit posel za 10.000,00 eur in čez mesec za 10.000.000 eur, kako in kdo bi tehtal učinke?

    Tudi spremembe na trgu in pravilnost odločitev kot v gospodarstvu niso možne, ker je tukaj vse malo drugače (že osnovno računovodstvo).

     

    Bolj se nagibam, k max porabi sredstev za plače v javnem sektorju glede na razmerje izplačanih plač v gospodarstvu. Kajti tako bi tudi javnemu bilo v interesu močnega in sposobnega gospodarstva s višjimi osebnimi prihodki, ki jih podpira in temu primerni učinki. Kajti trenutno so bolj vsak na svojem bregu.

    • 3 3man
      Komentar je izbrisal moderator.
      Razlog: žaljiv komentar
    • 3 3man

      "Vsakemu loncu pokrov."

      "Povsod mora biti zraven."

      • 5 5r

        1. Omejitev plač vodilnih javnih uslužbencev:

        namesto 3x, bolje podelit delo in zaposlit pomočnika tako, da bosta skupaj zmogla in 2x plače za oba.

        2. Spodbujanje vključenosti v proizvodne procese:

        (Vsem vodilnim uslužbencem, katerih plače presegajo to omejitev, se lahko predlaga, da preživijo določeno obdobje v proizvodnji,)

        1 leto poskusno?

        3. Povečanje transparentnosti javnih financ:

        erar.si

        s poudarkom na optimizaciji, kdo bo to preverjal in odločal - dodanti ali celo več iz različnih področij s 2,5x plače

        4. Zmanjšanje nepotrebnih izdatkov:

        Po njihovo nepotrebnih izdatkov ni, po naše je pa verjetno skoraj vse.

        Zaključek: Kdo mislite, da bo o vašem predlogu odločal in kakšen bo odgovor?

        Zamisli imate dobre a žal neuresničlijive. (trg se bo uredil, ko bo gospodarstvo pocrkalo in ne bo kje vzet za velike plače oz. še takrat bodo velike ostale na račun nižanja majnih)

        Iztok Mlakar - revnim je treba vzet, res nimajo veliko a jih je veliko

      • o obhodnik

        nekatere stvari se kuha brez pokrovke...